• <

Wynik wyszukiwania - "odpoczynek" - Wiadomości

Młode foki na plażach. Co robić?

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na polskim wybrzeżu pojawiają się pierwsze szczenięta fok szarych. Maluchy najczęściej odpoczywają na plaży, ale zdarza się, że są ranne lub chore i potrzebują pomocy naszych wolontariuszy. Dlatego apelujemy o wzmożoną czujność i niezwłoczne zgłaszanie każdej obserwacji foki na numer alarmowy Błękitnego Patrolu WWF: 795 536 009.
12.04.2024

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.
19.03.2024

Vestas szuka statków CTV na polską farmę wiatrową. Będzie przetarg

Firma Vestas, która jest odpowiedzialna za dostawę, montaż i serwis turbin wiatrowych na polską farmę wiatrową Baltic Power rozpocznie lada moment poszukiwania statków do transportu załóg na miejsce pracy na morzu.
29.02.2024

ITS Luigi Rizzo ponownie w Porcie Wojennym Gdynia. Okręt kontynuuje misję ochrony Bałtyku

W Gdyni od 25 lutego kolejny raz można zobaczyć włoską fregatę ITS Luigi Rizzo (F595). Od stycznia wykonuje zadania w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Jest to trzeci okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który działa na Morzu Bałtyckim, zapewniając m.in. ochronę przeciwlotniczą polskiego wizyta.
26.02.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

Nieszczęśliwi marynarze na drobnicowcach, kontenerowcach i zbiornikowcach

Najnowszy Seafarers Happiness Index zawiera niepokojące informacje. III kwartał br. to kolejny kwartał, w którym odnotowano tendencję spadkową zadowolenia marynarzy statków handlowych z pracy na morzu.
10.11.2023

Trudny dzień dla polskich żeglarzy, ale jutro będą medale

To był ciężki dzień dla polskich żeglarzy w mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze. Biało-czerwoni są w czołówce w klasach 49er, Formula Kite i iQFoil. Jutro będziemy na pewno świętować medale w rywalizacji żeglarzy z niepełnosprawnościami.
15.08.2023

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
15.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Morski indeks nieszczęśliwości. Marynarze mniej zadowoleni z pracy na morzu w 2023 r. niż w 2022 r.

W pierwszym kwartale br. spadło zadowolenie z uprawiania zawodu i warunków pracy marynarza informuje organizacja Mission to Seafarers. Z badań wynika, że poziom zadowolenia z pracy na morzu zmalał w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Najniżej oceniają swoją branżę marynarze pływający na drobnicowcach, najwyżej zamustrowani na zbiornikowce. Najbardziej zadowoleni z pracy na morzu są pracownicy cateringu, a najmniej stażyści.
10.08.2023

Wody Polskie dołączają do projektu Blue Valley

7 sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa Wód Polskich z marszałkami województw podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w sprawie projektu „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”. Idea zakłada budowę trasy rowerowej wzdłuż brzegu Wisły i Sanu wraz z infrastrukturą rekreacyjną. Głównym założeniem „Blue Valley” jest rozwój turystyczny regionu. Projekt będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej.
08.08.2023

Włoska fregata pierwszy raz w Świnoujściu. Spotkanie marynarskich kadr dowódczych

Fregata typu Carlo Bergamini ITS Antonio Marceglia (F 597) jest drugim okrętem Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) wykonującym zadanie wspierania obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża. W ubiegłym tygodniu pierwszy raz weszła do Portu Wojennego Świnoujście, gdzie spędziła kilka dni, co pozwoliło jej oficerom i marynarzom zaznajomić się z tym miejscem oraz poznać stacjonującą tam 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.
07.08.2023

Szersze wejście do portu w Kołobrzegu i więcej atrakcji tej części kurortu

W kołobrzeskim porcie z roku na rok rosną przeładunki, a jego nowoczesną marinę obierają za cel nie tylko europejscy żeglarze. Miejska spółka zarządzająca portem sprostała wojennemu wyzwaniu – tysiące ton ukraińskiego zboża odpłynęły stąd do Rotterdamu. Niedaleka przyszłość to port serwisowy dla morskich elektrowni wiatrowych i plany inwestycji, które podniosą rangę portu z korzyścią dla całego regionu.
28.07.2023

