Duński gigant branży żeglugowej podsumował 2024 rok w zakresie dekarbonizacji swojej floty. W tym czasie rozpoczęła się budowa wielu nowych kontenerowców, a kilka z nich już pływa na trasach między Azją a Europą. Swoją działalność te wykorzystujące metanol jednostki rozpoczynały w istotnych dla firmy lokalizacjach na całym świecie.
1 stycznia 2025 roku w życie weszło rozporządzenie Unii Europejskiej, FuelEU Maritime, które promuje wykorzystanie odnawialnych, niskoemisyjnych paliw i czystych technologii energetycznych na statkach, co jest niezbędne do wspierania dekarbonizacji w tym sektorze. Stanowi ono kamień milowy w dekarbonizacji żeglugi.
Ślad węglowy długo oczekiwanego nowego „zielonego” promu Glen Sannox będzie wyraźnie większy niż ślad węglowy 31-letniego statku z silnikiem Diesla. Wyliczenia, które rozgrzały dyskusję, dotyczą połączenia między stałym lądem Szkocji a wyspą Arran.
Jeszcze przed końcem roku do gdańskiego portu wpłynął statek ro-ro MV Cape Kennedy (T-AKR 5083), wykorzystywany przez Dowództwo Wojskowego Transportu Morskiego USA, wchodzący w skład amerykańskiej Floty Rezerwowej Obrony Narodowej. Aktualnie załoga oraz obsługa portu prowadzą operacje związane z rozładunkiem sprzętu wojskowego US Army.
Pod koniec grudnia 2024 roku Ministerstwo Obrony Indii poinformowało o podpisaniu dwóch kontrakty o wartości 335 mln dolarów na modernizację okrętów podwodnych typu Kalvari, opartych na serii Scorpène francuskiego koncernu Naval Group.
Francuski przewoźnik poinformował o przyjęciu w skład swojej floty nowego kontenerowca, CMA CGM Petra jest ostatnim statkiem, który dołączył do niej jeszcze w 2024 roku.
Główny singapurski operator kontenerowy poinformował o swoim sukcesie, jakim było obsłużenie w 2024 roku ponad 40 milionów TEU. Ma to podkreślać jego rozwój, jako również podmiotu międzynarodowego koncernu, do którego należy m.in. znajdujący się w Gdańsku terminal Baltic Hub.
W mijającym 2024 roku do polskich portów regularnie wchodziły amerykańskie okręty i statki transportowe, wykonujące zadania związane z załadunkami i rozładunkami techniki wojskowej. Jeszcze 30 grudnia do Portu Gdańsk przybył transportowiec MV Cape Kennedy (T-AKR 5083).
Norweski operator promowy Norled, dobrze znany w Polsce, zdobył niedawno nagrodę za wdrażanie innowacji, które przyspieszają dekarbonizację przemysłu morskiego. Działająca w Stavanger firma Norled została wyróżniona tytułem Maritime CleanTech Partner of the Year 2024.
Jakucja (Yakutia, Якутия) to najnowszy rosyjski atomowy lodołamacz. Oficjalnie banderę na jednostce podniesiono 28 grudnia. Choć statek powstał na bazie znanego projektu 22220, to wyróżnia go to, że ze względu na sankcje został zbudowany głównie przy użyciu komponentów wyprodukowanych w Rosji.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?