• <

Wynik wyszukiwania - "sprawdzanie" - Wiadomości

Rosyjski okręt szpiegowski działa na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim zaobserwowano okręt rozpoznawczy Czusowoj (GS 31), wchodzący w skład rosyjskiej Floty Północnej. Jednostka przeznaczona do m.in. rozpoznania radioelektronicznego ma odbyć przegląd konserwacyjny, niemniej są podejrzenia, że może być wykorzystywana do pozyskiwania informacji o infrastrukturze krytycznej państw nadbałtyckich.
14.05.2024

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).
11.05.2024

O włos od kolejnej katastrofy z udziałem statku i mostu. Tym razem w Nowym Jorku

Dwa tygodnie po katastrofie w Baltimore, gdzie statek uderzył w przęsło mostu Francis Scott, w wyniku czego doszło do jego zawalenia, prawie doszło do podobnej sytuacji w Nowym Jorku. Kontenerowiec APL Qingdao (IMO 9461893) doznał awarii, lecz tym razem nikomu nic się nie stało.
09.04.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
29.03.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Jest pozwolenie na budowę bazy serwisowej Baltic Power w Łebie

Wojewoda Pomorski zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił pozwolenia na budowę portu serwisowego Baltic Power w Łebie.
17.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna z świadectwem uznania PRS w zakresie nawigacji i łączności

Dzięki staraniom Pionu Systemu Specjalnych oraz Ośrodka Uzbrojenia gdyńska stocznia uzyskała uznanie Polski Rejestr Statków S.A. (PRS) w zakresie nawigacji i łączności. Pozwoli to PGZ SW na prowadzenie prac w tym zakresie na jednostkach sklasyfikowanych przez towarzystwa klasyfikacyjne należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (IACS) oraz dalsze rozwijanie kompetencji Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia.
14.12.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Niemcy wcielają do służby specjalistyczny okręt do testów uzbrojenia minowego

Do służby jest wdrażany nowy nabytek Deutsche Marine, FGS Kalkgrund (Y898), którego zadaniem będzie prowadzenie testów wyposażenia minowego i przeciwminowego na Morzu Północnym oraz Bałtyckim. Aktualnie trwa wdrażanie załogi, a potem nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
31.10.2023

Umowa na nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Morski Oddział Straży Granicznej podpisał 16 października br. umowę na zakup i dostawę dwóch poduszkowców przeznaczonych do działań patrolowo-interwencyjnych. Jednostki zbuduje firma Griffon Hoverwork Limited. Wartość zamówienia wynosi ponad 28 mln zł, a wykonawca ma rok na realizację umowy.
17.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

Firma Mobile Monitoring zwycięzcą Złotej Kotwicy na targach BaltExpo

W piątek, 12 października, firma Mobile Monitoring świętowała sukces na targach BaltExpo, które odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Tegoroczne targi, zgromadziły ponad 200 wystawców z 15 różnych krajów, przyciągając ponad 5000 odwiedzających. To było wyjątkowe wydarzenie, które dało możliwość nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży.
16.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Meduzy są sprytniejsze niż się wydawały

Jak na pozbawione mózgu i składające się głównie z wody bezkręgowce meduzy mają zaskakująco dobre wyniki w nauce – informuje pismo „Current Biology”.
23.09.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Holowanie byłego niszczyciela min polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Czajka. Jaki czeka go los?

Na obszarze Zatoki Gdańskiej zaobserwowano 10 lipca br. były okręt morskiego rodzaju sił zbrojnych w asyście wojskowego holownika H-5 i motorówki cumowniczej M-22 z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów. Podobnie jak w przypadku niedawno sprzedanego ex-ORP Kondor mnożą się pytania, w tym najważniejsze, jaki los czeka tę jednostkę?
11.07.2023

Vestas testuje łopaty dla turbiny V236-15.0 MW

Niemiecki Fraunhofer Institute for Wind Energy Systems (Fraunhofer IWES) uruchomił nowe stanowisko testowe, które umożliwia sprawdzanie łopat turbin wiatrowych o długości przekraczającej 115 m. Firma Vestas, producent najnowszego modelu turbiny wiatrowej wyposażonej w łopaty o długości 115,5 m, skorzysta z tego stanowiska do przeprowadzenia niezbędnych prób przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.
03.07.2023

Wojewoda zachodniopomorski: na tę chwilę Odra jest bezpieczna

Na tę chwilę Odra jest bezpieczna – mówię o odcinku, za który odpowiadam, a więc o odcinku zachodniopomorskim – powiedział w czwartek wojewoda Zbigniew Bogucki. Ocenił też, że obecnie sytuacja hydrologiczna w regionie "nie jest najlepsza".
15.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w Świnoujściu odbywało się, od 8 do 11 maja br. ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Kaper-23”. W jego trakcie instytucje administracyjne oraz służby mundurowe sprawdzały gotowość do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nabrzeżnej infrastruktury krytycznej.
12.05.2023

