• <
PZT_980x120_gif_2020

Oświadczenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia w sprawie protestu aramtorów wędkarstwa morskiego

Strona główna Porty, logistyka Oświadczenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia w sprawie protestu aramtorów wędkarstwa morskiego
Oświadczenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia w sprawie protestu aramtorów wędkarstwa morskiego - GospodarkaMorska.pl

gm24

28.04.2020 Źródło: własne

Zarząd Morskiego Portu Gdynia, rozumiejąc trudną sytuację podmiotów zajmujących się wykonywaniem morskich rejsów wędkarskich, związaną z wprowadzeniem przez Komisję Europejską zakazu połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego zwraca uwagę, że godziwa obrona własnych interesów przez Armatorów Morskich Jednostek Wędkarskich wymaga, aby w wyniku podejmowanych w tym zakresie działań nie były naruszane prawa oraz słuszne interesy innych podmiotów, w tym w szczególności przedsiębiorców funkcjonujących w oparciu o przepisy i wykonujących działalność gospodarczą na terenie Portu Gdynia, jako portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Działalność gospodarcza prowadzona na terenie Portu Gdynia pozostaje bez jakiegokolwiek związku z funkcjonowaniem podmiotów trudniących się wykonywaniem morskich rejsów rybackich. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, iż planowana blokada, która zgodnie z zapowiedziami organizatorów - ma być prowadzona do odwołania, w razie zrealizowania zapowiedzi, w wyniku uniemożliwienia lub opóźnienia ruchu statków wpływających i wypływających z Portu Gdynia, spowoduje powstanie po stronie podmiotów operujących na terenie Portu Gdynia wielomilionowych strat finansowych. Szkody te obejmą nie tylko rzeczywiste straty poniesione w czasie trwania blokady portu związane bezpośrednio z brakiem możliwości wykonywania zawartych z kontrahentami umów, ale również utracone korzyści w postaci wartości odstąpienia bądź rezygnacji kontrahentów z dalszej współpracy z uwagi na utratę zaufania. Podkreślenia wymaga również to, że przeprowadzenie przez Armatorów Morskich Jednostek Wędkarskich zapowiadanej blokady portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w tym portu morskiego w Gdyni, spowoduje szkody finansowe dla budżetu państwa, związane z niepobranymi należnościami publicznoprawnymi w postaci podatków i ceł oraz brakiem możliwości osiągnięcia spodziewanych zysków przez spółkę Skarbu Państwa, jaką jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., z tytułu poboru opłat portowych.

Ważna okolicznością jest również fakt, iż Port Gdynia, posiada strategiczne znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa. W tym kontekście przypomnieć trzeba w szczególności, że port morski w Gdyni spełnia nie tylko funkcje handlowe, ale również związane z bezpieczeństwem militarnym kraju, a w jego granicach znajdują się infrastruktura oraz jednostki Marynarki Wojennej RP. W związku z tym, planowane przez Armatorów Morskich Jednostek Wędkarskich działania w postaci blokady tego portu mogą godzić w bezpieczeństwo państwa.

Co więcej w obecnej sytuacji epidemicznej Port Gdynia stanowi jedno z najsprawniejszych przejść granicznych pozwalających na zapewnienie ciągłości łańcuchów logistycznych będących zabezpieczeniem dostaw materiałów niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania Państwa takich jak choćby żywność i środki medyczne. Dość powiedzieć, że transport morski stanowi blisko 90 procent światowego transportu. To pokazuje z jednej strony jak poważne mogą być skutki w przypadku wszczęcia blokady w Porcie Gdynia.

W świetle wszystkich powyższych okoliczności Zarząd Morskiego Portu Gdynia zwraca się do organizatorów oraz podmiotów zamierzających wziąć udział w zapowiadanej blokadzie o rezygnację z tej formy protestu i wybór drogi obrony swych interesów, zgodnej z przepisami prawa i nienaruszającej interesów innych przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze gospodarki morskiej.

Źródło:
własne
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.