• <
PGZ_baner_2025

Historyczna decyzja MON. Wybór wykonawcy programu "Orka" nastąpi 26 listopada

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Historyczna decyzja MON. Wybór wykonawcy programu "Orka" nastąpi 26 listopada
Fot. Służby Prasowe 3. FO

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w środę rząd ma podjąć decyzje dotyczące programu Orka, czyli zakupu okrętów podwodnych. Jeszcze w tym tygodniu podczas Święta Marynarki Wojennej może zostać ogłoszone państwo partnerskie i główne założenia projektu.

Szef MON poinformował w poniedziałek w Kielcach, że ostateczne decyzje dotyczące programu Orka mają zapaść podczas posiedzenia rządu, które odbędzie się w środę, a stosowne dokumenty zostały już przesłane do wszystkich ministrów.

- Wierzę, że w tym tygodniu to rozstrzygnięcie zapadnie, a pod koniec tygodnia mamy wielkie Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu i będziemy mogli ogłosić państwo partnerskie, założenia projektu i jeszcze w tym roku zawrzeć umowę z tym państwem i już z wykonawcami na początku przyszłego roku podpisać osobne dokumenty - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef MON wielokrotnie zapewniał, że do końca bieżącego roku wyłoniony zostanie producent, z którym Polska nawiąże współpracę. W połowie września rząd podjął uchwałę w tej kwestii; decyzja o wyborze partnera w programie ma mieć charakter międzyrządowy i strategiczny. W ubiegłym tygodniu Zespół Zadaniowy ds. programu ORKA przygotował rekomendacje dla Rady Ministrów.

Rzecznik rządu Adam Szłapka podkreślał, że celem przygotowania rekomendacji jest znalezienie oferty, która będzie nie tylko najlepsza w odniesieniu do potrzeb wojska, ale też dla polskiego przemysłu, w tym zwłaszcza w obszarze transferu technologii. Dopytywany o złożone przez producentów z różnych państw oferty rzecznik rządu zapewnił wówczas, że żadna z nich nie jest traktowana preferencyjnie, a wszystkie są rozpatrywane według jednakowych zasad.

Program Orka to obecnie jeden z najważniejszych programów modernizacyjnych polskiej Marynarki Wojennej, prowadzony już od lat. Przewiduje zakup kilku – najprawdopodobniej trzech – nowych okrętów podwodnych. W obecnej odsłonie programu oferty Polsce złożyli producenci z kilku państw: Szwecji, Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii i Korei Południowej. Łącznie oferty złożyło 7 producentów z 6 państw. Rząd Wielkiej Brytanii wsparł szwedzką ofertę przygotowaną dla Polski w ramach programu Orka.

Szef MON zapowiedział w poniedziałek również szybkie ogłoszenie „wielkiego programu wzmacniającego obronę powietrzną”. Program ten ma być oparty na kilku filarach, w tym na systemach: Pilica, Narew i Wisła z bateriami Patriot. Kluczowym elementem nowego systemu ma być obrona przeciwdronowa.

- Opracowaliśmy go wspólnie ze Sztabem Generalnym i Agencją Uzbrojenia – powiedział Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że zapewnione zostało finansowanie programu.

W kontekście finansowania i rozwoju potencjału obronnego kraju, minister podkreślił rolę funduszy europejskich i unijnego programu SAFE - to program preferencyjnych pożyczek opiewający na 150 mld euro. - Polska skorzysta w największym wymiarze spośród wszystkich państw członkowskich. Około 44 miliardy euro to jest ta pula, którą możemy wykorzystać - przypomniał Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że trwają obecnie „ostatnie prace nad sformułowaniem wniosku do Komisji Europejskiej - listy oczekiwań wojska”. Środki te mają być wykorzystane nie tylko na finansowanie znanych projektów, ale także na nowe potrzeby we współpracy z resortami: infrastruktury, spraw wewnętrznych oraz cyfryzacji. Docelowo, część środków z programu SAFE ma zostać przeznaczona na dofinansowanie nowoczesnych systemów informatycznych oraz najnowocześniejszych systemów obronnych. (PAP)

wdz/ mok/

Zachęcamy do głosowania na, zdaniem czytelników, najlepszą ofertę na okręty podwodne dla Polski.

Głosowanie online - wybieramy najlepszy okręt podwodny dla Polski w ramach programu "Orka"

10% Scorpène (Francja)
Francuski koncern Naval Group zaproponował okręt podwodny należący do serii eksportowej, której nabywcami zostały Brazylia, Chile, Indie, Malezja i Indonezja.

3% S-80 (Hiszpania)
Pochodzący z Hiszpanii koncern Navantia zaproponował okręty podwodne z aktualnie budowanej serii typu Isaac Peral.

34% KSS-III Batch II (Korea Południowa)
Południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean zaproponowała okręt podwodny z najnowszej serii, znanej też jako typ Dosan Ahn Changho.

9% 212CD (Niemcy)
Znajdująca się w Kilonii niemiecka stocznia TKMS proponuje jednostki typu 212CD budowane we współpracy z Norwegią.

33% A26 (Szwecja)
Okręty podwodne typu Blekinge (serii A26) są propozycją mieszczącej się w Karlskronie stoczni Saab Kockums.

9% U212NFS (Włochy)
Mający siedzibę we Włoszech koncern Fincantieri oferuje okręty podwodne będące rozwinięciem serii znanej jako typ Todaro.

2% Polska nie potrzebuje okrętów podwodnych

Głosowanie zakończone

Głosów: 5252

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.