• <

Wynik wyszukiwania - "prawo wodne" - Wiadomości

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Projekt: od 15 września do 15 marca w wodach słonych będzie okres ochronny na węgorza

Bezterminowo od 15 września do 15 marca obowiązywać będzie w wodach słonych okres ochronny na węgorza - wynika z treści opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia. Na obszarze wschodnich wód wewnętrznych obowiązywać będzie dodatkowy okres ochronny dla tej ryby.
09.02.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

Nowa ustawa wprowadza zmiany w monitorowaniu wód – Mobile Monitoring dostosowuje swoje produkty

Ostatnie zmiany w ustawie o rewitalizacji Odry oraz ustawie Prawo wodne wprowadzają nowe wymogi dotyczące monitorowania jakości i ilości wód w Polsce. W odpowiedzi na nowe regulacje, firma Mobile Monitoring ogłosiła, że już teraz pracuje nad dostosowaniem swoich produktów do nowych wymogów prawa.
01.11.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Rusza sezon kąpielowy, można sprawdzić czystość kąpielisk online

1 czerwca rozpoczyna się w Polsce oficjalny sezon kąpielowy. Potrwa do 30 września. Czystość kąpielisk morskich i śródlądowych można sprawdzać w serwisie prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny.
01.06.2023

W Kołobrzegu latem będzie 10 morskich kąpielisk

Kołobrzescy radni zadecydowali, że tego lata w mieście będzie funkcjonowało 10 morskich kąpielisk. Za ich organizację ma odpowiadać Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
27.04.2023

Wiceminister infrastruktury: zanieczyszczenie wód azotanami zmniejszyło się

Analizy realizacji programu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami wykazały poprawę w 2020 roku jakości wód płynących w porównaniu do okresu 2016-2019 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
13.12.2022

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje?
20.09.2022

MI: Krzysztof Woś szefem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał Krzysztofa Wosia na prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - poinformował w środę resort. Zastępcą prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą został natomiast Wojciech Skowyrski.
31.08.2022

Sejmowe komisje odrzuciły większość poprawek Senatu do nowelizacji prawa wodnego

Sejmowe komisje w czwartek odrzuciły większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy Prawo wodne. Głosowanie nad ustawą zaplanowane jest jeszcze na czwartek.
07.07.2022

„Wodór w polskiej energetyce a braki regulacyjne” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

06.06.2022

Nowelizacja prawa wodnego wkrótce wejdzie w życie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.
05.05.2022

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
13.03.2022

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
04.10.2021

Spór o podwyżkę taryf za wodę i ścieki. MPWiK we Wrocławiu odpowiada Wodom Polskim

„Nie zgadzamy się na generowanie zysków na poziomie 9-11 proc. Gospodarka wodna to nie biznes, tylko podstawowe prawo człowieka” – mówił w środę, 28 lipca, prezes Wód Polskich Przemysław Daca. W czwartek zarzuty te odpiera Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) we Wrocławiu odnosząc się do wczorajszej konferencji Wód Polskich, które po raz kolejny nie zatwierdziły taryf MPWiK za wodę i ścieki.
29.07.2021

Komisja sejmowa nie rozpatrzyła poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie rozpatrzyła w środę poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne, która miała doprecyzować wymogi formalne dla pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe.
23.06.2021

Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów?

W poprzednim artykule Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim – ZielonaGospodarka.pl został poruszony temat bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim w kontekście pokazania przez naszego ustawodawcę „zielonego światła” dla rozpoczęcia inwestycji, związanych z budową MFW na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Polsce. Temat ten zostanie rozwinięty w następnej publikacji, ponieważ jest to zagadnienie tak obszerne i z taką ilością białych plam, że należy się nad nim głęboko pochylić.
01.04.2021

Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów?

W poprzednim artykule Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim – ZielonaGospodarka.pl został poruszony temat bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim w kontekście pokazania przez naszego ustawodawcę „zielonego światła” dla rozpoczęcia inwestycji, związanych z budową MFW na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Polsce. Temat ten zostanie rozwinięty w następnej publikacji, ponieważ jest to zagadnienie tak obszerne i z taką ilością białych plam, że należy się nad nim głęboko pochylić.
29.03.2021

Chroń morze! to pakiet strategicznych działań na rzecz Bałtyku

Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań wskazanych w aktualizacji Programu Ochrony Wód Morskich (aPOWM), opracowywanego przez Wody Polskie. Towarzyszyć mu będzie ocena oddziaływania na środowisko oraz konsultacje społeczne. Transport morski, rybołówstwo, turystyka – to niektóre sektory zależne od Bałtyku, których obecność i rozwój nie będą możliwe bez jego należytej ochrony.
22.03.2021

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

O początkach działania, zrealizowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, rozmawiamy z Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą.
03.01.2021

Sukces odtworzenia gatunku – jaki skutek ma zwiększająca się populacja bobrów?

Głównym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony krajowych zasobów wodnych oraz zarządzanie środowiskiem wodnym. Wody Polskie - jako największy podmiot zarządzający wodami będącymi własnością Skarbu Państwa - ma obowiązek prawny ich utrzymywania, włączając w to rozbiórkę i modyfikację tam bobrowych, o czym traktuje art. 227 ustawy Prawo wodne.
19.12.2020

Wody Polskie: nowy rurociąg pod Wisłą może uszkodzić wały przeciwpowodziowe

Nowy rurociąg odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" ułożony pod Wisłą może uszkodzić wały przeciwpowodziowe – obawia się prezes Wód Polskich (WP) Przemysław Daca.
16.12.2020

O udrażnianiu barier migracyjnych w Światowy Dzień Migracji Ryb [wideo]

