• <

Wynik wyszukiwania - "tajlandia" - Wiadomości

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

Szczyt Australia-ASEAN: Canberra przekaże fundusze na bezpieczeństwo morskie w regionie

Australia i Azja Południowo-Wschodnia stoją w obliczu wspólnych zagrożeń w związku z rosnącymi napięciami w regionie Azji i Pacyfiku – oświadczyła w poniedziałek szefowa australijskiego MSZ Penny Wong. Otwierając szczyt państw regionu, zapowiedziała, że Canberra przekaże 64 mln dolarów australijskich (ok. 165 mln zł) na "wolne, otwarte" Morze Południowochińskie.
04.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Trwają ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku pk. "Cobra Gold"

W Tajlandii trwa Cobra Gold, jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Dwutygodniowe manewry z udziałem przeszło 9,5 tys. osób z 30 państw mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.
28.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Gospodarka oceaniczna to biznes 3 miliardów ludzi warty do 6 bilionów dolarów

Gospodarka oceaniczna jest warta od 3 do 6 bilionów dolarów i oferuje krajom rozwijającym się ogromne możliwości budowania odporności. Biznes związany z wykorzystaniem oceanów zapewnia źródła utrzymania około 3 miliardów ludzi – informuje UNCTAD w najnowszym raporcie „Trade and Environment Review 2023”. UNCTAD postuluje kurs na wodorosty i substytuty tworzyw sztucznych.
13.01.2024

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Import z Azji rośnie w siłę

Chiny są głównym eksporterem jeżeli chodzi o rynek europejski. W transporcie z Państwa środka przeważa elektronika, maszyny, części samochodowe a także tekstylia , zabawki oraz małe AGD. Jak się okazuje inne kraje z Azji również w dużych ilościach eksportują swoje towary do Europy. Są to m.in. Indie, Pakistan, Wietnam, Korea czy Tajlandia.
27.09.2023

Napięcia w ostatnim dniu Szczytu Azji Wschodniej wywołane wojną na Ukrainie i postępowaniem Chin na Morzu Południowochińskim

Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podaje w czwartek agencja Kyodo.
07.09.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Lee Marine nowym przedstawicielem Sunreef Yachts w Tajlandii

Firma Lee Marine została właśnie mianowana oficjalnym przedstawicielem Sunreef Yachts w Tajlandii. Lee Marine działa w Tajlandii od ponad 20 lat reprezentując kilka wiodących w branży marek i świadcząc fachowe usługi doradcze na rzecz klientów.
28.04.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Stocznie Republiki Korei z 37% udziałem w światowym rynku. Biznes pod parasolem rządu

Koreańskie stocznie stawiają na statki innowacyjne o wysokiej marży. Wystartowały dynamicznie w 2023 r mimo ogólnego spowolnienia tempa nowych zamówień na całym świecie. Podczas gdy Chiny odzyskały przewagę w nowych zamówieniach w marcu br., koreański przemysł stoczniowy podkreśla, że utrzymał pozycję lidera w pierwszym kwartale.
17.04.2023

Rozliczenia marynarzy: Tajlandia od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Jeden martwy i siedmiu zaginionych po eksplozji tankowca w Tajlandii

Część załogi tankowca Smooth Sea 22 nadal poszukiwana po zdarzeniu, które miało miejsce na rzece Mae Khong dzisiejszego ranka. Jak przekazał Bankgok Post, jeden pracownik zmarł, a czterech innych odniosło obrażenia.
17.01.2023

Rośnie liczba ofiar zatonięcia tajlandzkiego okrętu. Są zdjęcia prezentujące wrak

Po zatonięciu w połowie grudnia korwety HMS Sukhotai są odnajdywane kolejne ciała członków załogi. Tajlandzkie służby pokazały również podwodne zdjęcia zatopionej jednostki.
02.01.2023

