• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

InnoAquaTech - najnowsze wiadomości o projekcie

ew

05.09.2018 10:04 Źródło: własne

Partnerzy portalu

InnoAquaTech - najnowsze wiadomości o projekcie - GospodarkaMorska.pl

InnoAquaTech to projekt realizowany przez Insytytut Morski w Gdańsku. Jego głównym celem jest określenie potencjału wdrażania w regionie Bałtyku Południowego różnorodnych innowacyjnych technologii w obszarze akwakultur, ze szczególnym naciskiem na rozwój hodowli w obiegu zamkniętym (Recirculating Aquaculture Systems – RAS). Działania, jakie są podejmowane w ramach projektu, mają na celu wzmocnienie dialogu pomiędzy środowiskiem naukowym, a małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz potencjalnymi inwestorami w regionie.

Poniżej przedstawiamy kilka głównych osiągnięć projektu a także link do ankiety, o której wypełnienie proszą organizatorzy.

Forum biznesowe: Akwakultura - Inne podejście do rolnictwa w Regionie Meklemburgia-Pomorze Przednie, Niemcy

Na forum biznesowym "Akwakultura w Meklemburgii-Pomorzu Przednim - rolnictwo w wodzie" około 60 uczestników zapoznało się z możliwościami i ryzykiem inwestowania w projekty akwakultury w Niemczech. Wspólnie z producentami ryb i krewetek oraz z analitykami rynku i producentami urządzeń przedstawiono i omówiono obecną sytuację w branży.

Wizyta studyjna InnoAquaTech na Islandii - wyspa wulkanów, deszczu, ryb i mikroalg

Pod koniec marca 2018 r. partnerzy projektu InnoAquaTech zaprosili MŚP z regionu Południowego Bałtyku na wizytę studyjną do Islandii, kraju znanego z silnej przedsiębiorczości i innowacyjnych pomysłów. Podczas pobytu uczestnicy odwiedzili hodowle ryb, producentów mikroalg i elektrownie geotermalne.

Energooszczędna produkcja krewetek na Litwie

Nowa instalacja pilotażowa na Uniwersytecie w Kłajpedzie pokazuje, w jaki sposób gatunki tropikalne, takie jak krewetki z gatunku Whiteleg (Litopenaeus vannamei), mogą być produkowane w sposób zrównoważony w stosunkowo zimnym miejscu, takim jak Litwa. Nowa instalacja o rocznej produkcji 400 kg jest prowadzona w 100% z odnawialnych źródeł energii.

Wermifiltracja - cenne narzędzie w akwakulturze?

Używanie dżdżownic do oczyszczania osadów w akwakulturze ma ogromny potencjał i może stanowić nowe źródło wartości dodanej. W ramach najnowszego projektu realizowanego na Uniwersytecie w Rostocku prowadzone są badania nad sposobem skutecznego wchłaniania składników odżywczych rozpuszczonych w szlamie. Ponadto wyprodukowane dżdżownice mogą również służyć jako dodatkowe źródło białka w paszy dla ryb.

Pierwsza próba hodowli krewetek w Polsce zakończyła się sukcesem

Po zainstalowaniu systemu laboratoryjnego RAS na małą skalę do hodowli krewetek białych w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, pierwsze w pełni dorosłe krewetki zostały zebrane wiosną 2018 r. Jakość tych krewetek, zarówno świeżych, jak i mrożonych, zostanie porównana z konwencjonalnymi produktami z supermarketów, które pochodzą z Indii, Wietnamu i Ekwadoru itp.

Ankieta

Sprawdzanie innowacji czy wsparcie decyzji? Pomóż nam stworzyć ofertę usług InnoAquaTech zgodną z Twoimi potrzebami!

Projekt InnoAquaTech koncentruje się przede wszystkim na wspieraniu MŚP i inwestorów. Obejmuje opracowanie narzędzia online i zależy nam, aby było ono jak najlepiej dostosowane do potrzeb użytkowników. Poświęć pięć minut na wypełnienie naszej ankiety, odpowiadając na dwa pytania. Link to ankiety

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.