Ryby są zwierzętami naturalnie kojarzącymi się z wodą. Ich życie to nieustanna wędrówka – w poszukiwaniu pokarmu, schronienia i przede wszystkim tarlisk. Aby zapewnić ich przetrwanie, należy umożliwić im swobodną migrację rzeczną. Wody Polskie, będące głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną kraju, realizują także zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianie barier stojących na drodze organizmom wodnych. Renaturyzacja wybranych odcinków rzek, modernizacja obiektów hydrotechnicznych i usuwanie wysł
24.10.2020

Wody Polskie: w dokumentacji MPWiK dot. przewiertu pod Wisłą były braki i błędy

W dokumentacji dostarczonej przez MPWiK do Wód Polskich z wnioskiem o wydanie zgody na użytkowanie gruntów pod dnem Wisły, by można było wykonać rurociąg przesyłowy pod dnem rzeki, były braki i błędy - przekazały PGW Wody Polskie. MPWiK mimo wiedzy o tym - jak informują Wody Polskie - nadal nie uzupełnił tych braków.
21.10.2020

Wody Polskie kontrolują Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Szczecinie zakończyło kontrolę Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. W jej wyniku na jaw wyszło, że dla części tzw. przelewów burzowych szczecińska spółka nie posiada od czterech lat pozwolenia wodnoprawnego. Opublikowane zostały również zalecenia pokontrolne, do których przestrzegania zobowiązany będzie ZWIK.
09.10.2020

Wody Polskie opracowały plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad projektem planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Tym samym nasz kraj znalazł się w gronie 10 państw europejskich, które stworzyły i przyjęły taki dokument planistyczny. Ma on wskazać najistotniejsze kierunki działań, które pomogą zapobiec kryzysowi wodnemu w Polsce.
06.10.2020

Dofinansowanie dla spółek wodnych w zachodniopomorskim

1 mln 450 tys. zł. trafi do 38 spółek wodnych województwa zachodniopomorskiego. Umowy ze spółkami podpisał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz
31.07.2020

Mandat od Wód Polskich za mycie auta w rzece lub grodzenie działki przy wodzie? W życie wchodzą nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie uprawniające pracowników PGW Wody Polskie do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Uprawnienia będzie wydawał Prezes Wód Polskich. Podlegające grzywnie wykroczenia określa Prawo wodne.
29.07.2020

Inauguracyjne posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej 5. kadencji

W siedzibie MGMiŻŚ 16 czerwca 2020 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej 5. kadencji na lata 2020 – 2023. Spotkaniu przewodniczyła Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a otwarcia spotkania dokonała Monika Niemi
26.06.2020

Rząd planuje zmiany dotyczące inwestycji w zakresie przeciwdziałania suszy

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, zakładającej wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, zwłaszcza budowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania urządzeń wodnych w celu ograniczenia skutków suszy, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (RM).
22.06.2020

Kontrola gospodarowania wodami w MPWiK w Warszawie

W siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie rozpoczęła się kontrola gospodarowania wodami. PGW WP prowadzi ją w zakresie korzystania z wód oraz ochrony zasobów wodnych i przestrzegania warunków ustalonych w decyzjach na podstawie ustawy prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r.
10.06.2020

Stop suszy! Ponad 800 wniosków i uwag oraz 300 inwestycji zgłoszonych w projekcie PPSS

Zbliża się finał prac nad przygotowywanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie pierwszym ogólnopolskim planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Po półrocznych konsultacjach społecznych do tego dokumentu zgłoszono ponad 800 wniosków i uwag. Ponad 300 z nich to propozycje budowy lub przebudowy zbiorników retencyjnych zgłoszone do załącznika 1 PPSS. Projekt PPSS wraz z prognozą oddziaływania na środowisko wszedł w kolejny etap. Do 24 czerwca br. poddany jest konsultacjom społecznym w ramach strategicznej oceny
04.06.2020

Zwolnienie z opłat za korzystanie z dróg wodnych

W ramach Tarczy Antykryzysowej wprowadziliśmy dla wszystkich użytkowników śródlądowych dróg wodnych do 30 września 2020 r. zwolnienie z należności za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa. Natomiast przedsiębiorcy mają możliwość przesunięcia terminu płatności za dzierżawę gruntów pokrytych wodami oraz rozłożenie płatności na raty lub ich umorzenie.Odra Żegluga
20.05.2020

Latem w Kołobrzegu będzie funkcjonowało 11 morskich kąpielisk

Kołobrzescy radni zadecydowali, że tego lata w mieście będzie funkcjonowało 11 morskich kąpielisk. Za ich organizację będzie odpowiadał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
07.05.2020

Gdańsk: Latem będzie osiem morskich kąpielisk

Gdańscy radni zadecydowali, że tego lata w mieście będzie funkcjonowało 8 morskich kąpielisk. Za ich organizację będzie odpowiadał Gdański Ośrodek Sportu.
01.05.2020

Nabór na członków do Państwowej Rady Gospodarki Wodnej V kadencja

Państwowa Rada Gospodarki Wodnej jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej powołanym na 4 letnią kadencję.
10.01.2020

Prawo wodne bardziej przyjazne dla żeglarzy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uwzględniło wspólną petycję Polskiego Związku Żeglarskiego, Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, PTTK, Stowarzyszenia Żeglarskiego Samoster, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz innych organizacji wodniackich w sprawie treści ustawy Prawo Wodne we fragmencie dotyczącym obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. To ważna informacja dla wszystkich organizatorów regat i klubów żeglarskich prowadzących szkolenia.
07.01.2020

MGMiŻŚ chce, by melioracja przeszła pod zarząd Wód Polskich

W ciągu roku ma zostać przygotowana kompleksowa nowelizacja Prawa wodnego, zgodnie z którą m.in. Wody Polskie miałyby przejąć zarząd nad melioracją - poinformował PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
27.12.2019