ONZ wzywa do ratowania dryfujących uchodźców

Na pokładzie niezdatnego do żeglugi statku dryfuje blisko 200 birmańskich uchodźców należących do nacji Uważa się, że blisko 200 Rohingja. Agencja ONZ poinformowała, że władze państw w regionie odmawiają im pomocy.
27.12.2022

Ciąg dalszy poszukiwań rozbitków z zatopionej, tajlandzkiej korwety. Są ofiary

Królewska Tajska Marynarka Wojenna (Kong Thap Ruea Thai) dziś potwierdziła, że odzyskała ciała sześciu marynarzy z zatopionej korwety HTMS Sukhothai. Zdołała także uratować jednego rozbitka, który znajdował się na tratwie ratunkowej dryfującej na Zatoce Tajlandzkiej.
21.12.2022

Trwają poszukiwania 31 żołnierzy po zatonięciu korwety

Marynarka wojenna Tajlandii poszukuje od poniedziałku 31 członków załogi należących do zaginionych po zatonięciu minionej nocy w Zatoce Tajlandzkiej korwety należącej do sił zbrojnych tego kraju - poinformowały władze wojskowe w Bangkoku.
19.12.2022

Sztorm pokonał tajlandzki okręt

Podczas silnego sztormu na Zatoce Tajlandzkiej, doszło do zatonięcia korwety HTMS Sukhothai należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii (Kong Thap Ruea Thai).
18.12.2022

Japonia. Minister obrony: ruchy okrętów Rosji i Chin blisko naszego kraju to pokaz siły

- Niepokoją nas ruchy okrętów wojennych Rosji i Chin, które w ostatnim czasie obierają podobne kursy wokół Japonii; to pokaz siły - oświadczył japoński minister obrony Nobuo Kishi w czasie spotkania z szefami resortów obrony państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Kambodży - Phnom Penh.
23.06.2022

USA. W największych na świecie manewrach morskich wezmą udział okręty z 26 krajów

W największych na świecie manewrach morskich RIMPAC, które będą trwać od 29 czerwca do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii oraz z kilku państw leżących nad Morzem Południowochińskim - informuje w środę CNN za oświadczeniem amerykańskiej marynarki wojskowej.
01.06.2022

Tajlandia. Uszkodzony rurociąg, marynarze czyszczą plażę

Ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC) sprząta w sobotę plażę Mae Ram Phueng w Tajlandii w prowincji Rayong, 180 km na wschód od Bangkoku z ropy z uszkodzonego we wtorek podmorskiego ropociągu w Zatoce Tajlandzkiej.
29.01.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
29.01.2022

Statek-widmo w Zatoce Tajlandzkiej [WIDEO]

Królewska Marynarka Wojenna Tajlandii otrzymała we czwartek zgłoszenie o opuszczonym statku dryfującym w stronę platformy wiertniczej.
10.01.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

Oficjalna inauguracja pierwszej farmy wiatrowej EDPR w Grecji o mocy 45 MW

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie, uroczyście oddał do użytku swoją pierwszą inwestycję w Grecji: farmę wiatrową o mocy zainstalowanej 45 MW w rejonie Livadi, w pobliżu miasta Malesina w centralnej części kraju.
02.12.2021

Uruchomiono pływającą farmę słoneczną

Na północnym wschodzie Tajlandii uruchomiono pierwszą w tym kraju pływającą farmę słoneczną. To pierwszy krok w planowanej redukcji uzależnienia azjatyckiego królestwa od paliw kopalnych i rozbudowie infrastruktury energii odnawialnej.
30.10.2021

Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.
26.07.2021

Lipiec wolny od plastiku: Jak bardzo zaśmiecamy ocean?

