• <
nauta_2024

Podregiony trójmiejski i szczeciński atrakcyjne inwestycyjnie - raport IBnGR

Marek Nowak

26.12.2016 12:12 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Podregiony trójmiejski i szczeciński atrakcyjne inwestycyjnie - raport IBnGR

Partnerzy portalu

Podregiony trójmiejski i szczeciński atrakcyjne inwestycyjnie - raport IBnGR - GospodarkaMorska.pl

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował raport "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2016". Podregion szczeciński został uznany za wysoce atrakcyjny dla inwestycji przemysłowych, a trójmiejski za przeciętny, oba zostały też uznane za niezwykle atrakcyjne dla inwestycji związanych z nowymi technologiami.

Raport jest efektem projektu badawczego realizowanego corocznie przez zespół Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Szczegółowo oceniona została atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów, choć trzeba przyznać, że kształtuje się ona różnie zależnie od kryteriów stosowanych przez badaczy.

W tym konkretnym badaniu uznano, że na atrakcyjność dla działalności przemysłowej wpływa przede wszystkim liczba pracujących w sektorze przemysłowym oraz liczba absolwentów szkół zawodowych. Brano tez pod uwagę dostępność transportową, koszty pracy, zasoby pracy, infrastrukturę gospodarczą, poziom rozwoju gospodarczego, stopień ochrony środowiska przyrodniczego i poziom bezpieczeństwa powszechnego.

Najwyższym poziomem atrakcyjności inwestycyjnej charakteryzują się głównie podregiony o charakterze metropolitalnym. Największe miasta oferują po prostu bardzo dobrą dostępność komunikacyjną, uwarunkowaną w dużej mierze obecnością międzynarodowego portu lotniczego, i dobrze rozwiniętą infrastrukturę gospodarczą.

– Atrakcyjność inwestycyjna jest rozumiana jako zdolność skłonienia do inwestycji poprzez oferowanie kombinacji korzyści lokalizacji możliwych do osiągnięcia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej – wyjaśnia Stanisław Szultka, dyrektor zarządzający Obszaru Badawczego Przedsiębiorstwa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku.

Choć raport nie dotyczył bezpośrednio przemysłu stoczniowego i okrętowego, potwierdza tendencje rozwojowe w regionach tradycyjnie z nim związanych. Wpisują się w ten trend między innymi; inteligentna specjalizacja województwa pomorskiego - Technologie offshore i portowo-logistyczne, inicjatywa rozwoju start up'ów morskich w gdańskim inkubatorze przedsiębiorczości STARTER, innowacyjne projekty technologiczne propagowane ostatnio na konferencji w Szczecinie konferencji Polski Przemysł Stoczniowy - Technologiczne i Organizacyjne Wyzwania.

Najmniejszą atrakcyjnością cechują się natomiast słabo skomunikowane z dużymi metropoliami oraz nieposiadające odpowiednich – zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym – zasobów pracy obszary peryferyjne. Są one skupione przede wszystkim we wschodniej części kraju.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.