• <

DZIEŃ NA FX/FI: Czynniki zewnętrzne sprzyjają PLN i SPW, posiedzenie RPP bez wpływu

Strona główna Prawo, polityka DZIEŃ NA FX/FI: Czynniki zewnętrzne sprzyjają PLN i SPW, posiedzenie RPP bez wpływu
DZIEŃ NA FX/FI: Czynniki zewnętrzne sprzyjają PLN i SPW, posiedzenie RPP bez wpływu - GospodarkaMorska.pl

pc

06.02.2019 Źródło: PAP

Czynniki zewnętrzne takie jak polityka Fed i EBC wspierają złotego i polskie obligacje - oceniają eksperci. Dodają, że środowe posiedzenie RPP nie powinno wpłynąć na krajowe aktywa, gdyż rynki wyceniają już stanowisko Rady, które prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.

"Trudno spodziewać się, że ze strony RPP przyjdzie impuls do umocnienia złotego. Rada zasygnalizowała ostatnio brak zmian stóp do 2022 r., a od ostatniego posiedzenia nie pojawiły się argumenty przeciw takiemu stanowisku" - powiedział Rafał Sadoch, analityk DM mBanku.

"Czynniki zewnętrzne przemawiają jednak na korzyść umocnienia złotego. Oceniam, że skalę umocnienia złotego wyznacza poziom 4,26 za euro, czyli minima zanotowane w ubiegłym tygodniu" - dodał.

Jego zdaniem trzy główne czynniki mogą oddziaływać na korzyść złotego: łagodna retoryka Fed, postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny oraz wzrosty na rynkach akcji. Wszystkie te czynniki, w ocenie analityka, wzmacniają apetyt na ryzykowne aktywa, w tym na waluty rynków wschodzących.

W środę, 6 lutego decyzję w sprawie stóp proc. ogłosi Rada Polityki Pieniężnej, odbędzie się także konferencja z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego. Po styczniowym posiedzeniu Glapiński ocenił, że stopy proc. mogą pozostać na obecnym poziomie do końca kadencji Rady, czyli do 2022 r.

Stabilizacji stóp procentowych w Polsce do końca 2020 r. spodziewa się 12 z 20 ankietowanych przez PAP Biznes ośrodków analitycznych - wynika z lutowego konsensusu.

RYNEK DŁUGU

„Czynniki wewnętrzne w najbliższym czasie nie powinny mieć decydującego wpływu na wyceny na polskim rynku długu. Obligacje zdyskontowały już brak aktywności RPP, aukcja sprzedaży też wydaje się bezpieczna” – powiedział Wojciech Górny, dyrektor zespołu zarządzania papierami dłużnymi NN Investment Partners TFI.

Ministerstwo Finansów podało we wtorek, że na przetargu 7 lutego, zaoferuje obligacje o łącznej wartości 3-5 mld zł. W miesięcznym planie podaży resort informował, że na czwartkowym przetargu zaoferuje papiery o wartości 3-6 mld zł.

„Szukając potencjalnych impulsów patrzymy raczej na otoczenie zewnętrzne. Zobaczymy jaka będzie reakcja EBC na zmianę retoryki przez Fed w ubiegłym tygodniu, zwłaszcza, że dane w Europie wskazują na spowolnienie. Interesujące będą także banki centralne w regionie: w Rumunii bank centralny ma przed sobą lokalne wyzwania, czeski bank centralny musi zaadresować inflację w kontekście słabnącej gospodarki” – powiedział Górny.

„Czynniki zewnętrzne są raczej wspierające dla polskich obligacji. Rynek w dużej mierze w styczniu i lutym wycenił te czynniki. Choć przestrzeń do wzrostu cen wydaje się być ograniczona, to nie zmienia faktu, że otocznie zewnętrzne jest dla krajowego rynku korzystne” – dodał.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.