15 krajów generujących najwięcej plastikowych odpadów na świecie razem wyrzuca do każdego roku oceanu ekwiwalent wagi 2 403 płetwali błękitnych.
21.07.2021

Wielka Brytania zaczęła negocjacje o przystąpieniu do strefy wolnego handlu na Pacyfiku

Wielka Brytania rozpoczęła we wtorek formalne negocjacje o przystąpieniu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), co jest kluczowym elementem zmiany jej priorytetów handlowych po brexicie.
23.06.2021

Nie tylko fotowoltaika. Australia chce rozwijać morską energetykę wiatrową

W dobie transformacji energetycznej Australia jest kojarzona z prężnie rozwijającym się sektorem fotowoltaiki oraz magazynami energii. Dotychczas w tym kraju nie rozwinięto w pełni żadnej morskiej elektrowni wiatrowej – ma się to zmienić w najbliższym czasie.
12.06.2021

GloLitter - Globalna inicjatywa ONZ w oczyszczaniu oceanów

Pod kierownictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiono nowy program mający na celu wyeliminowanie odpadów morskich i oczyszczenie oceanów.
15.04.2021

Tajlandia umożliwi turystom odbycie kwarantanny na jachcie

Władze Tajlandii ogłosiły, że turyści przybywający do tego kraju będą mogli odbyć obowiązkową kwarantannę na jachcie lub małym statku wycieczkowym. To kolejny pomysł na uratowanie turystyki w czasie pandemii koronawirusa.
09.03.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Ropa w USA zyskuje dzięki słabemu dolarowi

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA rosną w reakcji na słabszy kurs amerykańskiego dolara, co zachęca inwestorów do kupna surowców wycenianych w tej walucie. Nie znikają jednak zagrożenia dla rynków paliw związane z pandemią koronawirusa - informują maklerzy.
29.12.2020

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Indyjsko-rosyjskie pociski manewrujące mogą trafić na Morze Południowochińskie

Filipiny mogą zostać pierwszym poza Rosją i Indiami użytkownikiem ponaddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos – podał tygodnik “Nikkei Asia". Eksport tej broni do krajów Azji Południowo-Wschodniej może wpłynąć na sytuację strategiczną na Morzu Południowochińskim.
24.11.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Najcieplejsze lato w historii

Globalnie okres czerwiec-sierpień był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, za latami 2016 i 2019. Jednocześnie, na półkuli północnej było to najcieplejsze lato w historii pomiarów, bijące poprzednio rekordowe lata 2016 i 2019, ze średnią temperaturą o 1,17oC wyższą od średniej z lat 1981-2010. To wpisuje się w trend: pięć najcieplejszych okresów letnich na półkuli północnej miało miejsce od 2015 roku.
06.10.2020

Tajlandia ma w planach korytarz transportowy omijający Cieśninę Malakka

Władze Tajlandii planują budowę trasy, która miałaby stać się konkurencją dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata. Na nowy korytarz lądowy mają się składać porty, autostrada oraz linia kolejowa.
01.09.2020

Pływające farmy słoneczne - nowoczesna i ekologiczna energia

Zaledwie siedem tygodni trwała rozpoczęta w lutym 2020 r. budowa farmy słonecznej Bomhofsplas na 18-hektarowym jeziorze w Zwolle w Holandii, składającej się z 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 pływających transformatorów i 192 falowników. Wytworzona w niej energia elektryczna jest oferowana bezpośrednio mieszkańcom i firmom Zwolle, jest w stanie zasilić ponad 7200 gospodarstw.
01.09.2020

Tajlandzki rząd opóźnia zakup okrętów podwodnych pod naciskiem... internautów

Rząd Tajlandii zdecydował się opóźnić o rok zakup od Chin dwóch wartych w sumie ponad 700 mln dolarów okrętów podwodnych. Premier Prayuth Chan-ocha ogłosił taką decyzję po masowej krytyce internautów zaniepokojonych stanem krajowej gospodarki .
31.08.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Pandemia Covid-19 i sytuacja na Morzu Południowochińskim wśród tematów szczytu ASEAN

Przywódcy krajów ASEAN zadeklarowali podczas wideokonferencji wspólną walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, rozmawiali o ułatwieniach dla podróżnych i wzmocnili wspólne stanowisko w sprawie statusu Morza Południowochińskiego.
28.06.2020

Niewpuszczony do Tajlandii i Malezji wycieczkowiec z Polakami ma być dziś w Singapurze