Pomorskie: Woda zdatna do kąpieli w kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami

W czwartek w południe woda we wszystkich kąpieliskach nad morzem i nad jeziorami w województwie pomorskim nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
20.07.2023

Ratownicy o zakwicie sinic: ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która przypomina zupę ogórkową

Jeżeli ktoś chce popełnić ten błąd i spróbuje kąpieli z sinicami, to ratownicy są na to przygotowani. Podpływają łodzią i ostrzegają, czym to się może skończyć. Na szczęście ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która konsystencją przypomina zupę ogórkową, mówią woprowcy.
13.07.2023

Polscy policjanci pomagają turystom na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Polscy policjanci już kolejny raz asystują chorwackim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak co roku licznie odpoczywają w Chorwacji.
04.07.2023

Do Portu Gdynia wszedł USNS Joshua Humphreys

W sobotę rano do gdyńskiego portu wszedł amerykański zbiornikowiec USNS Joshua Humphreys. Wizyta ma charakter roboczy, a kilka dni pobytu ma zostać wykorzystane na odpoczynek załogi oraz uzupełnienie zapasów.
17.06.2023

"Tarcza Przeciwminowa NATO" w Szczecinie

Do Portu Szczecin weszły okręty Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCG-1). W trakcie wizyty załogi jednostek uzupełnią zapasy i odpoczną przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego.
05.05.2023

USS Porter ponownie w Porcie Gdynia

Dziś do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. To już kolejna wizyta tego okrętu w Polsce, wpisująca się w sojuszniczą działalność sił morskich NATO.
19.04.2023

Kolejna wizyta USNS John Lenthall. Tym razem w Porcie Gdynia

Na polskich wodach terytorialnych ponownie pojawił się amerykański zbiornikowiec USNS John Lenthall (T-AO-189). Wizyta odbyła się 5 kwietnia i tak jak poprzednio, jej celem był odpoczynek załogi oraz uzupełnienie zapasów. Wpisywała się w ciąg regularnych wizyt okrętów państw NATO w polskich portach.
11.04.2023

Częściowo zatopiony jacht Saddama Husajna służy miejscowym rybakom

121-metrowy jacht al-Mansur, kiedyś luksusowa jednostka należąca do samego Saddama Husajna, leży na dnie rzeki Szatt al-Arab w Basrze w południowym Iraku. Obecnie na wystający z wody wrak wspinają się miejscowi rybacy, kiedy chcą sobie zrobić przerwę na odpoczynek.
19.03.2023

Kolejna amerykańska wizyta. USNS Leroy A. Mendonca stoi w Porcie Gdynia

Od niedzieli, 5 marca, w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym stoi okręt US Navy, przeznaczony do transportu techniki wojskowej oraz żołnierzy. Na pokład USNS Leroy A. Mendonca (T-AKR-303) zostanie załadowany sprzęt US Army, który w tym celu rozlokowano w Centrum Logistycznym Portu Gdynia.
06.03.2023

USNS John Lenthall w świnoujskim porcie

Do Portu Świnoujście wszedł w piątek zbiornikowiec USNS John Lenthall (T-AO-189). Była to kurtuazyjna wizyta, która pozwoliła również załodze okrętu na odpoczynek i uzupełnienie zapasów.
27.02.2023

USS Arleigh Burke ponownie zawitał do Gdyni

W godzinach porannych 11 lutego do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG-51). Trwająca do niedzieli wizyta miała charakter roboczy, a jej celem było uzupełnienie zapasów i odpoczynek załogi.
12.02.2023

Polski jacht najlepszy! WindWhisper wygrywa pierwszy etap legendarnych regat

Perfekcyjnie przygotowana łódź, świetna taktyka i doskonała praca całej załogi – to przepis na sukces polskiego jachtu WindWhisper, który nie dał szans rywalom w pierwszym etapie legendarnych regat The Ocean Race. Sam udział załogi z Polski w tej imprezie przez dekady pozostawał jedynie w sferze marzeń, a o etapowym zwycięstwie nikomu się nawet nie śniło. Historia polskiego żeglarstwa pisze się na naszych oczach.
24.01.2023

