• <

OECD: miesiąc zastoju dużej gospodarki to spowolnienie o 2 proc. PKB

ew

27.03.2020 14:13 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski OECD: miesiąc zastoju dużej gospodarki to spowolnienie o 2 proc. PKB

Partnerzy portalu

OECD: miesiąc zastoju dużej gospodarki to spowolnienie o 2 proc. PKB - GospodarkaMorska.pl

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła w piątek, że każdy miesiąc zastoju dużej gospodarki, spowodowany pandemią koronawirusa oznacza spowolnienie rocznego wzrostu o 2 proc. PKB tego państwa.

"Nasze najnowsze obliczenia wskazują, że zatrzymanie (aktywności gospodarki) przekłada się bezpośrednio na poszczególne sektory odpowiadające maksymalnie za jedną trzecią dużych gospodarek" - powiedział sekretarz generalny OECD Angel Gurria zwracając się w czwartek do przywódców krajów G20. Jego wystąpienie zostało opublikowane w piątek.

"Sam sektor turystyczny musi się liczyć ze spadkiem dynamiki rzędu 50 do 70 proc. (w ciągu miesiąca zastoju). Wiele gospodarek wpadnie w recesję" - dodał.

Na początku marca OECD ogłosiła, że koryguje w dół prognozy rozwoju światowej gospodarki w związku z negatywnym wpływem epidemii na niektóre sektory, a zwłaszcza na produkcję przemysłową i turystykę.

Światowe PKB w 2020 roku wzrośnie prawdopodobnie o 2,4 proc. a nie - jak przewidywano w listopadzie - o 2,9 proc. - podała OECD, zastrzegła jednak, że gdyby doszło do długotrwałej epidemii, która ogarnęłaby region Azji i Pacyfiku, Europę i Amerykę Północną, to globalny wzrost w tym roku może spowolnić o 1,5 proc.

OECD ostrzegła też przed globalnym spowolnieniem gospodarczym, spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa, a nawet ewentualną recesją.

Organizacja wezwała rządy do "podjęcia szybkich kroków", które mogą zapobiec negatywnym skutkom gospodarczym epidemii.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.