Niewpuszczony do Tajlandii i Malezji wycieczkowiec Costa Fortuna z Polakami na pokładzie powinien przybyć w niedzielę do Singapuru – poinformowało MSZ.
09.03.2020

Wycieczkowiec Costa Fortuna, na pokładzie którego jest ok. 100 Polaków, przekierowany do Singapuru

Niewpuszczony do Tajlandii i Malezji wycieczkowiec Costa Fortuna, na pokładzie którego jest ok. 100 Polaków, został przekierowany bezpośrednio do Singapuru. Statek ma tam dotrzeć 8 marca - zaznaczono w oświadczeniu biura Polviet Travel Co. opublikowanym w sobotę.
07.03.2020

Czy branżę logistyczną czeka recesja w 2020 roku?

Menedżerowie i eksperci z branży logistycznej przygotowują się na spowolnienie i przewidują recesję w 2020 roku, na co ma wpływ presja na obniżenie obrotów handlowych, niepewna perspektywa wzrostu i tarcia na linii USA – Chiny. To jeden z najważniejszych wniosków Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na rok 2020, przygotowanego w oparciu o ankietę, w której uczestniczyło 780 respondentów z całego świata. Indeks po raz 11 został przygotowany przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistyczny
17.02.2020

Wycieczkowiec utknął na morzu. Kolejne porty odmawiają przyjęcia statku w obawie przed koronawirusem

Tajlandia a wcześniej Filipiny, Japonia, Tajwan, Korea Południowa i Guamu odmówiły przyjęcia statku wycieczkowego Westerdam. Władze portowe uzasadniają swoją decyzję obawą przed koronawirusem pomimo braku oficjalnie potwierdzonych infekcji na pokładzie.
11.02.2020

Azjatyckie kraje wprowadziły szereg ograniczeń z powodu zagrożenia koronawirusem

Statki i pociągi przybywające z Chin są brane pod lupę, ponieważ narody podejmują kroki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się śmiertelnego koronawirusa, który powstał w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Oto podsumowanie ostatnich wysiłków władz w Azji, w tym kwarantann i kontroli.
05.02.2020

Coraz więcej kontenerów piętrzy się w Szanghaju. Powodem koronawirus

Coraz więcej pustych kontenerów gromadzi się w Szanghaju, największym porcie na świecie, zgodnie z danymi xChange, niemieckiego startupu zajmującego się repozycjonowaniem kontenerów.
28.01.2020

Tajlandia: Trwają poszukiwania Polaka, którego kajak został zniesiony na otwarte morze

Tajlandzkie służby ratunkowe poszukują Polaka i towarzyszącej mu mieszkanki Tajlandii. Kajak, którym para płynęła niedaleko brzegu wyspy Phuket, został zniesiony na otwarte morze - informuje w poniedziałek agencja AP.
09.12.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Tajlandia: Bez postępów na spotkaniu szefów MSZ Japonii i Korei Południowej

Szefowie dyplomacji Japonii i Korei Płd., Taro Kono i Kang Kiung Wha, którzy rozmawiali w czwartek w kuluarach spotkania ASEAN w Bangkoku, nie doszli do porozumienia w sprawie toczonego przez ich kraje sporu historycznego i handlowego – podała agencja Yonhap.
02.08.2019

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na rok 2019

Branża logistyczna z zadowoleniem odbiera 5-procentowe tempo wzrostu na rynkach wschodzących w 2019 roku, jednak zadziwiająco wielu ankietowanych menedżerów przygotowuje się na kryzys związany z tarciami na linii USA – Chiny, zmianami stóp procentowych oraz niepewnością w kwestii Brexitu. Taki wniosek wynika z Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących na rok 2019, opublikowanego po raz dziesiąty przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych.
26.03.2019

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.
18.03.2019

Tajlandia: Rozpoczęły się wielonarodowe ćwiczenia wojskowe Cobra Gold (wideo)

