• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MPiT oczekuje, że obroty towarowe Polski pozostaną w 2019 r. na ścieżce wzrostu

ew

14.05.2019 10:04 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski MPiT oczekuje, że obroty towarowe Polski pozostaną w 2019 r. na ścieżce wzrostu

Partnerzy portalu

MPiT oczekuje, że obroty towarowe Polski pozostaną w 2019 r. na ścieżce wzrostu - GospodarkaMorska.pl

Mimo słabszej koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski, oczekuje się, że nasze firmy pozostaną stosunkowo odporne na niepewność na arenie międzynarodowej, a tym samym obroty towarowe kraju pozostaną w br. na ścieżce wzrostu - wskazało MPiT w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po marcu 2019 r. wyniósł 0,3 mld euro.

"Dobra koniunktura naszej gospodarki znalazła swoje odzwierciedlenie w wynikach wymiany handlowej. Po trzech miesiącach br. eksport towarów z Polski wzrósł o 4,4 proc., do ok. 56,6 mld euro, a import o 2,2 proc., do ok. 56,9 mld euro" - wskazali eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Podkreślili, że w ujęciu nominalnym były to wzrosty odpowiednio o: blisko 2,4 mld euro oraz 1,2 mld euro. Dodali, że odnotowane dwukrotnie szybsze tempo wywozu przełożyło się na zmniejszenie deficytu obrotów o ok. 1,1 mld euro, do niespełna 0,3 mld euro. "To bardzo pozytywny sygnał o rosnącym popycie na nasze towary" - zaznaczyli.

Eksperci resortu zwrócili też uwagę, że osiągnięty wysoki wzrost naszego eksportu w okresie styczeń-marzec br. wynikał "z dynamicznego zwiększenia sprzedaży" m.in. do Wielkiej Brytanii (o 330 mln euro, tj. o 9,8 proc.), Francji (o prawie 260 mln euro, tj. o 8,1 proc.) oraz Austrii (o ok. 220 mln euro, tj. o 20,8 proc.). Natomiast wywóz do naszego głównego partnera handlowego, Niemiec pozostał na poziomie sprzed roku - wyniósł 15,3 mld euro.

Biorąc pod uwagę strukturę przedmiotową naszego eksportu, najbardziej w ujęciu nominalnym w okresie styczeń-marzec br. zwiększył się eksport: kotłów, maszyn i urządzeń mechanicznych oraz ich części (o 423 mln euro, tj. o 5,8 proc.), maszyn i urządzeń elektrycznych oraz ich części i akcesoriów (o ponad 400 mln euro, tj. o 8,9 proc.), pojazdów oraz ich części i akcesoriów (o ok. 260 mln euro, tj. o 4 proc.) oraz miedzi i wyrobów z miedzi (o ok. 220 mln euro, tj. o 33,1 proc.) - zaznaczyło MPiT.

Resort zwrócił uwagę na znaczne przyspieszenie wywozu do Chin (o ok. 31,3 proc., tj. o ok. 130 mln euro), Meksyku (o ok. 22,3 proc., tj. o 30 mln euro), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 48,1 proc., tj. o blisko 50 mln euro) oraz Egiptu (o 88,2 proc., tj. o ok. 50 mln euro).

"Mimo słabszej koniunktury u głównych naszych partnerów handlowych, oczekuje się, że nasze przedsiębiorstwa, analogicznie jak w ub.r., pozostaną stosunkowo odporne na pogarszające się uwarunkowania zewnętrzne i dużą niepewność na arenie międzynarodowej, a tym samym nasze obroty towarowe pozostaną w 2019 r. na ścieżce wzrostu" - oceniło MPiT.

"Będzie to głównie zasługa coraz wyższej jakości polskich towarów przy nadal utrzymującej się konkurencyjności cenowej" - podkreślili eksperci resortu.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.