• <
Nauta_top_1100x200

Kryzys ekonomiczny zmusza Rosję do liberalizacji branży offshore

17.04.2015 12:04 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kryzys ekonomiczny zmusza Rosję do liberalizacji branży offshore
Kryzys ekonomiczny zmusza Rosję do liberalizacji branży offshore - GospodarkaMorska.pl

Rosyjski rząd przygotowuje się do liberalizacji branży offshore, przez co Gazprom i Rosnieft prawdopodobnie utracą część prawa do monopolu na rosyjskim wybrzeżu. Dla Gazpromu, światowego giganta wydobycia gazu łupkowego oznacza to spadek obrotów.

Nowe przepisy umożliwią wejście na rynek offshore firm posiadających doświadczenie w branży nabyte w innych krajch. Może wiązać się  to jednak z tym, że dane projekty prawdopodobnie będą na niższym poziomie od prezentowanych przez dotychczasowe firmy. Przewidywane się również komplikacje związane z dwoma rodzajami licencji. Pierwsza dotyczy sejsmicznego mapowania dna, kolejna wywiertów eksploracyjnych. Zmiany pozwolą wszystkim posiadaczom licencji na uczestnictwo w projekcie i umożliwią jego realizację. Czy nowo zastosowane rozwiązanie okaże się korzystne?

Rosyjski Minister Energetyki, Aleksandr Novak, potwierdza, że tragiczna sytuacja gospodarcza kraju jest kluczowym powodem wprowadzenia nowych przepisów. W tym momencie siłą napędową zmian jest firma Łukoil. OAO Nieftianaja kompanija „ŁUKOJŁ” zajmuje drugą pozycję, wśród prywatnych koncernów notowanych na giełdzie, pod względem udokumentowanych złóż węglowodorów. Jest to największa spółka handlowa w branży wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej w Rosji, o rocznych obrotach przekraczających 107 miliardów dolarów i zysku netto powyżej 9,1 miliarda dolarów. Prezesem przedsiębiorstwa jest Wagit Alekperow, jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Jesienią 2009 roku prezes Lukoil ogłosił wycofanie koncernu z planów dynamicznej rozbudowy sieci stacji i budowy terminalu paliwowego w Polsce. Powodem zamrożenia inwestycji miało być negatywne nastawienie Polaków do rosyjskiego biznesu.

Lukoil od dawna lobbował swoje interesy w sektorze offshore i jest silną opozycją dla monopolistycznych pozycji Gazpromu i Rosnieft. Spółka ma szerokie doświadczenie w dziedzinie offshore z Morza Kaspijskiego i terminalu Varandey, jest także kluczowym akcjonariuszem na Morzu Peczorskim.

Obecnie obie firmy Gazprom i Rosnieft mają poważny problem ze spełnieniem swoich zobowiązań i w tym właśnie momencie istnieje szansa na przebicie się takich firm jak Lukoil. Rosnieft zgłosiło się do rządu z prośbą o dwa lata odroczenia zobowiązań koncesyjnych w 12 projektach.

Producent gazu Novatek potwierdza, że jest zainteresowany podjęciem roli w offshorowych produkcjach. Podobne oświadczenie zostało złożone przez zarząd Zarubezhneft.

Szczegóły nowych przepisów będą opracowane w maju.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.