Morska Energetyka Wiatrowa a brak odpowiednich regulacji prawnych w Polsce

W ciągu ostatnich lat widać spore poruszenie wokół morskich farm wiatrowych, które mają powstać na obszarze Morza Bałtyckiego. Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce ma przynieść korzyści w wielu obszarach aktywności – ekonomicznej (rozwój technologiczny, stymulacja dla rozwoju gospodarki czy zmniejszenie zapotrzebowania na import energii elektrycznej), środowiskowej (ograniczenie emisji szkodliwych substancji), jak i społecznej (obniżka cen prądu, wsparcie rynku pracy oraz lokalnej przedsiębiorczości – symulacje ekspert
20.12.2019

Nowelizacja ustawy Prawo wodne dot. ochrony wód przed azotanami

23 listopada 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany w obowiązujących dotychczas przepisach z zakresu ochrony wód przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
14.11.2019

Stop suszy! Kompleksowa retencja antidotum na suszę hydrologiczną w woj. pomorskim

Częste, intensywne i długotrwałe susze hydrologiczne stanowią poważne zagrożenie dla blisko 35% powierzchni woj. pomorskiego. Podczas konsultacji społecznych projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS), które odbyły się 22 października w Gdańsku podkreślano, że zagrożenie suszą hydrologiczną w dorzeczu największej z polskich rzek jest na tyle poważne, że wymaga podjęcia kompleksowych działań w zakresie retencji.
22.10.2019

„Nowa” metoda naliczania opłat stałych za usługi wodne a wzrost cen wody

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne wymagają, aby opłatę stałą obliczać na podstawie ilości maksymalnego poboru w m3/s określonego w pozwoleniu.
02.09.2019

Powiedzmy razem Stop suszy! – ruszają konsultacje planu przeciwdziałania skutkom suszy

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na półroczne konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Potrwają one od 15 sierpnia 2019 r. do 15 lutego 2020 r. i odbędą się w 15 największych polskich miastach. Każdy może zgłosić swoje uwagi. To najważniejszy etap realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie strategicznego projektu Stop suszy!
16.08.2019

„Żuławy w zgodzie z żywiołem” – kampania informacyjno-edukacyjna w ramach II Etapu Projektu Żuławskiego wystartowała

PGW Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną dotyczącą działań przeciwpowodziowych na terenie Żuław Wiślanych. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław” – rozbudowa Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego (SMoRP). Działania są dofinansowane przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość projektu wynosi 100 007 011 zł (wkład krajowy 15
14.08.2019

Nowelizacja Prawa wodnego ma zapewnić stabilne finansowanie Wodom Polskim

Zapewnienie stabilnego źródła finansowania Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
08.08.2019

Wody Polskie nie nałożyły zobowiązań na Saur Neptun Gdańsk

Brak podstaw do nałożenia zobowiązań pokontrolnych – o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku powiedział w poniedziałek jego rzecznik prasowy. Kontrolę przeprowadzono w Saur Neptun Gdańsk po zrzucie w maju ub. r. ścieków do Motławy.
01.07.2019

Minister Anna Moskwa na 4. kongresie ENVICON Water

4. edycja kongresu ENVICON Water rozpoczęła się 17 czerwca 2019 r. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa była gościem na tym wydarzeniu.
19.06.2019

Wielka kampania WWF w obronie rzek, jezior i terenów podmokłych

375 386 osób wezwało Komisję Europejską do obrony silnego Europejskiego prawa wodnego, czyniąc te konsultacje społeczne jednymi z największych w historii Unii Europejskiej. Prawo wodne jest istotne do zapewnienia europejskim rzekom, jeziorom i terenom podmokłym ochrony oraz przywrócenia ich odpowiedniego stanu.
17.03.2019

Odbyła się konferencja na temat gospodarowania nawozami w kontekście ochrony wód

W piątek, 8 marca br. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja pn. „Gospodarowanie nawozami a ochrona wód”
13.03.2019

Podczas Światowego Dnia Wody – ogólnopolska konferencja Stop suszy!

Światowy Dzień Wody to tradycyjnie okazja do zwrócenia uwagi na najważniejsze kwestie w obszarze gospodarki wodnej w Polsce. Nie inaczej będzie w tym roku. 22 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ponad 100 ekspertów będzie dyskutować o jednym z narastających problemów – zjawisku suszy w Polsce. Tematy ogólnopolskiej konferencji Stop suszy! będą przedstawiały zagadnienia planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). To pierwszy tak kompleksowy projekt działań w tej dziedzinie w naszym kraju.
07.03.2019

Opublikowano Uchwałę Rady Ministrów w sprawie przedłożenia Komisji Europejskiej projektu aktualizacji zestawu celów środowiskowych dla wód morskich

W Monitorze Polskim 13 lutego została opublikowana uchwała Rady Ministrów nr 170 z dnia 15 listopada 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na przedłożenie Komisji Europejskiej projektu aktualizacji zestawu celów środowiskowych dla wód morskich.
15.02.2019

Powstaje pierwszy w Polsce Plan przeciwdziałania skutkom suszy

Powstaje Plan przeciwdziałania skutkom suszy. To pierwszy tak kompleksowy projekt działań w tej dziedzinie w naszym kraju. Już ponad 3,5 tys. interesariuszy otrzymało ankietę Stop Suszy. W tym roku rozpoczną się półroczne konsultacje społeczne Planu. Zakończenie prac nastąpi do końca 2020 r.
31.01.2019

Szef Wód Polskich: Będziemy chcieli uprościć system poboru opłat za wodę i ścieki

Wpływy z opłat za wodę i ścieki będą na koniec roku zdecydowanie mniejsze niż zaplanowano; będziemy wnioskować o zmianę sytemu poboru opłat, bo obecny jest niewydolny - mówi w wywiadzie dla PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
10.12.2018

Rolnicy i samorządowcy apelują, ale „z Warszawy nie widać Żuław”