GIOŚ realizował kontrole w zakładach i na statkach w zakresie użycia ciężkiego oleju opałowego

W 2022 roku inspektorzy ochrony środowiska, w ramach swoich uprawnień, przeprowadzili kontrole zakładów i statków żeglugi śródlądowej. Sprawdzano zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym oraz w oleju do silników. Przeprowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontrole wykazały pewne uchybienia.
05.05.2023

Prezydent Andrzej Duda na Mierzei Wiślanej. "Sprawą fundamentalną jest doskonalenie zdolności obronnych naszej armii"

Odbywające się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenie wojskowe Zalew-23 było pokazem zdolności sił lądowych, morskich i powietrznych w zakresie obrony polskiego wybrzeża oraz portów. To również sprawdzian możliwości przed największymi, cyklicznymi manewrami Wojska Polskiego pk. Anakonda.
19.04.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
24.03.2023

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.
21.03.2023

Mobile Monitoring i SeaData opracowały system do detekcji wycieków zanieczyszczeń w wodzie

Mobile Monitoring i SeaData stworzyły system do detekcji wycieków substancji niebezpiecznych w wodzie. Ich rozwiązanie pozwala na systematyczne sprawdzanie jakości wody, a następnie na podjęcie działań w celu zapobiegania zanieczyszczeniom, a także ich szybkiego wykrycia i eliminacji. Wśród wykrywanych substancji są związki ropopochodne, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, ekosystemy morskie i rybołówstwo.
06.03.2023

Przez orkan Otto zamknięto most między Danią a Szwecją, odwołano promy

Przemieszczający się przez Danię i południową Szwecję orkan Otto spowodował w piątek konieczność zamknięcia mostu nad cieśniną Sund między Kopenhagą a Malmoe. Na Bałtyku nie kursują promy, a pociągi nie wyjechały w trasy.
17.02.2023

Skandynawski kurs na ekologiczny transport morski na Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał

W styczniu DNV i szwedzka inicjatywa Responsible Shipping Initiative (RSI) rozpoczęły badanie dotyczące odnowienia flot pływających po Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał projektowy i stoczniowy by włączyć się w tą inicjatywę wymiany statków tradycyjnych na jednostki zeroemisyjne.
24.01.2023

Obsługa portu za jednym kliknięciem

Dla branży portowej dbanie o rozwój infrastruktury przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne to wyzwanie. Naprzeciw temu wychodzi polska firma SeaData Gdynia, oferująca system do interaktywnego zarządzania portem o nazwie CORAL.
22.12.2022

Port w Vancouver testuje paliwa o niskiej i zerowej emisji

W ramach działań mających na celu stopniowe wyeliminowanie paliw i technologii emitujących CO2, zarząd portu w Vancouver testuje różne paliwa i rozwiązania, mające doprowadzić do zeroemisyjności w 2050 roku.
09.12.2022

Turcja zapowiada, że będzie nadal blokować statki bez odpowiedniego dowodu ubezpieczenia

Turecki urząd morski poinformował, że będzie dalej blokować tankowce, które nie posiadają odpowiednich dowodów pełnego ubezpieczenia.
08.12.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Orlenu

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen planowane jest na 2026 rok.
12.05.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Samochodowiec na amoniak z akceptacją klasową

Japoński projekt statku do przewożenia samochodów napędzanego amoniakiem otrzymał aprobatę ze strony towarzystwa klasyfikacyjnego ClassNK.
11.12.2021

Niebezpieczeństwo na pokładzie promu Stena Line w Porcie Gdynia. Pasażer groził wysadzeniem statku

W porcie w Gdyni zatrzymano mężczyznę, który groził wysadzeniem jednego z portów. Trwa przeszukiwanie promu.
09.08.2021

Przydacz: wypowiedź Blinkena o NS2 to dużo mówiący komunikat; najważniejsze jest zablokowanie tego projektu

Wypowiedź sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena o Nord Stream 2 to dużo mówiący komunikat; USA objęły sankcjami firmy aktywne przy budowie NS2; wyrażamy nadzieję na kontynuację tej polityki, bo najważniejsze jest zablokowanie tego projektu - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
24.03.2021

Wiceszef MSZ: liczymy, że USA, UE i NATO będą bardziej zdecydowane ws. Nord Stream 2

Pozytywnie odbieramy wtorkowe słowa sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w sprawie Nord Stream 2; liczymy, że świat zachodni - USA, UE i NATO będą w tej sprawie bardziej zdecydowane i konsekwentne - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
23.03.2021

Bix Aliu: Nord Stream 2 to zły interes; podmioty zaangażowane w jego budowę ryzykują objęciem sankcjami USA

Nord Stream 2 to zły interes; podmioty zaangażowane w budowę Nord Steam 2 ryzykują objęciem sankcjami przez USA i powinny natychmiast zaprzestać pracy nad Nord Stream 2 - oświadczył w piątek chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.
19.03.2021

Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4)

Kolejnym morskimi organami ścigania po Hellenic Coast Guard oraz Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna - Morskie Organy Ścigania (cz.3), które opiszemy w poniższej publikacji będą tzw. obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Morze. W tym przypadku sprawa się znaczenie bardziej komplikuje, ponieważ wskazanie morskich organów ścigania w Wielkiej Brytanii nie jest wcale takie oczywiste.
19.03.2021

USA: Blinken: każdy podmiot zaangażowany w Nord Stream 2 naraża się na sankcje

Każdy podmiot zaangażowany w budowę gazociągu Nord Stream 2 naraża się na amerykańskie sankcje - poinformował w czwartkowym oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.
18.03.2021

Departament Stanu wciąż sprawdza podmioty działające przy Nord Stream 2

Ciągle sprawdzamy podmioty zaangażowane przy gazociągu Nord Stream 2 w działalność potencjalnie podlegającą sankcjom - poinformował PAP rzecznik Departamentu Stanu USA. Do nałożenia nowych sankcji na projekt wzywają administrację prezydenta Joe Bidena Republikanie.
05.03.2021

Świetny wynik Polaka w Virtual Vendee Globe! (wywiad)

Tomasz Szela najlepszym Polakiem w wirtualnym wyścigu Vendee Globe! Żeglarz z Rzeszowa na pokonanie trasy liczącej 27152 mil morskich potrzebował 68 dni 22 godzin i 38 minut. Tomasz Szela „przypłynął” do mety w Les Sables-d'Olonne zaledwie 22 minuty za zwycięzcą, którym okazał się Francuz Jean-Claude Goudon i stracił do niego zaledwie 6 mil morskich! Taki wynik dał Polakowi 132 miejsce w klasyfikacji generalnej Virtual Vendee Globe.
27.01.2021

Inwestycja ZMPSiŚ w porcie Szczecin w rejonie Kanału Dębickiego - kontrakt z NDI podpisany

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz konsorcjum firm NDI Sp. z o.o. oraz NDI SOPOT S.A. podpisały kontrakt na wykonanie inwestycji pn. „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”.
14.10.2020

Niedziela: z powodu sinic zamkniętych piętnaście kąpielisk

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w województwie pomorskim zamkniętych jest piętnaście nadmorskich kąpielisk - podał w niedzielne popołudnie Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.
09.08.2020

Prezes PGNiG: spółka będzie dywersyfikowała obszary działalności

Dla firm z sektora oil&gas czasy kryzysu są trudne, muszą dywersyfikować działalność i tą drogą pójdzie też PGNiG - mówi prezes spółki Jerzy Kwieciński. Jako obszary zainteresowania wskazuje m.in. na paliwa alternatywne, w tym wodór oraz ciepłownictwo.
29.05.2020

Pandemia koronawirusa a dostęp marynarzy do leków

Kryzys COVID-19 postawił przed światową społecznością marynarzy liczne wyzwania. Pracodawcy morscy, związki zawodowe marynarzy wraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi nieustannie pracują nad tym by zapewnić pracę i uznać poświęcenie naszych marynarzy, którzy zapewniają światu niezbędne produkty, w tym żywność, lekarstwa i paliwa.
11.05.2020

Wielka Brytania odwołuje kontrolę zgodności paliw z przepisami IMO 2020 z powodu pandemii koronawirusa

Wielka Brytania zawiesiła kontrole statków pod kątem zgodności z przepisami o niskiej zawartości siarki w ramach szerszych środków ograniczających inspekcje w celu zmniejszenia wpływu wybuchu koronawirusa na łańcuchy dostaw.
29.03.2020

Ograniczenie działalności przedsiębiorstwa w dobie epidemii na własnych warunkach

Stan epidemii związany z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 wywołuje negatywne skutki wobec wszystkich sfer życia, również gospodarczych, stanowiących fundament funkcjonowania całego państwa. Od kondycji gospodarki w dobie koronawirusa uzależniona jest kondycja społeczeństwa. Dlatego też, na szczególną uwagę zasługują rekomendacje związane z prowadzeniem działalności każdego przedsiębiorstwa oraz ich rzeczywiste wdrożenie. Ma to znaczenie nie tylko dla powszechnego poziomu zdrowia, czy zdrowia pracowników, ale i w ogóle możl
26.03.2020

Koronawirus w Polsce. Pasażerowie promów poddawani specjalnym kontrolom

Koronawirus wywiera duży wpływ na wszystkie dziedziny życia, także na żeglugę promową. W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczego drobnoustroju, na polskich granicach wprowadzone zostały kontrole sanitarne. Takiemu nadzorowi poddawane są również osoby, które przybywają promami ze Szwecji.
11.03.2020

Podatki marynarskie w roku 2020: co tak naprawdę zmienia się dla polskich marynarzy?

