• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Największy wycieczkowiec świata opuścił stocznię (wideo)

PMK

15.05.2016 13:15 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Największy wycieczkowiec świata opuścił stocznię (wideo)

Partnerzy portalu

Największy wycieczkowiec świata opuścił stocznię (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Największy pasażerski statek świata, nazwany Harmony of the seas, opuścił dziś (15/05) stocznię w Saint-Nazaire we Francji. Wcześniej w czwartek został uroczyście przekazany jego armatorowi, liniom oceanicznym Royal Caribbean Cruises Ltd (RCCL).

Statek mierzy 362 metry długości i 66 metrów szerokości. Pomieści 6360 pasażerów i 2100 członków załogi. Kontrakt na jego budowę w stoczni STX France opiewał na blisko miliard euro. Budowa trwała od września 2013 roku.

"To nie tylko największy statek pasażerski świata i najbardziej przyjazny środowisku, ale i najdroższy" - powiedział szef RCCL Riachard Fain podczas uroczystości w stoczni. Kierowane przez niego linie zbudowały w STX już wcześniej 12 statków, w tym "Sovereign of the seas", dostarczony w 1987 roku, który wtedy był największym statkiem wycieczkowym świata.

Statek zaoferuje pasażerom niespotykane dotąd na statkach atrakcje: największą morską zjeżdżalnię (z pokładu 16. na 6.), bar z alkoholami obsługiwany przez dwa roboty, kolejkę tyrolską, boisko do koszykówki, pole do minigolfa i symulator surfingu, wielkie kasyno, teatr na 1400 miejsc, ulicę pełną restauracji i sklepów, zewnętrzny ogród z 12 tys. gatunków roślin, itd.

Portem macierzystym Harmony of the seas będzie Barcelona, gdzie statek trafi na przełomie maja i czerwca. Do końca października ma pływać w regionie Morza Śródziemnego. Potem trafi do Miami, skąd ma wypływać w rejsy po Morzu Karaibskim.

Budowana już bliźniacza jednostka, o tych samych gabarytach, ma być oddana do użytkowania przez linie RCCL w marcu 2018 roku.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.