Łotwa. Po raz pierwszy na plaży zaobserwowano morsa; wcześniej mógł być w Polsce

Na plaży w Lipawie na zachodzie Łotwy zaobserwowano w poniedziałek po raz pierwszy w historii kraju morsa. Eksperci uważają, że to najpewniej ten sam osobnik, którego wcześniej widziano na wybrzeżu w Polsce i w Niemczech.
04.07.2022

[WIDEO] Costa Cruises ochrzciła nowy flagowy wycieczkowiec

Nowy flagowy statek linii wycieczkowych Costa Cruises - Costa Toscana - został ochrzczony w Barcelonie.
20.06.2022

Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku?

Sezon kąpielowy startuje już 24 czerwca. Dla amatorów morskich kąpieli przygotowano 9 kąpielisk, na których każdego dnia pracować będzie ok. 70 ratowników. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z dostępnych obiektów takich jak boiska, siłownie czy place zabaw. W trakcie sezonu letniego realizowane będą też akcje profilaktyczne oraz zawody sportowe.
12.06.2022

Mina przyczyną śmierci w Odessie

Mina na wybrzeżu Morza Czarnego w Odessie stała się przyczyną śmierci mężczyzny, który pojechał z rodziną na plażę; eksplozja nastąpiła, gdy wszedł do wody - podały w sobotę władze miasta. Wezwały mieszkańców, by respektowali zakaz wizyt na plaży z powodu min.
11.06.2022

Flis Kanałem Elbląskim. Inicjatywę wspiera m.in. Bollore Logistics Poland

Flis Kanałem Elbląskim to rekonstrukcja historyczna spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Tratwą zbudowaną z siedmiu 14-metrowych tafli, spławiając 70 m sześc. sosny taborskiej popłynie profesjonalna załoga z Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Z tej okazji od 12 do 26 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących na trasie kanałowych tartaków: od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga.
13.05.2022

Pomoc Ukrainie, nowe kursy do Skandynawii i podatek paliwowy. Nowości w Polferries

Fundacja LOTOS wspiera akcję pomocową Polferries, nieodpłatne bilety dla ukraińskich uchodźców, wycieczki do Skandynawii i wprowadzenie dodatku paliwowego. Oto przegląd bieżących wydarzeń w spółce.
11.04.2022

Prezes Portu Gdańsk: "Pomagamy przyjaciołom z Odessy. Dbamy o ciągłość przeładunków" [WIDEO]

Rozmowa na temat rozwoju offshore i budowy terminala instalacyjnego, najnowszych inwestycji i zarządzaniu portem z Łukaszem Greinke, prezesem Portu Gdańsk.
09.03.2022

Dlaczego urlop na jachcie motorowo-spacerowym to znacznie ciekawsza opcja niż wynajem hotelu?

Odpoczynek na komfortowym jachcie motorowym posiadającym na wyposażeniu wszystko, co potrzebne do wygodnego życia, to przede wszystkim wolność. Dodatkowo takie jachty są bardzo ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa, ponieważ posiadają małe silniki o mocy od 20 KM do 45 KM. Podobnie jak w wypadku wynajmowania kamperów, czarter jachtów motorowych daje przeogromne możliwości eksplorowania wielu atrakcyjnych szlaków wodnych.
17.01.2022

SunStone odbiera trzeci ekologiczny statek ekspedycyjny

Firma SunStone Ships, właściciel ekspedycyjnego statku wycieczkowego z siedzibą na Florydzie, odebrał trzeci z siedmiu statków wycieczkowych klasy Infinity nowej generacji dla China Merchants Heavy Industry (CMHI).
19.10.2021

Agata Barwińska złotą medalistką mistrzostw Europy

Agata Barwińska (MOS Iława) mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Regaty odbyły się w Warnie (Bułgaria) a Polka odniosła zdecydowane zwycięstwo poprawiając swój zeszłoroczny wynik, kiedy to w Gdańsku sięgnęła po brązowy medal.
11.10.2021