W 2020 roku w Polsce pojawiło się wiele nowych regulacji, które w znacznym zakresie będą miały wpływ na status podatkowy polskich marynarzy. Niestety jak co roku pojawiło się również wiele błędnych przekonań w środowisku marynarskim co do ich potencjalnych obowiązków podatkowych w nowym roku podatkowym. Sytuacji nie poprawia również chaos interpretacyjny panujący w aparacie skarbowym.
16.01.2020

Kobiety też budują statki. Już w sobotę wyjątkowy spacer po Stoczni Gdańskiej

Jak daleko sięga historia kobiet w przemyśle okrętowym w Polsce? Jakie zawody wykonywały kiedyś i wykonują dziś? W trakcie spaceru, który odbędzie się 12 października o godz. 12.00, przewodniczkami będą: Patrycja Kruk – projektantka architektury statków wodnych, Emilia Mirek - operatorka suwnic nabrzeżowych, Dominika Werdecka-Latarska - inspektorka powłok malarskich. O pracownicach Stoczni Gdańskiej opowie Magda Stormowska. Wydarzenie organizowane jest we współpracy projektów: Kobiety też budują statki i Metropolitanka. St
09.10.2019

Pracodawcy: Brexit bez umowy to miliardy strat dla francuskich przedsiębiorstw

Choć do niedawna francuskie władze zapewniały o gotowości na brexit, mniej optymistyczne są stowarzyszenia pracodawców - ich zdaniem brexit bez umowy przyniesie miliardowe straty francuskim przedsiębiorcom.
30.09.2019

Lodołamacze Orkan i Sokół są już na wodzie

Lodołamacze Orkan i Sokół już na wodzie. Nowo budowane jednostki dla Regionalenego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zostały zwodowane na przełomie lipca i sierpnia tego roku w stoczni Koźle w Kędzierzynie-Koźlu. Statki będą pracowały na Zbiorniku Włocławskim.
20.08.2019

Konsorcjum N.V. Besix i NDI z najwyżej ocenioną ofertą na przekop Mierzei Wiślanej (foto)

Konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI SA oraz NDI Sp. z o.o. z najwyżej ocenioną ofertą na przekop Mierzei Wiślanej – poinformował kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Polsko-belgijskie konsorcjum zaoferowało wykonanie prac za 992 mln 271 tys. zł. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r.
15.07.2019

O co najczęściej pytają polscy przewoźnicy?

Czy przerwę śniadaniową możesz wliczyć w czas pracy? Czy dopuszczalne są dwa skrócone odpoczynki tygodniowe pod rząd? Czy na pewno wiesz, jak ustalić porę nocną? Między innymi o to najczęściej pytają kierujący ciężarówkami i polscy przewoźnicy drogowi. Przybliżamy wybrane zagadnienia w zakresie czasu pracy kierowcy zawodowego. Komentuje Kamil Wolański z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
12.03.2019

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. Konstelacja wykona m.in. pomiary hydrograficzne (foto, wideo)

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. To katamaran Konstelacja przeznaczony m.in. do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Nowoczesna jednostka przypłynęła do Gdyni w minioną sobotę. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki.
25.02.2019

Kontroler-22 za kilka dni rozpocznie pracę w Porcie Gdynia. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Jest nowoczesna, szybka i już za kilka dni na stałe rozpocznie pracę w Porcie Gdynia. Mowa o Kontrolerze-22 – nowej jednostce Urzędu Morskiego w Gdyni, która 5 grudnia przypłynęła do Polski ze stoczni w Finlandii. Z naszą kamerą zwiedziliśmy pokład statku. Robi wrażenie.
14.12.2018

Nowoczesne bramki radiometryczne w Porcie Gdynia

Ściślejsza stała się kontrola wykrywania substancji i wyrobów nuklearnych na morskich granicach Polski. W obydwu gdyńskich terminalach kontenerowych – BCT i GCT – pracują od 22 listopada br. nowoczesne bramki radiometryczne mające zapewnić bezpieczeństwo w obrocie materiałami radioaktywnymi. To najnowocześniejszy sprzęt na świecie dający gwarancję, że w Porcie Gdynia nie będzie prób przemytu niebezpiecznych materiałów nuklearnych. Ma to związek nie tylko z rozpoczynającym się 2 grudnia br. Szczytem Klimatycznym COP24 ONZ w
29.11.2018

Najważniejsze postanowienia 73. sesji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego MEPC (IMO)

W Londynie w dniach 22-26 października 2018 r. odbyła się 73. sesja Komitetu Ochrony Środowiska IMO (MEPC). Podczas obrad poruszono kwestie opisane poniżej.
23.11.2018

UE i Wielka Brytania mają ustalić przed szczytem długość okresu przejściowego

Choć porozumienie w sprawie Brexitu zostało ogłoszone, negocjatorzy z obu stron nie kończą prac. Przed zaplanowanym na 25 listopada szczytem UE mają uzgodnić maksymalną długość okresu przejściowego, w którym Zjednoczone Królestwo znajdzie się po Brexicie.
16.11.2018

