• <
PZT_1100x200_gif_2020

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Ameryka Północna

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Ameryka Północna
Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Ameryka Północna - GospodarkaMorska.pl

PMK

09.02.2017 Źródło: własne

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się bliżej obiektom położonym w Ameryce Północnej. Nie dziwi fakt, że wszystkie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych – jednej z najważniejszych gospodarek świata.

Port Los Angeles

Największy port USA i całej Ameryki Południowej leży w stanie Kalifornia, nad Zatoką San Pedro. Cały kompleks zajmuje powierzchnię ok. 30 km2 i rozciąga się na długości ok. 70 km wybrzeża. Na terenie portu znajduje się 270 nabrzeży oraz 27 terminali. Od południa sąsiaduje z portem Long Beach.

Los Angeles jest największym portem w Stanach Zjednoczonych pod względem wielkości ruchu kontenerowego, wynoszącego obecnie ok.8,34 mln TEU. Głównymi produktami przybywającymi do portu są meble, zabawki, sprzęt elektroniczny, obuwie i ubrania. Głównymi produktami eksportowanymi przez port są produkty papiernicze, tkaniny, pasze, złom oraz soja. Głównymi partnerami handlowymi są kraje Azji Wschodniej: Chiny, Japonia, Tajwan, Korea Południowa i Tajlandia.

Do portu rocznie zawija ok. 2700 statków. Ruch pasażerów w terminalu pasażerskim wynosi natomiast ok 1 mln pasażerów.

Port Long Beach


Zaraz na południe od obiektu w LA znajduje się drugi największy port w USA – Long Beach. Port zajmuje powierzchnię 1214 ha – znajduje się w nim 80 nabrzeży oraz 71 żurawi do przeładunku kontenerów.

Do portu średnio zawija ok. 5300 statków. Głównymi partnerami handlowymi portu są kraje wschodnioazjatyckie. Przeładunki kontenerów wynoszą tam rocznie ok. 6,82 mln TEU. Port generuje przy tym w roku ok 100 mld dolarów zysku.

Port znany jest także ze swego nacisku na ekologię. Jest w zasadzie liderem w zielonych rozwiązaniach i stanowi wzór dla portów na całym świecie. Ich najnowszym projektem jest wprowadzanie przybrzeżnej energii do zasilania statków, które dokują w porcie, tak by nie musiały spalać paliwa.

Port Authority of New York & New Jersey


To największy kompleks portowy na Wschodnim Wybrzeżu i trzeci co do wielkości przeładunku w USA. Port zajmuje powierzchnię ok. 3900 km², w promieniu ok. 40 km od Statuy Wolności w Nowym Jorku.

W skład zespołu portowego wchodzi 7 portów towarowych podlegających zarządowi władz kompleksu. Ponadto działa szereg terminali będących własnością prywatną. Poza infrastrukturą portową kompleks obejmuje system autostrad, mostów i tuneli biegnących pod rzeką, łączących New Jersey z Nowym Jorkiem, terminal autobusowy, system kolejowy.

Zespół portowy jest najważniejszym w USA pod względem przeładunku samochodów (łącznie 728,72 tys. sztuk; 2004) oraz jednym z ważniejszych jeśli chodzi o przeładunek takich towarów jak banany czy kakao. To także trzeci co do wielkości port kontenerowy w Stanach Zjednoczonych (prawie 5,8 mln TEU).

Najważniejszymi produktami importowanymi są napoje, pojazdy i plastik. Głównymi produktami eksportowymi pulpa drzewna, plastik i maszyny. Najwięcej towarów przybywających do portu pochodzi z portu Point Tupper w Nowej Szkocji (Kanada). Natomiast eksport skierowany jest w największej mierze do Hongkongu.

Port Seattle

Port Seattle działa od 1911 roku. Zarządzany jest przez pięciu członków komisji. Jest w stanie rocznie obsłużyć 3,42 mln kontenerów TEU, dzięki trzem terminalom kontenerowym.

Od 2007 roku port jest członkiem organizacji Tay Yoshitani. Port nie ma zbyt dobrej opinii. Powstaje wiele negatywnych komentarzy na temat praktyk związanych z zamawianiem towarów. Kontrowersje pojawiają się w związku z rozbudową portu, aby zwiększyć jego przepustowość. Ma się to odbyć kosztem mieszkańców miasta. Seattle współpracuje z portami takimi jak Kobe, który znajduje się w Japonii, a także z portem Taichung, który znajduje się na Tajwanie.

Port Savannah

Savannah to port morski w stanie Georgia, położony o 29 km od Oceanu Atlantyckiego. Rzeka Savannah, która przepływa w pobliżu daje obiektowi połączenie z Oceanem Atlantyckim. Savannah był uznawany za najszybciej rozwijający się port poprzedniej dekady.

W 2007 roku wszedł w końcu do 5 najbardziej ruchliwych portów w tym kraju. Za przeładunek kontenerów odpowiada tam głównie terminal Garden City Terminal. Jest to największy tego typu terminal na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zajmujący powierzchnię 5 km2. Ogółem w Savannah rocznie przeładowuje się ok. 3,35 mln TEU.

Do portu zawijają tacy armatorzy jak: CMA/CGM, COSCO, Ecu-Line, Evergreen, Hanjin, Marfret, NYK, OWL, Sampskip GmbH, Spliethoff’s, Wallenius Wilhelmsen.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.