• <
nauta_2024

Grupa DEME ochrzciła nowoczesny samopodnośny statek do obsługi morskich farm wiatrowych. Będzie nosił imię Apollo (wideo)

pc

25.02.2019 17:32 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Grupa DEME ochrzciła nowoczesny samopodnośny statek do obsługi morskich farm wiatrowych. Będzie nosił imię Apollo (wideo)

Partnerzy portalu

Grupa DEME ochrzciła nowoczesny samopodnośny statek do obsługi morskich farm wiatrowych. Będzie nosił imię Apollo (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Apollo już ochrzczony. Ceremonia nadania imienia odbyła się w miniony czwartek w beligijskim Porcie Zeebrugge. Nowoczesna samopodnośna jednostka typu jack-up będzie przeznaczona do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. Jej właścicielem jest Grupa DEME.

Matką chrzestną Apolla została Nafi Thiam, belgijska lekkoatletka senegalskiego pochodzenia, wieloboistka, mistrzyni olimpijska, Europy i świata.

– Jesteśmy zaszczyceni, że Nafi Thiam została matką chrzestną naszego najnowszego statku. Zdobycie tytułu mistrzyni w siedmioboju to prawdziwy test siły, wytrzymałości i wszechstronności. Te cechy odnajdujemy także w Apollo i jego załodze – powiedział Hugo Bouvy, dyrektor zarządzający DEME Offshore.

Oprócz morskiej energetyki wiatrowej, Apollo będzie także świadczył usługi dla przemysłu naftowego i gazowego, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji i demontażu platform wiertniczych.

Jack-up Apollo został zamówiony w 2015 r., zbudowała go chorwacka stocznia Uljanik w Puli. W 2018 r. statek został przekazany operatorowi GeoSea NV z Grupy DEME, który przeprowadził na nim prace wyposażeniowe. Jak-up będzie pływał pod banderą Luksemburga

Apollo ma 89,32 m długości, 42 m szerokości i 5 196,2 t nośności. Wyposażony jest w cztery kratownicowe „nogi” o długości 106,8 m każda, które umożliwiają mu pracę na głębokości do 65 m. Statek napędzany silnikami 4 x ABC 2 688 kW i 2 x ABC 1,512 kW może rozwinąć prędkość 11,92 w. Na jednostce znajduje się pokład roboczy o powierzchni 2 000 m2, którego dopuszczalne obciążenie to 15 t/m2. Statek wyposażony jest także w żurawia o unosie 800 t. Na jego pokładzie będzie pracowała 90-osobowa załoga.

Grupa DEME podaje, że ma pełen portfel zamówień na czarter statku, zarówno na rynku energetyki odnawialnej, jak i ropy oraz gazu. Obecnie jednostka będzie wykonywała prace przygotowawcze na morskiej farmie wiatrowej Moray East w Wielkiej Brytanii.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.