pc
Wzrost produkcji przemysłowej w 2017 roku wyniósł 7,3 proc. rok do roku, co potwierdza dobrą kondycję sektora przemysłowego - powiedział PAP główny ekonomista Pracodawców RP Łukasz Kozłowski, komentując piątkowe dane GUS.
Kozłowski skomentował piątkowe dane GUS, według produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 2,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 10,2 proc. Jednak produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rok do roku o 7,3 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,8 proc.
"Roczna dynamika wartości produkcji sprzedanej przemysłu za grudzień ub.r. (2,7 proc.) prezentuje się słabiej niż odczyty z poprzednich miesięcy, jednak konieczne jest uwzględnienie silnie negatywnego oddziaływania czynników sezonowych" - zauważył ekspert.
"Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost produkcji przemysłowej był wielokrotnie wyższy i wyniósł 7,3 proc. rok do roku. Świadczy to o utrzymywaniu się dobrej kondycji polskiego sektora przemysłowego" - zaznaczył.
Kozłowski dodał, że "należy również odnotować gwałtowne wyhamowanie wzrostów wskaźnika cen produkcji sprzedanej przemysłu, co może sygnalizować osłabienie presji inflacyjnej w polskiej gospodarce".
Jak podał GUS, sprzedaż detaliczna w grudniu 2017 r. wzrosła o 6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 16,6 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 5,2 proc. rok do roku.
"Wzrost sprzedaży detalicznej w grudniu był najmniejszy w ujęciu rok do roku od lutego 2017 r., co jest słabszym wynikiem od oczekiwanego" - zauważył Kozłowski. "Potencjalny negatywny wydźwięk tych danych osłabia jednak fakt, iż wyhamowanie dynamiki sprzedaży nastąpiło głównie w kategorii zakupów pojazdów i części" - dodał główny ekonomista Pracodawców RP.
Jak powiedział Kozłowski, "spożycie indywidualne, stymulowane przez dynamicznie rosnący fundusz płac, pozostaje wiodącym motorem wzrostu gospodarczego".
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?
Największe samochodowce w historii Sallaum Lines
Położono stępkę pod pierwszy z serii kanadyjskich niszczycieli typu River