Rząd nadal nie zabezpieczył środków na utrzymanie urządzeń przeciwpowodziowych dla województwa pomorskiego. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na terenie Żuław. Sejmik Województwa Pomorskiego już w marcu 2018 roku apelował o to do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka. Odpowiedź Pana Ministra udzielona na apel była ogólnikowa i nie spowodowała realnych działań w postaci zabezpieczenia środków finansowych na utrzymanie urządzeń wodnych (co najmniej na poziomie kosztów z ub
14.09.2018

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej. Na jej podstawie ma zostać m.in. przeprowadzona reforma urzędów żeglugi śródlądowej.
13.08.2018

PO: Przepisy Prawa wodnego przeszkadzają w chronieniu osób wypoczywających nad wodą

W ostatnim czasie wzrosła liczba utonięć, samorządy chcą chronić wypoczywających nad wodą, ale przeszkadzają przepisy Prawa wodnego mówiące, że strzeżone okazjonalne miejsca kąpieli mogą funkcjonować tylko przez 30 dni w roku - uważają posłowie PO. Te przepisy to niebezpieczny bubel prawny - ocenili.
08.08.2018

Senatorzy nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej

Senatorzy nie zgłosili w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Na jej podstawie ma zostać m.in. przeprowadzona reforma urzędów żeglugi śródlądowej.
27.07.2018

Posłowie za nowelizacją ustawy o żegludze śródlądowej

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej, która zakłada m.in. zmniejszenie liczby centralnych urzędów żeglugi śródlądowej z ośmiu do trzech. Posłowie odrzucili poprawki zgłoszone m.in. przez PO.
20.07.2018

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej, dostosowującą ją do obowiązujących przepisów prawa wodnego. Według noweli to Wody Polskie, a nie marszałkowie województw odpowiadają za wydawanie pozwoleń wodnoprawnych.
19.07.2018

Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie skierowany do komisji

Sejm skierował w środę projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do noweli, która ma wprowadzić reformę urzędów żeglugi śródlądowej poprawki zaproponowali m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej.
18.07.2018

Daca: Tzw. podatek denny nie powinien być obciążeniem dla użytkowników wód

Wysokość opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami należącymi do Skarbu Państwa nie powinna stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców i zwykłych użytkowników wód - mówił we wtorek w Giżycku prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
11.07.2018

Projekt noweli Prawa wodnego ograniczający biurokrację - do dalszych prac

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się w środę za dalszymi pracami nad projektem noweli Prawa wodnego. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokrację, pozwolą też przedsiębiorcom kontynuować umowy zawarte z Wodami polskimi, bez konieczności przeprowadzania przetargu.
04.07.2018

Komisja rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Na podstawie nowych przepisów ma nastąpić reforma urzędów żeglugi śródlądowej.
02.07.2018

Senat nie zaproponował poprawek do noweli specustawy ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Senat w piatek nie wniósł poprawek do nowelizacji specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej, dostosowując ją do obowiązujących przepisów Prawa wodnego. Według noweli to Wody Polskie, a nie marszałkowie województw odpowiadają za wydawanie zgód i pozwoleń wodnoprawnych.
29.06.2018

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Reorganizację terenowej administracji żeglugi śródlądowej ze względu na planowany intensywny rozwój żeglugi śródlądowej w Polsce, w szczególności na Wiśle i Odrze - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej, który przyjęła Rada Ministrów - podało we wtorek CIR.
05.06.2018

Rząd ws. reorganizacji administracji żeglugi śródlądowej

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, zakładającym reorganizację terenowej administracji żeglugi śródlądowej. Przepisy mają wzmocnić urzędy żeglugi śródlądowej.
04.06.2018

Sprawdź jakość kąpieliska

Wybierasz się na plażę, sprawdź stan kąpieliska. Umożliwi ci to "Serwis kąpieliskowy" przygotowany i prowadzony przez Departament Zdrowia Publicznego GIS.
02.06.2018

Rząd przyjął projekt noweli Prawa wodnego ograniczającą biurokrację

Do końca 2020 r. podmioty korzystające z usług wodnych będą składać Wodom Polskim oświadczenia, na podstawie których będą ustalane opłaty za te usługi - zakłada projekt noweli Prawa wodnego przyjętego przez rząd. Nowe przepisy ograniczają formalności związane m.in. z udzielaniem zgód wodnoprawnych.
29.05.2018

We wtorek rząd zajmie się nowelą Prawa wodnego

We wtorek rząd omówić ma też projektowaną nowelę Prawa wodnego, która zakłada m.in., że podmioty, które mają umowy z Wodami Polskimi, będą mogły je kontynuować bez przeprowadzenia przetargu.
28.05.2018

Na Mazurach rozpoczynają się szkolenia z tzw. podatku dennego

Wody Polskie rozpoczynają od czwartku cykl szkoleń dla mazurskich przedsiębiorców i samorządowców na temat opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Chęć uczestnictwa w pierwszym z takich spotkań w Giżycku zgłosiło ponad 60 osób.
26.04.2018

PO chce komisji śledczej ws. prawa wodnego

PO chce komisji śledczej, która zbadałaby przebieg procesu legislacyjnego ustawy Prawo wodne. To jedna z największych afer, które dotyczą tworzenia prawa w Polsce – mówił w czwartek Stanisław Gawłowski (PO).
13.04.2018

MGMiŻŚ: Projekt pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście uzyskał akceptację KE

Projekt pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście uzyskał akceptację KE. Był jednym z tematów piątkowego spotkania ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka z unijnym komisarzem Karmenu Vellą.
06.04.2018

Prezydent podpisał nowelę Prawa wodnego

Przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć na poczet kar realizowane przez siebie inwestycje środowiskowe - to jedno z rozwiązań, które znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo wodne, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
06.04.2018

Konwent samorządów w Ścinawie ws. żeglugi na Odrze

W Ścinawie w środę odbył się Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Legnicko-Głogowskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Tematem przewodnim spotkania było przywrócenie żeglugi na Odrze.
06.04.2018

