• <
nauta_2024

Eko-edukacja po raz kolejny w Port Service (foto, wideo)

pc

08.06.2018 03:30 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Eko-edukacja po raz kolejny w Port Service (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Eko-edukacja po raz kolejny w Port Service (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Port Service stawia na eko-edukację. W środę grupa studentów Politechniki Gdańskiej po raz drugi odwiedziła spółkę zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych. – Doprowadziliśmy do sytuacji, w której chcemy regularnie pokazywać, jak działa przemysł i namawiać do tego inne firmy – powiedział Paweł Król, prezes zarządu Grupy Blum, do której należy Port Service.

– Edukacja jest wielkim wyzwaniem, zaś wiedza o przemyśle portowym to dobro, którym chcemy się dzielić, mamy obowiązek pokazywać, co czeka w przyszłości młodych adeptów, którzy już niedługo trafią na rynek pracy i muszą się bezpośrednio skonfrontować z przemysłową praktyką, a nie tylko z teorią, której tak dużo dostają przez swoje lata edukacji – powiedział Paweł Król, prezes zarządu Grupy Blum.

Studenci, m.in. z kierunku Green Technologies and Monitoring na Wydziale Chemicznym PG, mogli z bliska zobaczyć laboratorium, instalacje do Termicznej Obróbki Odpadów oraz Stację Oczyszczania Ścieków. Szczególną uwagę zwracali na różne rozwiązania związane z zapobieganiem skażeniu środowiska. Czekały na nich także doświadczenia chemiczne.

– Na uczelni poznajemy zasady, reakcje chemiczne i pracę w laboratorium. To wszystko są małe ilości, małe objętości. Tutaj w terenie, w takim przedsiębiorstwie jak Port Service, możemy zobaczyć to wszystko na żywo, w takiej skali, w jakiej odbywa się to w przemyśle. Myślę, że takie zajęcia są nie do przecenienia – zapewniła dr Agnieszka Głowacz-Różyńska, adiunkt w Katedrze Technologii Koloidów i Lipidów PG.

Prezes Paweł Król dodał, że trójmiejscy inżynierowie są znani w Europie, jednak trzeba im ułatwiać wejście na rynek pracy.

– To tylko pierwszy etap. Naszym następnym krokiem jest edukacja podstawowa, będziemy do tego dążyć. Ufam, iż społeczna odpowiedzialność biznesu na Pomorzu będzie definiowana w taki sposób i zainteresuje więcej firm, liczymy na wsparcie  w tym projekcie – podkreślił Król.

Port Service eko-edukację rozpoczął w ubiegłym roku. Celem projektu jest wspieranie młodzieży w świadomym wkraczaniu na rynek pracy.

Firma Port Service powstała w 1957 r. na skutek ratyfikacji konwencji o ochronie środowiska morskiego. Jej celem od samego początku była ochrona wód Morza Bałtyckiego przed zanieczyszczeniami generowanymi przez działalność stoczni, portów oraz żeglugi. Od 2003 r. do dzisiaj spółka eksploatuje nowoczesną stację termicznej obróbki odpadów, która umożliwia utylizację m.in. niebezpiecznych odpadów medycznych i weterynaryjnych.

W latach 2015-2018 przeznaczono 20 mln zł na poprawę jakości funkcjonowania spalarni. Planowane są także dalsze modyfikacje procesów przetwarzania odpadów.

Na Grupę Blum natomiast składa się szereg spółek zlokalizowanych w Europie, które zajmują się m.in.: handlem, produkcją surowców biodegradowalnych, motoryzacją, logistyką, ochroną środowiska, doradztwem technicznym oraz inwestowaniem.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.