• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

PGNiG podpisało strategiczny kontrakt z Qatargas

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PGNiG podpisało strategiczny kontrakt z Qatargas
PGNiG podpisało strategiczny kontrakt z Qatargas - GospodarkaMorska.pl

PMK

16.03.2017 Źródło: własne

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) poinformowało w dniu dzisiejszym o podpisaniu z Qatargas - wiodącym producentem LNG na świecie - Umowy Dodatkowej do obowiązującej Umowy Długoterminowej.

Zgodnie z jej warunkami, Qatargas zwiększy wolumen skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego PGNiG do łącznie 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m3 gazu po regazyfikacji). Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. i będzie obowiązywała do czerwca 2034 roku.

„PGNiG zdecydowanie stawia na rozwój portfela LNG oraz aktywną obecność na międzynarodowym rynku skroplonego gazu ziemnego. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Qatargas osiągnęliśmy porozumienie, które przysłuży się realizacji długoterminowych celów obu firm. To istotne wsparcie dla realizacji naszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG.

„Umowa ta stanowi kolejny ważny krok w pogłębianiu naszej bliskiej współpracy z Qatargas, największym na świecie producentem LNG, oraz potwierdza zaangażowanie Qatargas we wspieranie projektu budowy hubu LNG w Polsce. Niewątpliwie przyczyni się także do wzmocnienia wartości Spółki dla akcjonariuszy” – dodał Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Handlowych.

„Wyrażamy wielką satysfakcję z podpisania tej umowy. Stanowi ona kolejny kamień milowy w dążeniu Kataru do spełniania wymagań swoich klientów na całym świecie. Korzystając  z okazji chciałbym podziękować Spółce PGNiG za zaufanie, jakim obdarzyła Qatargas” – powiedział Saad Sherida Al-Kaabi, CEO Qatar Petroleum i Prezes Rady Dyrektorów Qatargas.

„Mając za sobą ponad 20 lat doświadczenia, Qatargas nie ustaje w budowaniu pośród swoich klientów reputacji niezawodnego i gwarantującego najwyższe standardy bezpieczeństwa dostawcy LNG” – dodał Saad Sherida Al-Kaabi.

„Qatargas konsekwentnie angażuje się w budowanie trwałej, długoterminowej współpracy z naszymi odbiorcami. To, co nas najbardziej wyróżnia na konkurencyjnym rynku to, że nasi klienci wiedzą, iż mogą polegać na Qatargas w zakresie realizacji bezpiecznych i pewnych dostaw LNG. Dzisiaj Qatargas cieszy się z kolejnego etapu w rozwoju długoterminowej współpracy z PGNiG i wraz ze zwiększeniem dostaw LNG do Polski – z możliwości budowy jeszcze silniejszej więzi z PGNiG” – skomentował Khalid Bin Khalifa Al-Thani, CEO Qatargas.

Dostarczane do Polski LNG będzie pochodziło z Qatar Liquefied Gas Company Limited (3) (“Qatargas 3”), wspólnego projektu Qatar Petroleum, ConocoPhillips, and Mitsui & Co. Ltd. Dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu będą realizowane zbiornikowcami LNG typu Q-Flex.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.