Pożar masowca u wybrzeży Indonezji. Ewakuowano 22 osoby (wideo)

22 marynarzy uratowano z pokładu masowca MV Golden Ocean, na którym wczoraj wybuchł pożar. Do wypadku doszło w pobliżu Bontang w Indonezji.
10.11.2018

Faza morska ćwiczenia Kaper-18 (foto)

Połączone siły Wojsk Specjalnych, Policji i Straży Granicznej przy wsparciu Marynarki Wojennej odbiły z rąk terrorystów przejęty prom z zakładnikami - tak wczoraj wyglądały działania na morzu w ramach ćwiczenia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
09.11.2018

Podlaskie: Cztery biura zainteresowane wykonaniem studium dla S16 Knyszyn-Ełk

Cztery biura projektowe zgłosiły się do przetargu na opracowanie studium techniczno-środowiskowego planowanej drogi S16 Knyszyn-Ełk, fragmentu przyszłej trasy Via Carpatia. We wtorek otwarto przetargowe oferty.
23.10.2018

Rozpoczęły się testy nowego promu dla Trasmediterránea

Prace nad nowym promem dla firmy Trasmediterránea dobiegły końca. W tej chwili trwa sprawdzanie układów, które zamontowane zostały na jednostce. Wykonywane są również rejsy testowe.
23.10.2018

Resort infrastruktury: W planach nowelizacja ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych

Planowane jest podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych i wprowadzenie zmian zapewniających realizację wniosków Najwyższej Izby Kontroli w kwestii poprawy bezpieczeństwa przewozu drogowego towarów niebezpiecznych - poinformował PAP we wtorek resort infrastruktury.
25.09.2018

Ostatnie godziny przed szczytem w Salzburgu pod znakiem Brexitu

Przywódcy państw UE, którzy przyjechali w środę wieczorem na rozpoczynający się w czwartek szczyt w Salzburgu, liczą, że uda się przede wszystkim zbliżyć stanowiska Brukseli i Londynu ws. Brexitu. W tym duchu wypowiadali się przed wspólną kolacją, która rozpoczęła się wieczorem w austriackim mieście.
19.09.2018

InnoAquaTech - najnowsze wiadomości o projekcie

InnoAquaTech to projekt realizowany przez Insytytut Morski w Gdańsku. Jego głównym celem jest określenie potencjału wdrażania w regionie Bałtyku Południowego różnorodnych innowacyjnych technologii w obszarze akwakultur, ze szczególnym naciskiem na rozwój hodowli w obiegu zamkniętym (Recirculating Aquaculture Systems – RAS). Działania, jakie są podejmowane w ramach projektu, mają na celu wzmocnienie dialogu pomiędzy środowiskiem naukowym, a małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz potencjalnymi inwestorami w regionie.
05.09.2018

Wiemy, co czeka polski transport po wakacjach

Już 3 września kary za wybrane wykroczenia będą naliczane na nowo. A od października zaczną obowiązywać aktualne regulacje SENT. Transport nie odpoczywa, dlatego eksperci OCRK wskazują kierunki zmian i podpowiadają, jak się na nie przygotować.
16.08.2018

Dla bezpieczeństwa PLK PLK sprawdziły koła w prawie 1,5 mln pociągów

PKP Polskie Linie Kolejowe sprawdziły dla bezpieczeństwa koła w prawie 1,5 mln pociągów. Sprawdzenie wykonywane jest automatycznie przez specjalne urządzenia dSAT, dzięki czemu sprawdzanie odbywa się bez zatrzymywania składów - poinformowały w piątek PKP PLK.
27.07.2018

Pomóżmy oceanom

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Dlaczego to tak ważne dla DB Schenker? Operator logistyczny jest jedną z największych na naszym globie firm świadczących transport oceaniczny – czuje się więc odpowiedzialny za ochronę oceanów i jego zasobów.
08.06.2018

Gorący czas przygotowań!

Gorący (delikatnie powiedziane) czas dla wszystkich związanych i odpowiedzialnych za wyjście "Daru" w Rejs Niepodległości. Po powrocie ze stoczni i zamustrowaniu pierwszych grup szkolnych ze Szczecina i Świnoujścia, ruszyły ostro prace związane z przyjmowaniem zaopatrzenia na rejs.
17.05.2018

PKN Orlen: W czerwcu oddanie do użytku nowego bloku energetycznego w Płocku

PKN Orlen planuje do końca czerwca oddanie do użytku wybudowanego w zakładzie głównym tej spółki w Płocku bloku energetycznego, gazowo-parowego – poinformował Rafał Warpechowski, dyrektor wykonawczy płockiego koncernu ds. planowania i raportowania.
26.04.2018

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight™

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, ogłosił uruchomienie platformy Shipa Freight, pierwszej w pełni zintegrowanej usługi spedycyjnej online, która umożliwia użytkownikom sprawdzanie stawek transportowych, rezerwację, dokonywanie płatności oraz śledzenie przesyłek morskich i lotniczych na całym świecie.
19.04.2018