Gróbarczyk: Chcemy w pół roku „wyczyścić” Prawo wodne

W niektórych przypadkach Prawo wodne jest dyskusyjne lub kontrowersyjne, dlatego chcemy "wyczyścić" wszystkie sprawy związane z tą ustawą w pół roku - zapowiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
04.04.2018

Prezes Wód Polskich: Na Dolnym Śląsku nie ma zagrożenia powodziowego

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zapewnił we wtorek we Wrocławiu, że na Dolnym Śląsku nie ma zagrożenia powodziowego, a infrastruktura hydrologiczna jest gotowa na ewentualne wzrosty stanu wód.
20.03.2018

Będą kolejne usprawnienia w ustawie Prawo wodne

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej trwają prace nad kolejnym usprawnieniem Prawa wodnego. Stosowanie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r., wykazało konieczność rozstrzygnięcia wątpliwości interpretacyjnych, w szczególności w zakresie wydawania zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych, gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa oraz stosowaniem nowego systemu opłat za usługi wodne.
14.03.2018

Szef Wód Polskich pisze do PIP ws. problemów z wypłatą trzynastek

Otrzymuję niepokojące sygnały od części pracowników o problemach dotyczących wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2017 r. - napisał szef Wód Polskich do Państwowej Inspekcji Pracy. Chodzi o byłych pracowników urzędów marszałkowskich i starostw powiatowych, którzy przeszli do Wód Polskich.
08.03.2018

Obradował Komitet Sterujący ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych

Jerzy Materna – sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przewodniczył III posiedzeniu Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. W spotkaniu udział wzięli także Pan Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Pan Krzysztof Woś – zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
03.02.2018

Zapora w Siarzewie zaskarżona przez obrońców przyrody

Organizacje przyrodnicze skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki złożyły odwołania od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, zezwalającej na budowę zapory na dolnej Wiśle w Siarzewie. Decyzja RDOŚ jest w kilkudziesięciu punktach sprzeczna z polskim i unijnym prawem.
02.02.2018

Prezes Wód Polskich podsumował pierwszy miesiąc działania nowego gospodarza polskich wód

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca podsumował pierwszy miesiąc funkcjonowania nowej organizacji, która jest odpowiedzialna za gospodarkę wodną w Polsce. Wody Polskie powstały 1 stycznia tego roku na podstawie uchwalonej 20 lipca 2017 r. ustawy Prawo wodne. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który od 9 stycznia tego roku nadzoruje dział gospodarki wodnej, 17 stycznia powołał Przemysława Dacę na stanowisko Prezesa Wód Polskich. W pierwszej konferencji prasowej Prezesa Wód Polskich
02.02.2018

XIX Konferencja Strefy Ex „Globalne doświadczenia – lokalne bezpieczeństwo. Innowacje”

Automatic Systems Engineering zaprasza na XIX Konferencję STREFY Ex, która odbędzie się w Sopocie w dniach 7-8 marca 2018 r.
01.02.2018

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zajmie się całą Wisłą

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy będzie zajmował się całą wiślaną drogą wodną, w tym inwestycjami o szczególnym znaczeniu transportowym - poinformował w poniedziałek w Bydgoszczy wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
29.01.2018

Rząd ws. reorganizacji terenowej administracji żeglugi śródlądowej

Projektem ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej i ustawy Prawo wodne, zakładającym reorganizację terenowej administracji żeglugi śródlądowej, ma zająć się we wtorek rząd. Nowe przepisy mają wzmocnić urzędy żeglugi śródlądowej.
29.01.2018

Wisła będzie trzecią nogą portów morskich?

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) w drugiej połowie grudnia 2017 ogłosił przetarg na studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i odcinka od Wisły do Zalewu Wiślanego (portu w Elblągu). Powstać ma do końca 2019 roku, a oferty muszą wpłynąć do ZMPG do godz. 11,00 w piątek, 2 lutego 2018. 15 minut później nastąpi otwarcie kopert.
29.01.2018

Zmiany w Prawie wodnym w praktyce

W pierwszym dniu 2018 roku ustawodawca powołał nowy organ odpowiedzialny za gospodarkę wodną – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, który sprawuje zarząd nad wodami. Zwiększona została liczba Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej – z 7 do 11 (ustanowiono nowe RZGW w Bydgoszczy, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie). Zlikwidowanych zostało 49 Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych, zastąpiły je Zarządy Zlewni. Zmianie uległy także struktury zarządzania gospodarką wodną.
28.01.2018

Powołano prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Minister Marek Gróbarczyk powołał Przemysława Dacę na stanowisko prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ).
17.01.2018

"Rzeczpospolita" - Prawo wodne może zatopić inwestycja nad rzekami

Wskutek nowego prawa wodnego decyzje o warunkach zabudowy umożliwiające inwestycje blisko rzek przestały obowiązywać - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
08.01.2018

Żegluga śródlądowa: Dwa kluczowe przetargi ogłoszone

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w grudniu 2017 r. ogłosiło przetarg na wykonanie opracowania pn. Analiza sektora transportu wodnego śródlądowego w zakresie wynikającym z modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz Drogi Wodnej rzeki Wisły.
04.01.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

Gajda: Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen

Nowe Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen: dla mieszkańców, dla rolnictwa czy też dla energetyki – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda.
07.12.2017

Blisko 600 rzek zostanie objętych nowymi mapami zagrożenia powodziowego

Dla blisko 600 polskich rzek o łącznej długości ok. 13 tys. km zostaną stworzone nowe mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego - poinformował Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Mapy mają być gotowe do końca grudnia 2019 r.
27.11.2017

Przegląd i aktualizacja map zagrożenia i ryzyka powodziowego

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie we wtorek podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie projektu pn. „Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego od strony morza w tym morskich wód wewnętrznych we właściwości Urzędu Morskiego w Szczecinie”. Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Oś priorytetowa II: Ochrona środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu, Działanie 2.1 Adaptacja do z
23.11.2017

