• <
ATC_CARGO_TOP

Wojewoda pomorski rozpatruje wniosek o zezwolenie na realizację przekopu Mierzei Wiślanej

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wojewoda pomorski rozpatruje wniosek o zezwolenie na realizację przekopu Mierzei Wiślanej
Wojewoda pomorski rozpatruje wniosek o zezwolenie na realizację przekopu Mierzei Wiślanej - GospodarkaMorska.pl

pc

06.02.2019 Źródło: PAP

Do 24 marca wojewoda pomorski ma czas, by wydać decyzję o zezwoleniu na budowę przekopu Mierzei Wiślanej. Obecnie trwa weryfikacja złożonych przez inwestora czyli Urząd Morski w Gdyni dokumentów- podało PAP we wtorek biuro prasowe wojewody pomorskiego.

Jak wskazało biuro prasowe wojewody pomorskiego, zgodnie z ustawą o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wojewoda pomorski wydaje decyzję w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku - z możliwością przedłużenia terminu. Inwestor czyli Urząd Morski w Gdyni wniosek złożył 24 stycznia tego roku.

Jak wyjaśniło biuro prasowe wojewody pomorskiego, obecnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów pod kątem ich kompletności oraz zgodności z przepisami prawa. Tak jak od każdej innej decyzji również od decyzji w sprawie przekopu przysługuje prawo do wniesienia odwołania - wskazało biuro prasowe wojewody.

Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska poinformowała PAP we wtorek, że Urząd Morski w Gdyni złożył do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej pn. "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" wraz z wnioskiem o zatwierdzenie projektu podziału nieruchomości i nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. To kolejny dokument umożliwiający rozpoczęcie budowy nowej drogi wodnej.

Inwestor ma już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Urząd Morski w Gdyni posiada także pozwolenie wodnoprawne wydane przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku na wykonanie urządzeń wodnych. Dyrektor Zarządu Zlewni w Elblągu, wydał natomiast pozwolenie wodnoprawne na lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i nowych obiektów budowlanych oraz na gromadzenie na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią materiałów, które mogą zanieczyścić wody w ramach inwestycji pn. "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską".

Pozwolenia wodnoprawne zostały wydane na obszar dotyczący województwa pomorskiego. Decyzje dotyczące województwa warmińsko - mazurskiego zostaną

uzyskane w późniejszym terminie- podała Magdalena Kierzkowska.

Ogłoszono także przetarg na przekop. Inwestor szuka wykonawców samego przekopu, wraz ze śluzą i portem wewnętrznym oraz wyspą na Zalewie Wiślanym. Przewidywany termin otwarcia ofert to marzec 2019 roku.

W połowie grudnia Komisja Europejska zwróciła się do polskich władz z pismem w sprawie raportu oddziaływania na środowisko i pozytywnej decyzji RDOŚ w Olsztynie. W styczniu KE poinformowała PAP, że otrzymała odpowiedź i że przeanalizuje ten dokument.

Wcześniej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wyraził nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które do KE wysłał jakiś czas temu rosyjski wiceminister rolnictwa, ponieważ Komisja w piśmie powołuje się na zobowiązania rządu PO-PSL z 2013 roku oraz lipca 2015 roku, że Polska będzie konsultować projekt z Brukselą.

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 roku. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.