• <
gryfia_70lat

Ropa w USA coraz droższa. To dobra wiadomość dla branży offshore

16.05.2016 11:13 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Ropa w USA coraz droższa. To dobra wiadomość dla branży offshore

Partnerzy portalu

Ropa w USA coraz droższa. To dobra wiadomość dla branży offshore - GospodarkaMorska.pl

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,7 proc. w reakcji na oceny analityków Goldman Sachs, że na rynku już jest deficyt surowca, wcześniej niż prognozowano - podają maklerzy. To nadzieja na ożycie rynku offshore.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,06 USD, po zwyżce o 79 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 83 centy i jest wyceniana po 48,66 USD za baryłkę. Eksperci Goldman Sachs Group Inc. wskazują, że na rynkach paliw już jest deficyt ropy, wcześniej niż się tego spodziewano, bo chińskie rafinerie przerabiają teraz rekordowe ilości surowca.

Chińczycy przerabiali w kwietniu 10,93 mln baryłek ropy dziennie. Tymczasem krajowa produkcja ropy spadła w Chinach do najniższego poziomu od 14 miesięcy - wynika z danych chińskich władz. Goldman Sachs szacował, że braki ropy mogą być widoczne na rynkach, ale dopiero w III kwartale. Tymczasem sytuacja się zmieniła, bo rośnie popyt na ropę, a jej produkcja spada. Bank podwyższył swoje szacunki cen ropy i ocenił, że nadwyżka surowca na rynkach paliw będzie - ale dopiero na początku przyszłego roku.

Goldman Sachs prognozuje, że średnia cena ropy WTI w Nowym Jorku wyniesie w tym roku 44,60 USD za baryłkę wobec szacowanych wcześniej 38,40 USD/b. "I mamy początek fizycznego bilansowania się rynku paliw" - wskazują analitycy Goldman Sachs w raporcie datowanych ma 15 maja.

To byłaby dobra wiadomość dla rynku offshore, które od dwóch lat znajduje się w głębokim kryzysie z powodu spadku ceny ropy aż o 65 proc. Światowi producenci z tych sektorów byli zmuszeni do ograniczenia zatrudnienia o 200 tys. osób, a na ten rok prognozowane są kolejne cięcia – koszty inwestycji mają być o ok. 30 proc. niższe. To przekłada się również na zamówienia dla stoczni i innych podwykonawców.

Branżę offshore, czyli firmy budujące instalacje poszukiwawcze, wydobywcze, przetwórcze i zajmujące się transportem na morzu, dotyka przede wszystkim spadająca cena baryłki ropy naftowej. Dziś kosztuje ona nieco ponad 44 dolarów, podczas gdy w połowie 2014 roku płacono za nią ponad 110 dolarów. Ale każdy krok w stronę równowagi na rynku paliwowym do dobry znak dla firm offshore i stoczni, także polskich.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.