Wrocław: Posiedzenie zespołu ds. żeglugi na Odrze

Jerzy Materna, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, wziął udział w posiedzeniu zespołu do spraw żeglugi na Odrze. Gospodarzem spotkania był Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski. Uczestniczył w nim również Jan Pyś, dyrektor urzędu ds. żeglugi śródlądowej we Wrocławiu.
26.08.2017

Nowe przepisy o prawie wodnym uciążliwe i kosztowne dla rolników oraz hodowców ryb

Podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta nowe Prawo wodne oznacza dla rolników dodatkowe uciążliwości i koszty – ocenia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wprowadza ono opłaty za pobór wody, które obejmą też rolników i hodowców ryb, a także nowe regulacje dotyczące ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Rolnicy będą zmuszeni dłużej przechowywać nawozy organiczne, jak obornik czy gnojówkę, co pociągnie za sobą kosztowne inwestycje sięgające przynajmniej 754 mln zł.
08.08.2017

Prawo wodne z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał Prawo wodne - poinformowała w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy wprowadzają opłaty za pobór wody m.in. przez energetykę, przedsiębiorców czy rolników. Taryfy za dostarczanie wody mieszkańcom mają pozostać bez zmian do końca 2019 r.
03.08.2017

Obradował Komitet Sterujący ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych

Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przewodniczył II posiedzeniu Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Wśród uczestników obecny był także Witold Słowik, wiceminister rozwoju.
27.07.2017

Sejm uchwalił nowe Prawo wodne; rząd - bez podwyżek dla ludności

Posłowie we wtorek uchwalili nowe Prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów za pobór wody dla przeciętnego Kowalskiego; mogą one nawet spaść. Według opozycji to nieprawda i za wodę zapłacą więcej wszyscy: rolnicy, przemysł i mieszkańcy.
19.07.2017

Posiedzenie Komisji GMiŻŚ na temat strategii rybołówstwa

W Sejmie w środę rozpoczęło się posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jego tematem jest strategia rozwoju rybołówstwa.
07.06.2017

Sejm rozpoczął prace nad projektem nowego Prawa wodnego

Wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej, hodowców ryb - takie mają być efekty nowego Prawa wodnego, nad którego projektem Sejm debatuje w czwartek.
25.05.2017

W czwartek pierwsze czytanie projektu nowego Prawa wodnego

W czwartek po południu zaplanowane jest pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Prawo wodne. Konsekwencją nowych przepisów będzie wzrost opłat za wodę dla rolników, energetyki, przedsiębiorców, firm wodno-kanalizacyjnych, czyli też dla mieszkańców.
25.05.2017

MR: jeśli nie przyjmiemy Prawa wodnego, KE może zawiesić refundację środków z tego obszaru

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała prawo zawiesić refundację środków z tego obszaru - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceszef Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński.
13.04.2017

Ministerstwo Środowiska proponuje obniżenie podatku dennego

Stawka opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami ma wynieść 89 groszy, a nie jak wcześniej zapowiadano 8,90 zł, czyli 10-krotnie mniej - proponuje Ministerstwo Środowiska. Chodzi tzn. podatek denny, który mają wnosić prowadzący porty, przystanie i mariny śródlądowe.
22.03.2017

Wiceminister Gajda: Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe to priorytet

– Obecna sytuacja hydrologiczna wyraźnie pokazuje, że jeśli nawet stosunkowo niewielkie zagrożenia hydrologiczne powodują podtopienia, oznacza to, że stan infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo przeciwpowodziowe jest bardzo słaby. Przygotowujemy nowe Prawo wodne, abyśmy byli znacznie lepiej przygotowani do takich sytuacji, jak w tej chwili, a także tych znacznie trudniejszych – podkreśla Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.
26.02.2017

Nowe prawo wodne pogrzebie żeglarstwo?

Żeglarze boją się podwyżek wynikających z wprowadzenia nowego prawa wodnego. Będą podwyżki, ale nie drastyczne – twierdzą przedstawiciele ministerstwa środowiska. O sprawie czytamy na portalu Radia Gdańsk.
25.01.2017

Plan utrzymania wód w regionie Dolnej Wisły

Z początkiem roku weszło w życie Rozporządzenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku w sprawie przyjęcia Planu utrzymania wód w regionie wodnym Dolnej Wisły. Zawiera on prace utrzymaniowe przewidziane do realizacji w okresie najbliższych 6 lat przez RZGW Gdańsk oraz marszałków województw.
05.01.2017

Rozbudowa infrastruktury portowej – nabrzeża i pirsy

Niniejszy artykuł traktuje o złożonej procedurze administracyjnej towarzyszącej budowie elementów infrastruktury portowej i to tej zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie wody – nabrzeży portowych, a także pirsów.
01.01.2017

NIK o realizacji Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły

Zadania Programu wykonywane były zgodnie z przyjętymi priorytetami i założeniami. NIK ma jednakże poważne zastrzeżenia do działań związanych z ochroną przeciwpowodziową w regionie górnej Wisły już po uchyleniu Programu, w szczególności chodzi o realizację i utrzymanie budowli przeciwpowodziowych. Za to zadanie odpowiada wiele różnych podmiotów, ale ich działania nie są ze sobą w żaden sposób skoordynowane. Izba zauważa także, że gospodarka wodna jest permanentnie niedoinwestowana, choć straty powodziowe szacuje się w miliardach z
29.12.2016

MŚ o bezpieczeństwie powodziowym na Szczycie Wody

Podpisanie porozumienia o współpracy, udział w obchodach Roku Rzeki Wisły w 2017 r. oraz rozwój oparty o zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego to tematy rozmów Mariusza Gajdy, wiceministra środowiska oraz Henka Ovinka, specjalnego przedstawiciela rządu Holandii podczas Szczytu Wody w Budapeszcie.
30.11.2016

