• <
KONGSBERG_2023

Energetyka jednym z najważniejszych tematów X Europejskiego Kongresu Gospodarczego

pc

16.05.2018 13:27 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Energetyka jednym z najważniejszych tematów X Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Partnerzy portalu

Energetyka jednym z najważniejszych tematów X Europejskiego Kongresu Gospodarczego - GospodarkaMorska.pl

Energetyka i wyzwania stojące przed polskim sektorem energetycznym wśród głównych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W Katowicach zakończyła się X jubileuszowa edycja jednej z najważniejszych  gospodarczych  konferencji w Europie Środkowej. Polski Komitet Energii Elektrycznej był jednym ze sponsorów wydarzenia.

Głos sektora energetycznego wybrzmiał w tym roku w Katowicach szczególnie głośno. W trakcie licznych debat i paneli przedstawiciele firm zrzeszonych w PKEE prezentowali stanowisko branży w najważniejszych kwestiach dotyczących polskiej i europejskiej energetyki, a zorganizowany przez PKEE panel  „Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio- i długoterminowej” był jednym z głównych wydarzeń kongresu. - Musimy pamiętać, że odpowiedzialna polityka energetyczna powinna respektować trzy równoważne cele: konkurencyjność, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo dostaw - mówił  w trakcie dyskusji Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. W debacie, poza szefem resortu energii, wzięli udział również: Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando, Prezesi największych polskich spółek energetycznych zrzeszonych w PKEE oraz Prezes PGG Tomasz Rogala. Jak zapewniali zgodnie uczestnicy debaty, do  najważniejszych wyzwań, które stoją przed branżą w najbliższych latach, należy zapewnienie stabilności dostaw energii i eliminacja ryzyka wystąpienia tzw. blackout’ów, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej i środowiskowej Unii Europejskiej. Dlatego też, zarówno minister, jak i prezesi firm energetycznych podkreślali ogromne znaczenie zaakceptowanego w lutym przez Komisję Europejską Polskiego Rynku Mocy.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również kolejna ze współtworzonych przez PKEE sesji, dotycząca polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Jak zapewniała w trakcie dyskusji Monika Morawiecka z Rady Zarządzającej PKEE - Polski sektor energetyczny systemowo wspiera racjonalną politykę energetyczno-klimatyczną i w sposób planowy prowadzi strategiczne działania w zakresie spełnienia długoterminowych celów OZE.

W trakcie EKG Stowarzyszenia współtworzyło również sesję dotyczącą efektywności energetycznej. Dzięki działaniom podejmowanym, między innymi, przez sektor energetyczny, świadomość wagi tego tematu stale rośnie. Firmy ciepłownicze i energetyczne oferują coraz bogatszy wachlarz usług dających całkiem nowe możliwości w tym zakresie.–Sprawność wytwarzania energii rośnie i z roku na rok jest coraz większa, co napawa nas, jako sektor , optymizmem. PKEE wpiera wszelkie rozwiązania zmierzające do poprawy efektywności. Chcę również podkreślić, że jej zwiększenie to jedna z najlepszych metod na zwalczanie ubóstwa energetycznego, które wciąż w naszym kraju stanowi poważny problem społeczny. – mówił w trakcie panelu „Efektywność energetyczna. Czysta praktyka” Tomasz Kosiński, Ekspert i Wicedyrektor PKEE.

W Katowicach nie zabrakło również poważnej dyskusji na temat smogu. Europejski Kongres Gospodarczy i prowadzone w jego trakcie debaty stały się kolejnym elementem prowadzonej przez PKEE kampanii „Energetyka Kocha czyste powietrze”.

- Cieszę się ze jako Polski Komitet Energii Elektrycznej mogliśmy współtworzyć tegoroczne EKG. Jestem przekonany, ze poważna debata o przyszłości polskiej energetyki przysłuży się nie tylko branży ale przede wszystkim klientom spółek energetycznych - czyli nam wszystkim. – podsumowuje tegoroczny kongres Maciej Kość dyrektor biura PKEE w Warszawie. Tegoroczny Kongres w Katowicach był jednym z elementów przygotowania polskiego sektora energetycznego do Szczytu Klimatycznego ONZ-COP24, który odbędzie się w grudniu tego roku w naszym kraju.

Europejski Kongres Gospodarczy organizowany był już po raz dziesiąty. W tym roku EKG to 3 dni obrad, ponad 100 debat, 800 prelegentów i ponad 9000 uczestników z całego świata.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.