• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Trwają ważne ćwiczenia w 3. Flotylli Okrętów

Trwają ważne ćwiczenia w 3. Flotylli Okrętów - GospodarkaMorska.pl

PMK

22.05.2017 Źródło: własne

W morskiej strefie nadgranicznej stwierdzono występowanie złóż ropy naftowej i gazu łupkowego większych niż przypuszczano. Roszczenia do ich eksploatacji wysuwa państwo sąsiadujące, jednocześnie powodując zagrożenie interesów państwa na morzu...

To część fikcyjnego scenariusza ćwiczeń dowódczo – sztabowych 3. Flotylli Okrętów pod kryptonimem Okoń-17, rozpoczynających się właśnie na wodach Bałtyku. Scenariusz ćwiczenia zakłada, że siły przeciwnika będą dążyć do zniszczenia ważnej z punktu widzenia gospodarczego infrastruktury państwa i przejęcia kontroli w rejonie występowania złóż bogactw naturalnych.

W ćwiczeniach wspomaganych komputerowo uczestniczą dowódcy oraz specjaliści sztabu 3. FO i jednostek podległych oraz wszystkie komponenty Marynarki Wojennej tj. morski, lotniczy, brzegowy i logistyczny.

Głównym zadaniem 3. Flotylli Okrętów podczas wspomaganych komputerowo ćwiczeń dowódczo – sztabowych pk Okoń-17 jest zaplanowanie działań wojsk będących w podporządkowaniu dowódcy 3. FO. W oparciu o systemy komputerowe zostaną przeprowadzone symulacje sytuacji na morzu do opanowania których zostaną użyte wydzielone siły okrętowe. Marynarze przeanalizują różnego rodzaju warianty operowania sił morskich podczas akcji konwojowania jednostek specjalnego znaczenia, ewakuacji ludności cywilnej z obszaru konfliktu, blokady rejonu objętego embargiem i kontrolowania sytuacji na wodzie, lądzie i w powietrzu. Bezpieczeństwo transportu morskiego i morskich szlaków komunikacyjnych oraz eksploatacji surowców znajdujących się w obszarze tzw. wyłącznej strefy ekonomicznej (obszaru morskiego podlegającego jurysdykcji ekonomicznej danego państwa) zależy od efektywności działania Marynarki Wojennej. Dlatego ćwiczone są scenariusze, które pozwalają na cykliczne sprawdzanie wyszkolenia polskich sił morskich do działań w interesie państwa na morzu.

Celem wspomaganych komputerowo ćwiczeń dowódczo – sztabowych jest teoretyczne przygotowanie do praktycznych manewrów na morzu. Studiowana jest terminologia, ujednolica się definicje, procedury dowodzenia i kontroli, a także przygotowuje się szczegółowe algorytmy działań okrętów w niebezpieczeństwie. Dowództwa poszczególnych jednostek muszą na bieżąco analizować sytuację i skutecznie odpowiedzieć na działania nieprzyjaciela, a także sytuacje kryzysowe. Kończącym się w piątek, 26 maja ćwiczeniem kieruje szef Sztabu 3. Flotylli Okrętów komandor Wojciech Sowa.

Wykorzystywany podczas ćwiczeń Okoń-17 System Symulacji Pola Walki JCATS (JCATS - Joint Conflict and Tactical Simulation), to narzędzie imitujące rzeczywiste warunki środowiska pola walki ze wszystkimi jego aspektami. Narzędzie wymusza na ćwiczących użycie wiedzy taktycznej, operacyjnej i strategicznej w celu prowadzenia "gry wojennej". System Symulacji Pola Walki JCATS przeznaczony jest do szkolenia i doskonalenia umiejętności obsad etatowych dowództw i sztabów, a także umiejętności indywidualnych żołnierzy, niezbędnych do wykonywania obowiązków funkcyjnych w procesie planowania, organizowania i prowadzenia walki oraz dowodzenia wojskami.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.