Wojciechowski: PPL w środę ujawni wyniki analiz dot. Lotniska Chopina i CPK

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podczas środowej konferencji prasowej przedstawi wyniki analizy lokalizacyjnej lotniska komplementarnego dla stołecznego portu i Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział PAP Hubert Wojciechowski.
03.04.2018

Nord Stream 2 a problemy rybołówstwa

Komitet Regionów chce sprawdzić jaki wpływ populację dorsza może mieć Nord Stream 2. O interwencję w tej kwestii europejscy rybacy poprosili marszałka Olgierda Geblewicza – przewodniczącego międzyregionalnej grupy, która sprawdza konsekwencje związane z budową i oddziaływaniem gazociągu.
29.03.2018

Gdynia: Zakończono sprawdzanie osuwiska klifu; psy nie natrafiły na ślad ludzi

Zakończono sprawdzanie osuwiska Klifu Orłowskiego w Gdyni. Wyszkolone do tego celu psy nie natrafiły na ślad ludzi pod zwałami ziemi. Zdaniem strażaków, osunęło się co najmniej tysiąc ton ziemi: zalega ona u podnóża stromego brzegu, osiągając wysokość dwóch-trzech metrów.
16.02.2018

Norwegia przygotowała trzecie pole testowe dla statków bezzałogowych

Norwegia jeszcze mocniej angażuje się w prace nad żeglugą bezzałogową. Kraj ten uruchomił trzecią strefę dedykowaną testowaniu tego rozwiązania.
07.12.2017

SeaMan’s Book - pierwsza na świecie aplikacja stworzona przez Polaka robi furorę wśród marynarzy

Marynarze nie wyobrażają sobie bez niej życia. Pierwsza na świecie aplikacja SeaMan’s Book, którą stworzył Polak, robi zawrotną karierę i już kilkanaście tysięcy osób korzysta z jej ułatwień. Jej autor, oficer marynarki handlowej, Artur Syska-Godlewski twierdzi, że stworzył narzędzie, które sprawia, że marynarz nie musi myśleć o goniących go terminach związanych z wykonaniem szkoleń i kursów zawodowych.
05.12.2017

Już wiadomo, dlaczego zatonął jacht Miracle

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich przedstawiła raport dotyczący pożaru na jednostce Miracle, która zatonęła w ubiegłym roku. Wskazała kilka przyczyn wypadku.
29.11.2017

Białystok: GDDKiA wybrała wykonawców kolejnych 36 km trasy Via Baltica

Białostocka Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmy, które zaprojektują i zbudują kolejny, 36-km odcinek trasy S61 Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Łomży. Inwestycja ma kosztować ok. 860 mln zł.
29.11.2017

Chodkiewicz: Powstają ekspertyzy dot. lotnisk w Modlinie i Radomiu w związku z CPK

Jesteśmy na etapie tworzenia ekspertyzy, co się stanie z lotniskami w Modlinie i Radomiu w związku z otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz. Dodał, że resort zlecił wykonanie tzw. due diligence.
23.11.2017

Dwie stocznie z Trójmiasta chcą wybudować nowe statki dla UM w Szczecinie

Dwie stocznie z Trójmiasta chcą wybudować wielozadaniowe jednostki dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. To Remontowa Shipbuilding oraz Stocznia Remontowa Nauta. Oferty przetargowe zostały otwarte w piątek.
22.10.2017

Norwegia przygotowała drugie pole testowe dla statków bezzałogowych

Norwegia jeszcze mocniej angażuje się w prace nad żeglugą bezzałogową. Kraj ten uruchamił drugą na świecie strefę dedykowaną testowaniu tego rozwiązania.
02.10.2017

Finlandia uruchamia pierwsze pole testowe dla statków bezzałogowych

Finlandia jeszcze mocniej angażuje się w prace nad żeglugą bezzałogową. Kraj ten uruchamia właśnie pierwszą na świecie strefę dedykowaną testowaniu tego rozwiązania.
21.08.2017

Chińskie myśliwce kolejny raz przechwyciły amerykański samolot

Chińskie myśliwce przechwyciły w środę amerykański samolot zwiadowczy nad M. Południowochińskim - poinformowała w sobotę agencja Reutera. Obserwatorzy mówią o pokazie siły przed zbliżającym się szczytem Shangri-La Dialogue poświęconym bezpieczeństwu w regionie.
27.05.2017

Trwają ważne ćwiczenia w 3. Flotylli Okrętów

W morskiej strefie nadgranicznej stwierdzono występowanie złóż ropy naftowej i gazu łupkowego większych niż przypuszczano. Roszczenia do ich eksploatacji wysuwa państwo sąsiadujące, jednocześnie powodując zagrożenie interesów państwa na morzu...
22.05.2017

Gdańskie lodołamacze będą wzorwane na „Stanisławie” i „Andrzeju”

