• <
ATC_CARGO_TOP

Tak będzie wyglądał nowy terminal promowy w Gdyni (foto, wideo)

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Tak będzie wyglądał nowy terminal promowy w Gdyni (foto, wideo)
Tak będzie wyglądał nowy terminal promowy w Gdyni (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

pc

08.04.2019 Źródło: własne

W Porcie Gdynia trwa budowa publicznego terminalu promowego. Będzie nowoczesny, poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków. W piątek w Gdyni odbyła się konferencja, której uczestnicy mogli m.in. szczegółowo poznać zakres planowanej inwestycji.

– Dzisiejsza konferencja miała na celu przede wszystkim przedstawić w sposób bardziej techniczny to, co dzisiaj dzieje się na Nabrzeżu Polskim, czyli miejscu, w którym rozpoczęliśmy budowę nowego publicznego terminalu promowego – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Nowoczesny terminal promowy powstaje w centralnym punkcie Portu Wschodniego, od strony lądu przy skrzyżowaniu głównych arterii: ulic Polskiej i Chrzanowskiego, łączących się na Rondzie Karlskrona, a od strony wody – przy IV Basenie im. Marszałka Piłsudskiego – przy Nabrzeżach Polskim i Fińskim, które są obecnie przebudowywane.

– Będziemy mogli przyjmować statki dużo większe niż dotychczas, o blisko 1/3, bo do ok. 240 m długości. Ponadto na terminalu będzie możliwość przeładowywania towarów bezpośrednio na kolej, dlatego, że powstaną tam elementy takiego terminalu, nazwijmy to, intermodalnego, z racji poprowadzonych torów kolejowych. Druga sprawa, będzie tam bardzo nowoczesny budynek przeznaczony do obsługi pasażerów, a także jednym z bardzo istotnych elementów dla ruchu kołowego w Gdyni będzie przebudowa części rozwiązań drogowych, które w tym rejonie funkcjonują, czyli krótko rzecz ujmując – dobudowanie dodatkowego pasa drogowego, który ułatwi nam wyprowadzenie ruchu generowanego przez promy – tłumaczy Krzesiński.

Umiejscowienie terminalu umożliwi łatwiejsze manewrowanie promami oraz skrócenie czasu ich pobytu w porcie, a także znacznie ułatwi przybywającym na promach pasażerom dostęp do centrum Gdyni.

Dostępność komunikacyjna do nowego terminalu zostanie zapewniona od strony południowej, za pomocą zjazdów z ul. Polskiej. Terminal zostanie połączony z międzynarodowym układem komunikacyjnym poprzez ulice: Polską, Janka Wiśniewskiego, oraz Trasę Kwiatkowskiego, Obwodnicę Trójmiasta i Autostradę A1.

Nowy terminal nie tylko umożliwi obsługę dłuższych statków, ale także zwiększy się częstotliwość ich zawijania do portu oraz będzie on otwarty na większą niż obecnie liczbę operatorów, co zwiększy jego konkurencyjność. Inwestycja zapewni obsługę transportu promowego w systemie dwupoziomowym na jednym stanowisku promowym oraz obsługę ruchu pasażerskiego poprzez galerię łączącą budynek terminalu ze stanowiskiem promowym.

Przed budynkiem powstaną perony do obsługi komunikacji publicznej dla pasażerów i place postojowe, w tym m.in. miejsca postojowe dla taksówek, autokarów, autobusów komunikacji miejskiej oraz dozoru prywatnego.

Szacowany koszt inwestycji realizowanej przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia to ok. 290 mln zł, z czego ok. 117 mln zł pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej. Zakończenie budowy planowane jest na połowę 2021 r.

W 2018 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam prawie 23,5 mln t ładunków, osiągając ok. 10-procentowy wzrost w porównaniu do 2017 r. Obecnie w Porcie Gdynia realizowane są kluczowe inwestycje: budowa nowego publicznego terminalu promowego i nowej portowej obrotnicy wraz z przebudową nabrzeży, pogłębieniem portowych akwenów i toru podejściowego do 16,5 m głębokości. Do 2026 r. powstać ma Port Zewnętrzny z nowym terminalem kontenerowym.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.