• <
KONGSBERG_2023

Pakistańskie stocznie wciąż z małą liczbą zamówień

PMK

04.09.2018 16:37 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pakistańskie stocznie wciąż z małą liczbą zamówień

Partnerzy portalu

Pakistańskie stocznie wciąż z małą liczbą zamówień - GospodarkaMorska.pl

Według GMS, jednego z największych na świecie nabywców statków, trwający niedobór masowców przeznaczonych na złomowanie może doprowadzić do upadku pakistańskiego rynku stoczniowego.

Pomimo faktu, że większość tankowców jest zabierane przez stocznie Bangladeszu, krajowe stocznie straciły kilka VLCC na rzecz zakładów z Indii i Chittagong.

Pod koniec zeszłego roku doszło do kolejnego wypadku w amatorskiej stoczni złomującej Gadani w Pakistanie. Do pożaru miało dojść 7 listopada, a służbom ratowniczym udało się go ugasić.

Pakistańska stocznia w Gadani dopiero niedawno znów dostała pozwolenie od władz na rozbiórkę tankowców. Doszło do tego pomimo wcześniejszych śmiertelnych wypadków w tym zakładzie. Jak widać zarządzający stocznią nie wyciągnęli żadnych wniosków z wcześniejszych tragedii.

Przypomnijmy, że przynajmniej pięć osób zginęło w czasie pożaru w stoczni złomującej w pakistańskim Gadani, do którego doszło 9 stycznia tego roku. Z kolei w listopadzie zeszłego roku w wyniku eksplozji zginęło tam 26 pracowników.

Jak się okazało pakistański rząd po raz kolejny pośpieszył się z ponownym otwarciem stoczni, która została zamknięta po listopadowej katastrofie.

- Zamykanie na chwilę zakładów po poważnym wypadku to standard w tamtym regionie. Najgorszy jest fakt, że nie doszło tam do żadnej znaczącej poprawy warunków bezpieczeństwa. Dochodzi więc niestety do kolejnych wypadków - powiedział przedstawiciel NGO Shipbreaking Platform, organizacji walczącej z nieprawidłowościami w stoczniach złomujących.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.