We wtorek na północy Tajlandii odbyła się ceremonia otwarcia organizowanych przez ten kraj wspólnie z USA dorocznych ćwiczeń wojskowych Cobra Gold, jednych z największych tego typu ćwiczeń w regionie indopacyficznym – poinformowała agencja Associated Press.
12.02.2019

Click & Boat rozszerza ofertę o jachty w egzotycznych destynacjach i nad Bałtykiem

Coraz większe zainteresowanie odległymi destynacjami wśród klientów Click & Boat przyczyniło się do dalszego rozwoju firmy. Platforma ułatwia Polakom wypoczynek na wodzie w nowych krajach. Społeczność ponad 300 000 użytkowników ma teraz dostęp do jachtów w takich egzotycznych miejscach jak Dubaj, Tajlandia czy Santa Lucia.
22.01.2019

UE: KE wycofuję „żółtą kartkę” wobec Tajlandii w sprawie nielegalnych połowów

Komisja Europejska wycofała we wtorek "żółtą kartkę" wobec Tajlandii uznając, że działania Bangkoku dotyczące walki z nielegalnymi połowami dają podstawy do pozytywnej oceny ram prawnych tego kraju odnoszących się do zarządzania rybołówstwem.
08.01.2019

Tajlandia: Setki turystów uwięzione na wyspach z powodu burzy tropikalnej

Setki osób zostały uwiezione na wyspach w Zatoce Tajlandzkiej z powodu burzy tropikalnej Pabuk, która uderzyła w piątek w ten popularny wśród turystów region. Żywioł spowodował wstrzymanie ruchu lotniczego; promy nie wychodziły z portów.
04.01.2019

Morawiecki: Polska jest drugim najlepszym miejscem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu

Polska jest drugim najlepszym miejscem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu, a także siódmym krajem najbardziej przyjaznym start-upom - podał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
03.01.2019

Tajlandia: Nadchodzi burza tropikalna - tysiące turystów uciekają z wysp

Dziesiątki tysięcy przebywających w Tajlandii turystów opuściło w ostatnich dniach wyspy leżące w Zatoce Tajlandzkiej w związku z nadchodzącą burzą tropikalną Pabuk - podały w czwartek władze. Anulowano niektóre loty na wyspy; zawieszono kursy promów.
03.01.2019

Indonezja: Władze zgadzają się na pomoc zagraniczną po trzęsieniu ziemi i tsunami

Prezydent Indonezji Joko Widodo zgodził się na przyjęcie zagranicznej pomocy dla kraju po niszczycielskim trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło wyspę Celebes - napisał w poniedziałek na Twitterze szef indonezyjskiej rady ds. inwestycji Thomas Lembong.
01.10.2018

Armatorzy muszą dalej zmniejszać zamówienia na nowe jednostki

Przewoźnicy kontenerowi powinni ograniczyć swój apetyt na nowe statki i zwiększyć poziom złomowania, aby kontrolować obecną równowagę między popytem a podażą – czytamy w raporcie agencji AlixPartners.
24.07.2018

Tajlandia: Liczba ofiar śmiertelnych zatonięcia statku wzrosła do 44

Służby ratunkowe Tajlandii wyłowiły we wtorek z Morza Andamańskiego trzy kolejne ciała ofiar zatonięcia 5 lipca w pobliżu wyspy Phuket statku "Phoenix" z chińskimi turystami; łącznie śmierć poniosły 44 osoby, a trzy są uznane za zaginione. Uratowano 54 ludzi.
10.07.2018

Tajlandia: Liczba ofiar śmiertelnych zatonięcia statku wzrosła do 37

Liczba ofiar zatonięcia statku z chińskimi turystami w pobliżu tajlandzkiej wyspy Phuket na Morzu Andamańskim wzrosła do 37 - podały w piątek władze. Statek wywrócił się i zatonął w czwartek wieczorem podczas sztormu.
06.07.2018

