• <

MŚ o bezpieczeństwie powodziowym na Szczycie Wody

30.11.2016 20:14 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo MŚ o bezpieczeństwie powodziowym na Szczycie Wody

Partnerzy portalu

MŚ o bezpieczeństwie powodziowym na Szczycie Wody - GospodarkaMorska.pl

Podpisanie porozumienia o współpracy, udział w obchodach Roku Rzeki Wisły w 2017 r. oraz rozwój oparty o zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego to tematy rozmów Mariusza Gajdy, wiceministra środowiska oraz Henka Ovinka, specjalnego przedstawiciela rządu Holandii podczas Szczytu Wody w Budapeszcie.

Wiceminister Gajda zwrócił uwagę, że zrównoważony rozwój kraju jest możliwy tylko wtedy, gdy społeczeństwo i przemysł ma zapewniony dostęp do zasobów wodnych.

„Minimalizacja ryzyka powodziowego oraz przeciwdziałanie skutkom suszy powinny być nie tylko celem na poziomie lokalnym, ale także w zakresie współpracy ponad granicami państw” – powiedział.

Przedstawiciele rządu Holandii zadeklarowali pełne wsparcie dla Polski w działaniach zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego. Obie strony przewidują wzmocnienie współpracy zarówno na poziomie dwustronnym, europejskim (w tym w porozumieniu z innymi państwami Unii Europejskiej) oraz światowym poprzez włączenie Polski do udziału w pracach panelu wysokich przedstawicieli w zakresie gospodarki wodnej.

„Celem każdej współpracy jest wykorzystanie istniejących możliwości dla rozwoju i budowania wiedzy społecznej wokół istotnych zagadnień politycznych. Nowe prawo wodne w Polsce musi podkreślać służebną rolę gospodarki wodnej” – dodał wiceminister Gajda.

Podczas spotkania podkreślono także niezbędność wykorzystania wszelkich dostępnych narzędzi do realizacji zadań wynikających z przyjętych we wszystkich państwach Unii Europejskiej planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz planów gospodarowania wodami.

Wiceminister Gajda zaprosił również rząd Holandii do włączenia się do udziału w obchodach Roku Rzeki Wisły, ustanowionego przez Sejm RP w 2017 r. Strony zadeklarowały organizację konferencji poświęconej zrównoważonemu rozwojowi w gospodarce wodnej w Polsce z udziałem przedstawicieli pozostałych zainteresowanych stron, w tym w szczególności w zakresie bezpieczeństwa powodziowego.

Szczyt Wody w Budapeszcie został zorganizowany przez rząd Węgier w porozumieniu ze Światową Radą Wody. Celem szczytu jest włączenie gospodarki wodnej jako platformy współpracy międzynarodowej oraz budowania zrównoważonego rozwoju w połączeniu z realizacją Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjętą przez Zgromadzenie Ogólnego Narodów Zjednoczonych 25 września 2015 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.