• <
PZT_980x120_gif_2020

Szczecin: Rusza miejska wypożyczalnia motorówek

Strona główna Porty, logistyka Szczecin: Rusza miejska wypożyczalnia motorówek
Szczecin: Rusza miejska wypożyczalnia motorówek - GospodarkaMorska.pl

ew

25.04.2019 Źródło: PAP

W najbliższą sobotę po zimowej przerwie ruszy w Szczecinie wypożyczalnia niewielkich motorówek. Szczecinianie i turyści będą mieli okazję poznać z pokładu motorówki m.in. port, szczecińską Wenecję i Jezioro Dąbie.

Wypożyczalnia łodzi motorowych Żeglugi Szczecińskiej zlokalizowana w samym centrum miasta przy Moście Długim rozpocznie swoją działalność 27 kwietnia br. Niewielkie motorówki będzie można wypożyczać siedem dni w tygodniu od godz. 10 do 19. Można je wcześniej zarezerwować telefonicznie.

Każda z sześciu motorówek pomieści maksymalnie pięć osób. Do ich prowadzenia z uwagi na niewielki silnik nie jest potrzebny patent motorowodny. Każda dorosła osoba powinna poradzić sobie z prowadzeniem łodzi. Przed rejsem załogi muszą jednak przejść obowiązkowe krótkie szkolenie z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa.

Położony nad Odrą i Jeziorem Dąbie Szczecin jest dobrym miejscem do uprawiania turystyki wodnej. Jedną czwartą powierzchni miasta zajmuje woda.

Po wypożyczeniu łodzi wystarczy wybrać kierunek rejsu. Jeszcze w centrum miasta można zobaczyć m.in. reprezentacyjne Wały Chrobrego. Dalej na północ krajobraz miasta się zmienia i zaczynają w nim dominować tereny przemysłowe. Wodniacy zobaczą tam m.in. imponujące suwnice stoczniowe i dźwigi portowe.

Ci, którzy wybiorą kierunek południowy, znajdą się po kilku chwilach w szczecińskiej Wenecji. To zespół zabytkowych zabudowań fabrycznych postawionych nad samą rzeką. Dawniej była tu wytwórnia alkoholu i drożdży. Budynki były niegdyś ozdobą nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającego Tamy Pomorzańskiej.

Szukający nieco więcej spokoju powinni się wybrać w kierunku Jeziora Dąbie. Płynąc wśród sieci malowniczych wysp i krętych kanałów, można podziwiać m.in. orły bieliki, czaple, bobry, wydry, a także rzadkie gatunki roślin.

Dla tych, którzy chcieliby odpocząć i przygotować posiłek, są cztery tzw. zakątki wodne: Wydrnik, Głębia, Kwadrat i Orły. To miejsca postojowe dla małych jednostek pływających po Jeziorze Dąbie. Ich częściowe zadaszenie pozwala schronić się przed deszczem lub wiatrem.

Interesujący wydaje się zakątek Kwadrat. To niewielki kanał stworzony prawdopodobnie w średniowieczu między wyspami Radolin i Dębina. Podczas II wojny światowej Niemcy, w ukryciu przed aliantami, produkowali tam łodzie podwodne. Punkt postojowy jest przeznaczony do cumowania pięciu jachtów żaglowych lub motorowych oraz dziesięciu łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Liczniejsze grupy mogą skorzystać także z oferty wynajęcia katamaranu, na pokładzie którego zmieści się 12 osób. "Telimena" jest niewielką i stateczną jednostką pasażerską z napędem motorowym. Została zbudowana w Stanach Zjednoczonych na kadłubie aluminiowym typu katamaran. Posiada niewielkie zanurzenie i jest w stanie pływać nawet po bardzo płytkich wodach. Jej pokład nadaje się na organizację niewielkich imprez okolicznościowych.
Źródło:
PAP
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 43,27 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 17455,00 $ tona 1,92% 9 lip
 Cynk 2132,00 $ tona 1,81% 9 lip
 Aluminium 1659,00 $ tona 2,47% 9 lip
 Pallad 1997,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 841,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 19,08 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1801,55 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.