Tajlandia: Już 27 ofiar śmiertelnych zatonięcia statku z turystami

Do 27 wzrosła liczba ofiar zatonięcia statku z chińskimi turystami u wybrzeży tajlandzkiej wyspy Phuket na Morzu Andamańskim. 29 osób nadal jest poszukiwanych - poinformowała w piątek królewska marynarka wojenna Tajlandii.
06.07.2018

Tajlandia: 10 osób nie żyje po zatonięciu statku z turystami

Co najmniej 10 osób nie żyje, a ok. 45 uznaje się za zaginione po zatonięciu statku z chińskimi turystami u wybrzeży tajlandzkiej wyspy Phuket na Morzu Andamańskim - poinformowała w piątek marynarka wojenna Tajlandii.
06.07.2018

Tajlandia: Jedna osoba zginęła, 48 zaginionych po zatonięciu statków (foto, wideo)

Jedna osoba zginęła, a 48 uznano za zaginione po zatonięciu dwóch statków u wybrzeży należącej do Tajlandii, uczęszczanej przez turystów wyspy Phuket - podały w czwartek tamtejsze służby. Przerwana akcja ratunkowa zostanie wznowiona w piątek rano.
05.07.2018

Armatorzy muszą powstrzymać apetyt na nowe statki

Przewoźnicy kontenerowi powinni ograniczyć swój apetyt na nowe statki i zwiększyć poziom złomowania, aby kontrolować obecną równowagę między popytem a podażą – czytamy w raporcie agencji AlixPartners.
07.06.2018

Wieloryb zdechł po połknięciu ponad 80 plastikowych worków (wideo)

Jak poinformował The Guardian, bezskuteczna próba uratowania zwierzęcia, miała miejsce w południowej Tajlandii. Ledwo żywy, mlody wieloryb został znaleziony w kanale, blisko granicy z Malezją.
04.06.2018

AlixPartners: Armatorzy muszą powstrzymać apetyt na nowe statki

Przewoźnicy kontenerowi powinni ograniczyć swój apetyt na nowe statki i zwiększyć poziom złomowania, aby kontrolować obecną równowagę między popytem a podażą – czytamy w raporcie agencji AlixPartners.
12.04.2018

Ofensywa armatorów kontenerowych rozpocznie się w kwietniu

Kwiecień rozpocznie się otwarciem wielu nowych serwisów kontenerowych, co napędzi rynek czarteru tych jednostek. Przez kolejne 6 tygodni zapotrzebowanie na nowe jednostki wyniesie 360 tys. TEU.
28.03.2018

Już w piątek wręczenie nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2017

Historia „Rejsu Roku” to w praktyce historia całego polskiego żeglarstwa morskiego od roku 1970. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach. Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. W piątek odbędzie się wręczenie nagród wyłonionym laureatom.
28.02.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Kpt. Joanna Pajkowska nagrodzona „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów je
31.12.2017

Ratowali tego giganta za wszelką cenę (wideo)

Determinacja mieszkańców, żeby uratować tego gigantycznego suma była ogromna. Ryba wpłynęła na płytkie wody po wylaniu rzeki Mekong.
15.12.2017

Alianse spowodowały przetasowania w serwisach kontenerowych

Nowe sojusze armatorskie spowodowały mnóstwo przetasowań w serwisach na całym świecie. Najbardziej na tym skorzystało część azjatyckich i europejskich portów.
20.11.2017

Filipiny: Trump i przywódcy regionu spotkali się na szczycie ASEAN

Podróżujący po Azji prezydent USA Donald Trump bierze w poniedziałek udział w szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Filipin. Tematem rozmów będą m.in. handel, Korea Północna i Morze Południowochińskie.
13.11.2017

Nowe alianse kontenerowe namieszały na rynku portowym

Nowe sojusze armatorskie spowodowały mnóstwo przetasowań w serwisach na całym świecie. Najbardziej na tym skorzystało część azjatyckich i europejskich portów.
04.09.2017

Grupa Mainfreight rozwija autorski system Mainchain

Grupa logistyczna Mainfreight rozwija autorski system Mainchain, służący do zarządzania wszystkimi rodzajami transportu, a także gospodarką magazynową. W roku ubiegłym Grupa Mainferight zainwestowała w infrastukturę i technolgie IT ponad 33,8 mln USD (*46,48 mln ZND).
03.07.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Ameryka Północna

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się bliżej obiektom położonym w Ameryce Północnej. Nie dziwi fakt, że wszystkie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych – jednej z najważniejszych gospodarek świata.
09.02.2017

Jakie zmiany umów o unikaniu podwójnego opodatkowania planuje Ministerstwo Finansów?

