• <
gryfia_70lat

Iran: po zniesieniu sankcji eksport ropy się podwoił

07.05.2016 08:34 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Iran: po zniesieniu sankcji eksport ropy się podwoił

Partnerzy portalu

Iran: po zniesieniu sankcji eksport ropy się podwoił - GospodarkaMorska.pl

Od czasu zniesienia w styczniu sankcji międzynarodowych Iran podwoił eksport ropy - poinformował w sobotę irański minister do spraw ropy Bidżan Zanganeh.

Zanganeh podczas wizyty na 21. Międzynarodowych Targach Ropy w Teheranie wyjaśnił, że dopóki obowiązywały sankcje, Iran eksportował jedynie milion baryłek dziennie, ale "bardzo szybko wielkość eksportu przekroczyła dwa miliony baryłek" - podała oficjalna irańska agencja IRNA.

Minister podkreślił, że od wdrożenia międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego najważniejszym celem prezydenta Hasana Rowhaniego stało się zwiększenie eksportu ropy. "Podczas sankcji całkowity eksport ropy naftowej i skroplonego gazu przez Iran wynosił 1,35 mln baryłek dziennie, a obecnie wzrósł do 2,4 mln baryłek" - zaznaczył. "Udało się nam odzyskać część naszego udziału w globalnym rynku energii" - powiedział Zanganeh.

Dodał, że jego zdaniem dla rozwoju przemysłu naftowego nie należy korzystać jedynie z krajowych źródeł irańskich, ale trzeba uciekać się do inwestycji i technologii zagranicznych. Pomimo niskich światowych cen ropy Iran poinformował, że będzie ją wydobywał i eksportował, aby odzyskać udział w globalnym rynku sprzed sankcji, co oznacza dostarczanie na rynek około 2 mln baryłek ropy dziennie w 2016 roku.

W sytuacji, gdy po zakończeniu sankcji kilkadziesiąt firm, zwłaszcza azjatyckich i europejskich, chętnie kupi irańską ropę - pisze agencja EFE - Iran jest na dobrej drodze, aby osiągnąć swój cel. Ale jednoczenie przy niskich cenach wymaga to większego nacisku na producentów. Zawarte w lipcu ubiegłego roku porozumienie Iranu ze światowymi mocarstwami przewiduje zniesienie większości międzynarodowych sankcji wobec tego państwa w zamian za demontaż irańskiego programu atomowego.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.