Ochrona przeciwpowodziowa i gospodarowanie wodami na Radzie Ministrów

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy Odry, Wisły i Pregoły oraz plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Niemna, Łaby, Świeżej, Jarft, Pregoły i Ücker zostały przyjęte przez Radę Ministrów 18 października 2016 r.
20.10.2016

Śląski sejmik apeluje do rządu o wycofanie się z nowelizacji Prawa wodnego

Śląski sejmik zaapelował w poniedziałek do rządu o wycofanie się z nowelizacji Prawa wodnego. Proponowane zmiany będą skutkowały 20-procentowym wzrostem cen wody, co negatywnie wpłynie na wiele dziedzin życia mieszkańców i gospodarkę – uważają radni sejmiku.
17.10.2016

Gróbarczyk: projekt Prawa wodnego we wtorek pod obrady rządu

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem Prawa wodnego - poinformował w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zaznaczył, że ma ono rozwiązać m.in. problemy kompetencyjne i dać podstawę do inwestycji.
17.10.2016

Projekt prawa wodnego w ciągu tygodnia pod obrady Rady Ministrów

W ciągu tygodnia projekt nowego prawa wodnego powinien trafić pod obrady Rady Ministrów – powiedział w poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko. Gospodarka wodna jest niedoinwestowana, musi być finansowana na podstawie nowych obciążeń – dodał.
10.10.2016

Nowe Prawo wodne a bezpieczeństwo przeciwpowodziowe

Nowe prawo wodne będzie realizowało zadania dające Polakom bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Wieloletnie zaniedbania przy realizacji strategicznych z tego punktu widzenia inwestycji prowadzą do powodzi, stratach w majątku lub - co gorsza - utraty zdrowia lub życia. Funkcjonujące dotąd rozbicie kompetencyjne nie pomaga w sprawnym zarządzaniu infrastrukturą wodną. Nowa ustawa prawo wodne wychodzi naprzeciw kwestiom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
05.10.2016

Wizyta wiceministra Mariusza Gajdy w RZGW

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Mariusz Gajda, spotkał się z pracownikami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
02.09.2016

NIK: zwiększyła się ochrona przeciwpowodziowa Żuław

Poprawa stanu technicznego obiektów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych zwiększyła ochronę Żuław przed powodzią - oceniła NIK w raporcie pokontrolnym. Izba wnioskuje m.in. o określenie standardów wyposażenia wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych.
30.08.2016

Zasoby wodne w Polsce jak w Egipcie

„Zasoby wodne w Polsce są na bardzo niskim poziomie, porównywalnym do Egiptu” – mówi Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Minister dodaje, że aktualny stan gospodarki wodnej to efekt wieloletnich zaniedbań, sięgających nawet lat 80. ubiegłego wieku.
09.07.2016

Hodowcy ryb przeciwko nowemu Prawu wodnemu; mają wsparcie marszałków

Przedstawiciele hodowców ryb, sprzeciwiający się regulacjom proponowanym w projekcie nowego Prawa wodnego, zorganizowali w środę pikietę w Podzamczu k. Ogrodzieńca (Śląskie), gdzie obradował Konwent Marszałków. Samorządowcy zapewnili o wsparciu postulatów hodowców.
22.06.2016

Inauguracyjne posiedzenie Rady Regionu Wodnego Dolnej Wisły czwartej kadencji

Rada Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Dolnej Wisły rozpoczęła IV kadencję. Pierwsze posiedzenie Rady, w nowym składzie, odbyło się we wtorek, 15 marca 2015r., w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
22.03.2016

Chroń morze – weź udział w konsultacjach Krajowego Programu Ochrony Wód Morskich

Jakie szkodliwe substancje występują w rybach z Bałtyku? Ile jest śmieci w naszym morzu? Co to jest podwodny hałas? Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej informuje, że zgodnie z zapisami ustawy Prawo wodne, rozpoczął się proces konsultacji projektu Krajowego Programu Ochrony Wód Morskich (KPOWM) wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.
11.03.2016

Polskie śluzy i zapory się sypią

Nadzór nad stanem technicznym i bezpieczeństwem budowli piętrzących wodę w latach 2013-2014 nie funkcjonował prawidłowo. NIK objęła kontrolą budowle piętrzące wodę I i II klasy ważności (m.in. śluzy, jazy i zapory) należące do Skarbu Państwa i zarządzane przez regionalne zarządy gospodarki wodnej w latach 2013-2014. Do tych klas zaliczane są budowle najważniejsze dla gospodarki państwa.
10.03.2016

Bilans otwarcia w obszarze gospodarki wodnej

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, oraz Mariusz Gajda, podsekretarz stanu przedstawili wyniki bilansu otwarcia w obszarze gospodarki wodnej.
03.02.2016

Projekt ustawy Prawo wodne szkodliwy dla branży wodnej

Nowe prawo wodne może znacznie podwyższyć koszty działalności polskiego przemysłu, rolnictwa i energetyki wodnej. Branża ostrzega, że jego uchwalenie w proponowanym kształcie mogłoby doprowadzić do likwidacji aż 400 obiektów hydroenergetycznych. Prawo jest implementacją unijnych przepisów, ale Niemcy pokazali, że można je wdrożyć bez szkody dla gospodarki.
19.08.2015

Nowe prawo wodne zlikwiduje Urzędy Żeglugi Śródlądowej. Sprzeciwia się temu resort infrastruktury

Nowe prawo wodne niedługo ma trafić do Sejmu. To powód do zamartwień dla pracowników Urzędów Żeglugi Śródlądowej, gdyż ta instytucja w myśl nowej ustawy ma być zlikwidowana.
18.06.2015

Nowe prawo wodne nie wszędzie jest dobrze wykorzystywane – twierdzą unijni eksperci