Z ostatnich informacji uzyskanych z Ministerstwa Finansów wynika, że na dzień dzisiejszy brak jest jakichkolwiek nowych projektów aktów prawnych mających na celu zmianę obowiązujących Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
06.09.2016

Azjatyckie szlaki handlowe będą zyskiwały na znaczeniu. Za 15 lat będą odpowiadać za połowę światowej wymiany handlowej

Potencjał handlowy gospodarek regionu Azji i Pacyfiku (APAC) stale rośnie. Do 2030 roku tamtejsze szlaki handlowe będą odpowiadać za 50 proc. globalnej wymiany handlowej – ocenia międzynarodowa firma logistyczna DHL Express. Rynki te zmieniają swoją strukturę i zwiększają import. To szansa dla polskich eksporterów.
08.08.2016

Wybuch na tankowcu. Są ofiary

Cztery osoby spośród załogi liczącej dziesięciu marynarzy zostało hospitalizowanych po wybuchu, do jakiego doszło na pokładzie statku LPG Pattarawadee 12 (1000 DTW). Do eksplozji doszło w środę w Zatoce Tajlandzkiej.
01.07.2016

ASEAN wycofuje komunikat ws. sporów na Morzu Południowochińskim

Kilka godzin po wydaniu komunikatu, w którym szefowie dyplomacji państw ASEAN wyrazili we wtorek "poważne zaniepokojenie" sporami terytorialnymi o Morze Południowochińskie, Malezja poinformowała o wycofaniu tego dokumentu.
14.06.2016

Amerykańskie lotniskowce w całej okazałości. Ależ zdjęcia!

Lotniskowce są podstawą morskiej zdolności bojowej Stanów Zjednoczonych. To ogromne statki, których powierzchnia może obejmować trzy boiska do futbolu. Mieszka i pracuje na jednej jednostce nawet kilka tysięcy osób. US Navy opublikowała fantastyczne zdjęcia, które pokazują jak ogromne i majestatyczne są te jednostki.
19.04.2016

Bomba podłożona na tajskim tankowcu to niewypał

Tajska Marynarka Wojenna potwierdziła, że bomba którą podłożyli piraci na pokładzie tajskiego tankowca Lapin okazała się niewypałem.
18.02.2015

Polacy wśród ofiar katastrofy statku turystycznego w Tajlandii

Dwoje Polaków zginęło w wypadku promu, który zatonął w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Pattaya w Tajlandii - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Według lokalnej policji w niedzielnej katastrofie zginęło co najmniej 6 osób.
05.11.2013

Chińskie stocznie masowo budują okręty. Rośnie nowa morska potęga

Chińska flota jest obecnie w trakcie gwałtownej rozbudowy, której skala jest niewyobrażalna dla sił zbrojnych państw zachodnich. W stoczniach jednocześnie budowane jest kilkadziesiąt okrętów. Tymczasem najpotężniejsza flota świata, czyli US Navy, która od dekad jest niepodzielnym hegemonem oceanów, ma problemy z pieniędzmi.
23.04.2013

Światowy transport zmienia swoje oblicze

Ograniczenia zakresu przewozów, rozwój usług o większej wartości dodanej, skupienie się na rozwoju usługi „ostatniej mili”, a przede wszystkim uwzględnianie zrównoważonego rozwoju - to niektóre z najsilniejszych tendencji, jakie następują w transporcie. Z pewnością przyspieszył je kryzys.
04.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.