Trwa sprawdzanie ofert złożonych w przetargu na budowę lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku. Jednostki będą wzorowane na tych, które MSR Gryfia wybudowała kilka lat temu dla RZGW w Szczecinie, z tym że zostaną dostosowane do warunków panujących na dolnej Wiśle. Szczecińskie lodołamacze zaprojektowało konsorcjum Inocean Poland oraz Midcon Designer.
15.02.2017

Gdańsk: Cztery lodołamacze mają powstać do 2021 r. za 74 mln zł

Cztery lodołamacze dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku mają powstać do 2021 r. Ich koszt budowy wynosi 74 mln zł. Projekt w 85 proc. będzie dofinansowany z UE. Jednostki wzmocnią ochronę przeciwpowodziową Żuław i regionu Dolnej Wisły.
15.02.2017

Macierewicz: zrobię wszystko, by doszło do budowy „suchego portu” w Łodzi

Zrobię wszystko, by zagwarantowane było bezpieczeństwo państwa polskiego, jeśli chodzi o budowę „suchego portu” w Łodzi. Zrobię wszystko, aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane – deklarował w czwartek podczas debaty sejmowej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
09.02.2017

Armatorzy otrzymają rekompensaty za obowiązkowe kontrole graniczne

Szwecja jest przygotowana na wypłatę rekompensat armatorom. Tamtejsze władze zapowiedziały, że będą wypłacały przewoźnikom odszkodowania z tytułu poniesionych przez nich kosztów, związanych z wprowadzeniem obowiązkowej kontroli dokumentów, która ma miejsce w wypadku przekraczania granicy.
30.12.2016

Rewolucja w organizacji i działaniu fiskusa - powstaje Krajowa Administracja Skarbowa

Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz towarzysząca jej ustawa wprowadzająca KAS z dniem 1 marca 2017 roku przyniosą rewolucję w strukturach organów podatkowych, skarbowych i celnych oraz modyfikują sposób prowadzenia przez nie postępowań. Reforma ma na celu skuteczniejszą walkę z oszustwami podatkowymi, zwiększenie skuteczności poboru należności podatkowych i celnych oraz obniżenie kosztów funkcjonowania administracji skarbowej.
14.12.2016

Gdynia wykorzystuje swój morski potencjał – rozmowa z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni

Rozwijanie potencjału terenów Stoczni Gdynia, rozbudowa infrastruktury portu i nowa morska dzielnica. O kondycji gospodarki morskiej w Gdyni i najbliższych planach z nią związanych, w tym kolejnej edycji Forum Gospodarki Morskiej, rozmawiamy z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni.
11.10.2016

Nowa technologia Orlenu w terminalu paliwowym

​Cyfrowa, automatyczna ścieżka dostępu do nalewu paliw i wagony pod specjalnym nadzorem - w ramach dalszego usprawnienia procesów logistycznych PKN ORLEN rozpoczął pilotażowy program telewizji technologicznej na terminalu paliwowym oraz wprowadził technologię RFID (Radio Frequency IDentification) do ustalania lokalizacji wagonów, którymi zarządza. Wdrożone rozwiązania już wykazały zwiększenie efektywności procesów logistycznych, ale także podniosły poziom bezpieczeństwa.
03.03.2016

Rosyjski Morski Rejestr Statków rozpoczął współpracę z DNV GL

Przedstawiciele RS (Rosyjskiego Morskiego Rejestru Statków) i międzynarodowego towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL (Det Norske Veritas i Germanischer Lloyd) podpisali porozumienie o współpracy.
05.02.2016

Terminal promowy w Świnoujściu prawie skończony

Prace na lądzie są niemalże skończone, obecnie trwa sprawdzanie instalacji i systemów, nadszedł też czas na końcowe czynności wykończeniowe. Najtrudniesza część realizacji dotyczy części nawodnej – umacniania dna. Wylewany jest betonowy materac, montuje się pale, odbojnice i ścianki. Oprócz terminalu powstał także najnowocześniejszy i największy rękaw pasażerski w portach europejskich, służący do komunikacji pomiędzy statkiem a galerią pasażerską.
26.05.2015

USA: Okrętowy radar przeciwrakietowy i przeciwlotniczy coraz bliżej

Amerykańska marynarka wojenna jest coraz bliżej opracowania nowego, dwupasmowego radaru dla okrętów AEGIS, który będzie zdolny do jednoczesnego śledzenia rakiet balistycznych i statków powietrznych.
16.04.2015

Połączenia do Sandefjord. Komisja sprawdzi, czy nie naruszono zasad uczciwej konkurencji

Problemy Color Line oraz władz miasta Sandefjord? Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) rozpoczęło postępowanie, które ma zbadać, czy norweski armator oraz miasto nie naruszyli przepisów wynikających z porozumienia obowiązującego w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).
06.03.2015

Urządzenia Pomiarowe i Chłodnictwo – istotna inwestycja

Większość zleceń realizowanych przez Marine Invest Poland to serwis, kalibracja i certyfikacja różnych urządzeń pomiarowych przeznaczonych na statki. Drugim istotnym elementem działalności przedsiębiorstwa jest serwis okrętowych urządzeń chłodniczych. Firma szybko się rozwija, odświeża wizerunek i uaktualnia stronę internetową, zwiększa też zatrudnienie i staje się bardziej konkurencyjna.
19.01.2015

Pośrednictwo pracy dla marynarzy – jakie obowiązki winien spełnić pośrednik by zapewnić marynarzom bezpieczne zatrudnienie zagranicą (Konwencja MLC 2006) Cz. 2.

