• <
nauta_2024

Polskie perspektywy dla energetyki wiatrowej i Kodeks Dobrych Praktyk

pc

28.05.2019 10:01 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polskie perspektywy dla energetyki wiatrowej i Kodeks Dobrych Praktyk

Partnerzy portalu

Polskie perspektywy dla energetyki wiatrowej i Kodeks Dobrych Praktyk - GospodarkaMorska.pl

Nowe aukcje dla elektrowni wiatrowych, przełom technologiczny, złagodzenie regulacji, Kodeks Dobrych Praktyk branży będą głównymi tematami tegorocznej Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w dniach 10-12 czerwca w Serocku.

Pierwszy dzień poświęcony zostanie tegorocznym aukcjom, nie tylko dla mocy wiatrowych, ale i dla fotowoltaiki. Jak się do nich przygotować, jaka strategia daje największe szanse na sukces, jak zdobyć finansowanie i właściwie zaplanować realizację inwestycji - odpowiedzi na te pytania przedstawią praktycy, prawnicy, finansiści. Omówione zostaną również inne niż wygrana w aukcji drogi realizacji inwestycji, np. kontrakty typu PPA (Power Purchase Agreement), które mają wymiar czysto biznesowy i nie wymagają angażowania publicznych pieniędzy.

O nowym otwarciu dla energetyki wiatrowej na lądzie, jej miejscu w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu i roli w procesie obniżania cen energii i sprawiedliwej transformacji kraju będziemy dyskutować drugiego dnia podczas sesji głównej Konferencji.

Energetyka wiatrowa jest polem stałego postępu technologicznego, a w ostatnich latach możemy mówić o przełomie. Dzięki nowym rozwiązaniom produktywność turbin wiatrowych znacząco rośnie. Polska mogłaby skorzystać z tego przełomu, budując nowy, prężny sektor gospodarki z tysiącami wysokopłatnych miejsc pracy. Perspektywę tą pokaże m.in. zaprezentowany na Konferencji PSEW 2019 raport PSEW i WiseEuropa. Jednak aby odblokować ten potencjał konieczne jest złagodzenie polskich regulacji, przede wszystkim tzw. reguły 10H, w praktyce zakazującej budowy nowych turbin wiatrowych, zwłaszcza tych najnowszych, najwyższych i najbardziej wydajnych.

Jedną z pośrednich przyczyn wprowadzenia reguły 10H i zahamowania rozwoju elektrowni wiatrowych był negatywny wizerunek, jaki zyskały w Polsce. Zdaniem PSEW, w dużej mierze ten wizerunek opiera się na uprzedzeniach, spowodowanych brakiem rzetelnej wiedzy. Aby temu przeciwdziałać Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podjęło się opracowania Kodeksu Dobrych Praktyk, który zostanie przedstawiony na konferencji.

Rejestracja tutaj.

Program tutaj.

Więcej informacji tutaj.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.