9 marca odbyło się spotkanie Komisji, na którym podjęto najnowsze ustalenia dotyczące gospodarki wodnej. Jednym z założeń jest jej rozwój tego sektora w oparciu o zrównoważony rozwój oraz eko-technologie. Unia w swoim prawodawstwie chce wyraźnie zaznaczyć granice ilości czystej wody na potrzeby użytku bieżącego, jaki i dla sektorów gospodarki, energetyki, transportu oraz turystyki. Dotychczas te działanie wsparły niemal 9 tys. małych i średnich przedsiębiorstw oraz zagwarantowały około 500 tys. miejsc pracy w samej tylko E
15.03.2015

Uwarunkowania prawne wykonywania urządzeń wodnych w pasie technicznym

W poniższym artykule zostanie poruszonych kilka kwestii związanych z prowadzeniem inwestycji budowlanych urządzeń wodnych w tzw. pasie technicznym. Na wstępie należy wyjaśnić szereg definicji ustawowych, którymi należy się posłużyć chcąc przeanalizować to zagadnienie prawne.
11.03.2015

Realizowanie zadań w wodzie nie jest możliwe sektorowo

– Pozwolę sobie nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że to resort środowiska odpowiada za zapaść żeglugi. Według mnie przyczyn jest wiele. Był to rodzaj równi pochyłej – ocenia wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Dziś druga część wywiadu z wiceszefem MŚ. Paweł Rydzyński: Przeciwnicy reformy prawa wodnego w takim kształcie, jaki proponuje MŚ twierdzą, że scedowanie odpowiedzialności na resort środowiska praktycznie za całość dróg wodnych to ewenement w skali UE. Mają rację?
26.02.2015

Gawłowski: Nowelizacja Prawa wodnego wynika z jego obecnej nieprzejrzystości

– Naszym głównym celem jest, aby za całą rzekę, od źródła do ujścia, odpowiadał jeden i tylko jeden gospodarz, w myśl zasady „jedna rzeka, jeden gospodarz” – mówi, w rozmowie z portalem "RynekInfrastruktury.pl" Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. Paweł Rydzyński: Pod koniec roku ministerstwo środowiska rozpoczęło konsultacje – budzącego duże kontrowersje – projektu nowego Prawa wodnego. Po co przygotowujecie taki dokument?
25.02.2015

Transport wodny w Polsce – dwa światy. Podsumowanie 2014 roku (cz. 2)

Druzgocący raport NIK, przepychanki międzyresortowe, „rejs prawdy” i zamknięcie śluzy w Brzegu Dolnym. Rok 2014 w żegludze śródlądowej wywołał wiele emocji. Niestety, w większości wypadków, negatywnych.
06.01.2015

Warunki korzystania z wód regionu wodnego

Dyrektor RZGW w Gdańsku informuje, że w dniu 7 listopada 2014r., na podstawie art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001r, Prawo wodne (Dz. U. z 2012r. poz. 145 z późn. zm.) ustalił Warunki korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Wisły.
05.12.2014

Plany gospodarowania wodami gotowe do konsultacji społecznych

Konferencją z udziałem 150 interesariuszy z całej Polski rozpoczął się proces konsultacji społecznych aktualizowanych projektów planów gospodarowania wodami (aPGW). To jedne z najważniejszych dokumentów w gospodarce wodnej kraju. Opinie, uwagi i wnioski dotyczące aPGW dla wszystkich 10 obszarów dorzeczy będzie mógł zgłosić każdy zainteresowany problematyką wodną w Polsce.
01.12.2014

Założenia nowego prawa wodnego przyjęte przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy Prawo wodne. Planowana jest zmiana struktury władzy wodnej i gospodarowania wodami, zgodnie z zasadą „jedna rzeka - jeden gospodarz”. Zakłada się rozdzielenie kompetencji w zakresie inwestycji i utrzymania infrastruktury wodnej od funkcji administracyjnych i planistycznych.
23.10.2014

Szmit: PiS będzie chciało powołać Ministerstwo Żeglugi

– Spór pomiędzy ministerstwami o zarządzanie drogami śródlądowymi jest dowodem na to, że rząd PO-PSL nie panuje nad tym zagadnieniem – ocenia Jerzy Szmit, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Infrastruktury. Podkreśla też, że PiS ma w swoim programie powołanie wydzielonego Ministerstwa Żeglugi.
10.06.2014

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa wodnego

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, która ma wdrożyć przepisy unijnej ramowej dyrektywy ws. strategii morskiej - poinformowało CIR. Zakłada ona, że do 2020 r. opracujemy strategię oraz program ochrony środowiska morskiego.
03.10.2012

MŚ: Gospodarka wodna niedoinwestowana. Zbiorniki mogą zebrać tylko 6% wód

- Nie sprawdził się system organizacyjny struktur gospodarki wodnej oparty na połączeniu funkcji gospodarowania i utrzymania wód oraz zarządzania majątkiem. Istniejąca struktura nie zapewnia właściwej koordynacji działań dotyczących gospodarowania wodami w Polsce, dlatego konieczna jest głęboka reorganizacja – przyznał wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, prezentując w sejmie raport na temat stanu gospodarki wodnej w Polsce.
14.09.2012

Pracownicy portów na szkolenia

Szczecin. Prawie pół tysiąca pracowników firm portowych będzie doskonaliło umiejętności i podnosiło kwalifikacje. W Szczecinie pod koniec lutego zacznie się prawie dwuletni program szkoleń, które mają zwiększyć konkurencyjność spółek portowych. Koszt projektu to ponad 4 mln zł.
07.02.2012

Komisja Europejska: Polska za słabo dba o czystość Bałtyku

Komisja Europejska otworzyła w środę kolejne etapy postępowań przeciw Polsce dotyczące norm zanieczyszczenia powietrza, jakości wód powierzchniowych i czystości Bałtyku. Grozi, że jeśli nie dostanie zadawalającej odpowiedzi, skieruje sprawy do Trybunału UE.
17.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.