• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Do rafinerii PKN Orlen w Płocku trafią kolejne dostawy ropy z Angoli

mk

02.07.2019 13:00 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Do rafinerii PKN Orlen w Płocku trafią kolejne dostawy ropy z Angoli
Do rafinerii PKN Orlen w Płocku trafią kolejne dostawy ropy z Angoli - GospodarkaMorska.pl

W sierpniu i we wrześniu do rafinerii PKN Orlen w Płocku trafią kolejne ładunki ropy naftowej z Angoli. Spółka postrzega ten kierunek jako perspektywiczny i analizuje możliwość zwiększenia dostaw surowca oraz współpracy w innych obszarach biznesowych - podał płocki koncern.

PKN Orlen poinformował we wtorek, iż prezes spółki Daniel Obajtek rozmawiał o szczegółach współpracy z przedstawicielami rządu Angoli oraz największego tamtejszego podmiotu wydobywczego Sonangol.

"W ciągu ostatniego roku znacząco poszerzyliśmy listę krajów, z których sprowadzamy ropę. Angola jest pod tym względem obiecującym rynkiem. Wierzę, że nasze rozmowy z producentem zaowocują zacieśnieniem relacji biznesowych i handlowych, co będzie korzystne dla obu stron. W ten sposób będziemy mogli jeszcze bardziej elastycznie reagować w przypadku jakichkolwiek zakłóceń w dostawach ropy, a co za tym idzie zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne Polski" - powiedział Obajtek, cytowany we wtorkowym komunikacie PKN Orlen.

Koncern przypomniał, że dywersyfikacja dostaw ropy naftowej to jeden z najważniejszych celów zaktualizowanej w tam w 2018 r. strategii Grupy Orlen. "Obecnie 50 proc. surowca przerabianego w płockiej rafinerii pochodzi spoza kierunku rosyjskiego, a w przypadku całej Grupy Orlen jest to już 30 proc. Jeszcze w latach 2012-13 udział ropy spoza kierunku wschodniego w produkcji rafineryjnej całej grupy kapitałowej wynosił zaledwie 5 proc." - podkreślił koncern.

Zwrócił przy tym uwagę, że "nowe kierunki dostaw są niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia poszerzania bazy surowcowej PKN Orlen, jak również bezpieczeństwa energetycznego Polski".

"Dzięki dostawom ropy pochodzącej z różnych kierunków możliwe było efektywne zarządzenie sytuacją związaną z zanieczyszczoną ropą w rurociągu +Przyjaźń+. Pomimo zatrzymania dostaw z kierunku wschodniego na 46 dni, rafineria w Płocku pracowała bez zakłóceń, bez konieczności redukcji wykorzystania mocy przerobowych. Dzięki procesowi dywersyfikacji zgodnie z planem funkcjonowały pozostałe rafinerie w ramach Grupy Orlen, m.in. w Czechach" - zaznaczył koncern.

PKN Orlen wyliczył, iż do tej pory sprowadził z Angoli dwa ładunki ropy naftowej po 130 tys. ton każdy, które uzupełniły realizowane dostawy spot. "W sierpniu i we wrześniu br. kolejne dwa ładunki surowca typu Cabinda i Girassol, po ok. 130 tys. ton, zostaną dostarczone do Naftoportu w Gdańsku. Gatunki te charakteryzują się wysoką jakością, a struktura uzysków z ich przerobu dobrze wpisuje się w popyt na gotowe produkty naftowe na polskim rynku" - zapowiedział koncern.

PKN Orlen wspomniał, że "Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do płockiej rafinerii to efekt współpracy biznesowej z firmami spoza Europy, w tym z Afryki, czy Zatoki Perskiej". "Działania podejmowane przez PKN Orlen umożliwiają uzyskanie korzystnego miksu rop, optymalizującego produkcję. Mają one także pozytywny wpływ na finalną jakość i cenę produktów oraz stabilność na rynku" - wyjaśnił koncern.

PKN Orlen dodał, iż miesięcznie do rafinerii w Płocku trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej, z czego średnio ok. 700 tys. ton z kierunków alternatywnych wobec rosyjskiego. "Tylko od początku 2018 r., w ramach zakupów typu spot, zakontraktowany został surowiec z Angoli, Nigerii, ze Stanów Zjednoczonych, czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - podała spółka. Zaznaczyła jednocześnie, że "dalsze możliwości dywersyfikacji otworzyło również zmniejszenie pod koniec stycznia br. wolumenów ropy w ramach kontraktu długoterminowego z rosyjskim producentem Rosneft Oil Company".

Bollore Logistics
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.