W pierwszej części niniejszego artykułu pominięto regulacje dotyczące Konwencji o Pracy na Morzu (MLC 2006) przez wzgląd na obszerność regulacji zawartych w tym akcie. Pomimo, iż dnia 20 sierpnia 2013 roku wprowadzono Konwencję o Pracy na Morzu MLC 2006 należy pamiętać, iż wszystkie konwencje opisane w I Części artykuł pozostają dalej w mocy.
10.09.2014

Rola obliczeń MES w nowoczesnym przemyśle morskim

Historia inżynierii konstrukcji pływających z pewnością nie jest zamkniętym rozdziałem. Fascynujące perspektywy otwierają się zwłaszcza za sprawą gwałtownego rozwoju morskiego przemysłu wydobywczego, potocznie określanego skrótem "offshore". Jednostki "standardowe", takie jak kontenerowce czy promy samochodowe wymagają stałego ulepszania metodyki projektowania w myśl czterech haseł: terminowość, oszczędność, bezpieczeństwo, a także ekologia.
14.04.2014

W 2016 r. do Polskiej Żeglugi Morskiej trafi osiem nowych masowców. Zbuduje je za miliard dolarów stocznia chińska

W 2016 r. Polska Żegluga Morska powiększy swoją flotę o osiem nowych statków. Rywalizację o kontrakt wart ponad miliard dolarów wygrała chińska stocznia Yangfan. To nowa inwestycja po zakończonym w ubiegłym roku programie modernizacji floty armatora.
23.01.2014

Nowy Przewodniczący Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej

Informujemy, że w dniu 10 września br. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak powołał Pana kpt. ż.w. Leszka Stępnia na Przewodniczącego Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej.
12.09.2013

Zaostrza się konflikt wokół Stoczni Gdańskiej

Konflikt między Agencją Rozwoju Przemysłu a Gdańsk Shipyard Group, czyli mniejszościowym i większościowym udziałowcem w Stoczni Gdańskiej, zaognia się coraz bardziej. Tym razem agencja zarzuciła spółce brak przejrzystych informacji finansowych. Gdańsk Shipyard Group odpowiada, że agencja ma dokładny wgląd we wszystkie operacje finansowe stoczni.
10.07.2013

Poprawa bezpieczeństwa morskich przewozów i redukcja emisji spalin

Lepsze bezpieczeństwo przewozów pasażerskich statkami oraz przyjęcie środków, przyczyniających się do zmniejszenia emisji CO2 w międzynarodowym transporcie morskim to cele, na jakich chcą skupić się razem Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) i Komisja Europejska.
08.05.2013

Port w Gdańsku w ekstraklasie morskich potęg

Nasze porty odbierają ładunki niemieckim. Przegoniliśmy też Goeteborg i ścigamy Sankt Petersburg.
28.03.2013

2 tony podwodnego arsenału

Dwie tony niebezpiecznych materiałów zniszczyły okręty dowodzonego przez Polskę Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1. Były to miny morskie i bomby lotnicze z II wojny światowej. Obiekty zalegały w pobliżu jednego z najważniejszych dla Europy szlaku morskiego - na podejściu do Kanału Angielskiego (La Manche). Operacją ich zniszczenia dowodził polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” (okręt flagowy SNMCMG1).
04.03.2013

Powołanie Przewodniczącego Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej

W dniu 28 stycznia 2013 r. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej powołał Panią Annę Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w MTBiGM na Przewodniczącego Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej.
31.01.2013

40 lat doświadczeń w służbie XXI wieku.

W dobie w pełni skomputeryzowanych okrętowych systemów monitorowania oraz kontroli siłowni, aż trudno uwierzyć że jeszcze wiele starszych jednostek żegluje z „pre-cyfrowym” wyposażeniem elektronicznym.
01.08.2011

Czy będzie (dalsza) dyskryminacja polskich portów ?- konieczna zmiana brzmienia punktu 17….

W związku z prośbą Ministerstwa Infrastruktury Departament Prawny w sprawie wniesienia ewentualnych uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług otrzymaną za pośrednictwem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, proponujemy uzupełnienie przedstawionego projektu o zmianę obecnego brzmienia punktu 17 w ustępie 1 artykułu 83 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)
26.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.