• <
Famor_1100x200_2022

Norled stawia na innowacyjne promy z napędem wodorowym

mb

19.12.2019 11:56 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Norled stawia na innowacyjne promy z napędem wodorowym

Partnerzy portalu

Norled stawia na innowacyjne promy z napędem wodorowym - GospodarkaMorska.pl

Norweski Norled oczekuje na dostawę dwóch promów napędzanych przez energie elektryczną i ogniwa wodorowe oraz wysokowydajne pędniki azymutalne Schottel.  

Pierwszy z promów zaprojektowanych przez LMG Marin - obecnie w budowie w Westcon Yards w Norwegii - będzie pierwszym promem na świecie pływającym na ciekłym wodorze z w połączeniu z energią elektryczną płynącą z akumulatorów. Druga jednostka będzie zasilana wyłącznie energią elektryczną.

Oba promy LMG 80 będą miały 82 metry długości i szerokość 17 metrów. Pomieszczą do 299 pasażerów i 80 samochodów. Promy będą kursowały na trasie Hjemeland - Skipavik - Nesvik od wiosny 2021 roku.

Uwadze nie mogą też umknąć innowacyjne pędniki azymutalne Schottel Rudder EcoPeller typu SRE 340 o mocy 960 kW każdy. Znacząco przyczynią się do niższego zużycia energii. Będą również bardzo wydajne w stosunku do możliwego obciążenia i (co nie zaskakuje) ekologiczne.

Sigvald Breivik, dyrektor techniczny w Norled oświadczył: „Naszym celem jest stworzenie nowej ikony wśród ekologicznych promów. Wodór, jako paliwo o zerowej emisji, będzie alternatywną energią dla układów napędowych promów w przypadkach, gdy wymagane są większe odległości żeglugi i ładowanie akumulatorów nie jest możliwe. Energooszczędny SCHOTTEL Rudder EcoPeller (SRE), który wybraliśmy dla kilku naszych nowych jednostek, jest ważnym elementem tej układanki. Dzięki tej selekcji zapewniamy sobie miejsce na czele rozwoju promów o zerowej emisji..."

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.