• <
nauta_2024

Gigantyczna konstrukcja wypłynęła z Gdyni. Waży aż 1 000 t (wideo)

Patrycja Cybulska

01.02.2017 23:02 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Gigantyczna konstrukcja wypłynęła z Gdyni. Waży aż 1 000 t (wideo)

Partnerzy portalu

Gigantyczna konstrukcja wypłynęła z Gdyni. Waży aż 1 000 t (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to część modułu mieszkalnego, który będzie obsługiwał platformę wydobywczą na polu Johan Sverdrup na Morzu Północnym. Konstrukcja waży aż 1 000 t.

– To jeden z trzech dużych modułów, jakie wykonujemy dla konsorcjum K2JV ANS (joint venture Kvaerner Stord i Kellog Brown & Root). Budowana przez nie platforma będzie jedną z największych na Morzu Północnym – mówi Bartłomiej Kwiatek, kierownik projektu EPG.

Operacja nasuwania tej gigantycznej konstrukcji, o wymiarach 55 m x 40 m, nie należała do łatwych. Najpierw została ona podniesiona o 2,5 m, a następnie nasunięta na statek za pomocą specjalistycznego hydraulicznego systemu poślizgowego. Tutaj jakość usług potwierdziła specjalizująca się w przeładunkach wielkogabarytowych firma ELPO.

Konstrukcja na Morze Północne popłynęła statkiem Meri. Jednostka ma 105,4 m długości, 18,8 m szerokości oraz 4,9 m maksymalnego zanurzenia. Powierzchnia jej pokładu to 1 610 m2. Na statku zastosowane zostały innowacyjne technologie, dzięki którym jest on przyjazny dla środowiska. Meri został zbudowany w 2012 r.

Prestiżowy projekt

Platforma Johan Sverdrup to obecnie największy projekt prowadzony w segmencie offshore oil & gas. Udział w nim to dla EPG nie tylko duży prestiż, ale także możliwość współpracy z największymi koncernami tej branży.

– Nad typ projektem pracujemy już od roku, prace stalowe rozpoczęły się w marcu. Na pole wydobywcze Johan Sverdrup budujemy także rurociągi, które będziemy kończyć w kwietniu – mówi Kwiatek.

Pole wydobywcze Johan Sverdrup położone jest na Morzu Północnym, w odległości około 140 kilometrów na zachód od Stavanger. W pierwszym etapie ma być ono eksploatowane przy użyciu czterech platform, ale w planach jest też zbudowanie piątej platformy. Według wstępnych szacunków, możliwości produkcyjne pola wynoszą około 550-650 tys. baryłek dziennie, co odpowiada 40 % łącznego wydobycia ropy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Energomontaż-Północ Gdynia to wiodący polski producent wysoko wyspecjalizowanych w pełni wyposażonych konstrukcji stalowych dla: sektora offshore, energetyki konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, przemysłu chemicznego i petrochemicznego, przemysłu okrętowego. Spółka realizuje również przebudowy specjalistycznych jednostek obsługujących morskie farmy wiatrowe oraz morski przemysł wydobywczy.

Firma posiada uprawnienia do spawania wszystkich typów konstrukcji stalowych (w tym ciśnieniowych i próżniowych, dźwigów, mostów i konstrukcji, zarówno morskich jak i okrętowych), wśród nich m.in. certyfikaty: TÜV – CERT dla Systemów Zarządzania Jakością (Niemcy), DnV –  Det norske Veritas (Norwegia), PRSPolski Rejestr Statków (Polska), BV – Bureau Veritas (Francja) czy ABS – American Bureau of Shipping (USA).

Energomontaż-Północ Gdynia ma w swym portfolio szereg działań związanych z wykonywaniem konstrukcji służących do wydobycia surowców z dna morskiego. EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów) czy Aasta Hansteen (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej do pola gazowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym).

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.