• <
nauta_2024

Największa dostawa elementów turbin wiatrowych w historii Portu Gdynia (wideo)

ew

04.08.2020 22:52
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Największa dostawa elementów turbin wiatrowych w historii Portu Gdynia (wideo)

Partnerzy portalu

Największa dostawa elementów turbin wiatrowych w historii Portu Gdynia (wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Aż 139 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Liberty Harvest . To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki rozpoczął się w ostatnią sobotę w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna jest Morska Agencja Gdynia.

Jednostka Liberty Harvest została zbudowana w 2014 roku. Ma 175 metrów długości i 26 szerokości. Na jej podkładzie, do Gdyni przypłynął rekordowy transport sekcji masztów wiatrowych. Trafią wkrótce na 5 farm wiatrowych: Wielowieś, Gniew, Września, Dębowa Łąka oraz EP 44 Płużyce.

Liberty Harvest zacumował w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym 1 sierpnia rano. Elementy, które przywiózł to 75 łopat śmigieł, 42 huby, 22 gondole, co łącznie składa się na 139 elementów, czyli największy shipment elementów turbin wiatrowych w historii portu Gdynia. Morska Agencja Gdynia była odpowiedzialna za pełną relację portową dla jednostki i jej ładunku.

Jak przyznają przedstawiciele przedsiębiorstwa MAG: "Wspólnie z terminalem BCT oraz firmą transportową Andreko, zajmującą się transportem wewnątrzportowym ładunków ponadgabarytowych obsługujemy w Gdyni 100% zawinięć tego typu jednostek. Z wielkim optymizmem patrzymy na przyszłość rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Mamy nadzieję, że obecna ilość wznoszonych turbin wiatrowych ulegnie w kolejnych latach podwojeniu".

Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia, podkreślał niedawno, że tego typu przeładunki mają miejsce w gdyńskim porcie coraz częściej: "To tylko świadczy o tym, że rzeczywiście jesteśmy gotowi i bardzo mocno przygotowujemy się do projektów, które będą realizowane nie tylko na lądzie, tak jak w tej chwili ma to miejsce, ale również na Morzu Bałtyckim. Chcemy stworzyć takie przyjazne środowisko do tego, aby ten przeładunek elementów związanych z budową farm wiatrowych na morzu odbywał się właśnie w naszym porcie. Nasze terminale już dzisiaj są właściwie, można powiedzieć, prawie w 100% do tego gotowe, zostały jeszcze do wykonania ewentualnie jakieś drobne prace inwestycyjne".

Morska energetyka wiatrowa może do 2030 r. dodać do PKB nawet 60 mld PLN oraz przyczynić się do powstania dodatkowych 77 tys. miejsc pracy do 2030 r.  Już dziś zidentyfikowano ponad 100 polskich podmiotów, które z powodzeniem mogą zostać włączone w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Dla wielu polskich lokalnych przedsiębiorstw włączenie się w przemysł energetyki morskiej będzie okazją do znacznego rozwoju, stwarzając im możliwość uzyskania wysokich przychodów.Gospodarka Morska
fot. GospodarkaMorska.pl

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.