Warszawa: ZTM szuka armatora statku do Serocka i promu na Wiśle

"Poszukujemy armatora, który będzie organizował rejsy Kanałem Żerańskim do Serocka" - poinformował w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie dokumentów do 22 czerwca.
15.06.2021

Foki kochają spokój - plażowicze są dla nich realnym zagrożeniem

Dwie pierwsze, młode foki już trafiły do helskiego ośrodka rehabilitacji. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Jej pacjenci to głównie focze szczenięta. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta nie są ani atrakcjami turystycznymi, ani kompanami do zdjęć. Niestety ich obecność na plażach często budzi wśród ludzi sensację. Dlatego fokarium alarmuje: traktujmy foki z odpowiednim dystansem, nie straszmy ich i nie róbmy...
31.03.2021

Sudan: do portu, w którym Rosja zbuduje bazę, zawitał pierwszy okręt

Uzbrojona w pociski manewrujące fregata rakietowa Admirał Grigorowicz jest pierwszym okrętem pływającym pod rosyjską banderą, jaki w niedzielę pojawił się w mieście Port Sudan nad Morzem Czerwonym, gdzie ma powstać rosyjska baza - podała agencja Interfaks.
28.02.2021

Kładki na Plaży Miejskiej w Gdyni gotowe

Wymiana kładek pieszych na Plaży Miejskiej w Gdyni dobiegła końca. Inwestycja podzielona była na prace podstawowe i dodatkowe. Ich efekty dostarczą nowej jakości mieszkańcom miasta oraz turystom.
29.12.2020

Nowe kładki na plaży w Gdyni na ostatniej prostej

Trwająca obecnie wymiana kładek pieszych na Plaży Sródmieście w Gdyni dostarczy nowej jakości mieszkańcom miasta oraz turystom. Efekty będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku.
24.11.2020

Niekorzystny wiatr i oczekiwanie na sztorm

Trzecia doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to duży spadek prędkości jachtów oraz zmiana kierunku wiatru na bardzo niekorzystny – prosto od dziobu. Żeglarze odczuwają już zmęczenie, a przed nimi jeszcze dużo wyzwań. Ostatnie 12h regat to wyczerpujące halsowanie pod wiatr ze świadomością, że od północy nadciąga sztorm. Czy uda im się schronić do portu zanim nadejdzie? Na pewno nie wszystkim.
16.09.2020

Żeglarskie atrakcje dla dzieci także w czasie epidemii. Dzieci pojadą w sierpniu do Pucka

Blisko 100 gdańskich dzieci objętych wsparciem pomocy społecznej spędzi aktywnie i twórczo czas na koloniach w Pucku. To bezpłatna oferta dla najmłodszych z rodzin najbardziej potrzebujących, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi oraz dla niektórych podopiecznych z rodzin zastępczych.
29.07.2020

Żeglarskie atrakcje dla dzieci także w czasie epidemii

Blisko 100 gdańskich dzieci objętych wsparciem pomocy społecznej spędzi aktywnie i twórczo czas na koloniach w Pucku. To bezpłatna oferta dla najmłodszych z rodzin najbardziej potrzebujących, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi oraz dla niektórych podopiecznych z rodzin zastępczych.
21.07.2020

Wakacje nad morzem z wypadem na morze - pomysł dla rodzin!

Ahoj! Stań się wilkiem morskim choć na jeden dzień! Jeśli tego lata wybierasz się z rodziną nad polskie morze, sprawdź co kryje się za jego horyzontem. Zmieńcie perspektywę i poczujcie piękno królestwa Neptuna z pokładu słonecznego Stena Spirit lub Stena Vision - jednych z największych statków na Bałtyku. Morska przygoda dla całej rodziny to nie koniec atrakcji – na pokładzie najmłodsi będą mogli się bawić podczas całodziennych, bezpłatnych animacji. Słoneczny rejs ze Stena Line dla całej 4-osobowej rodziny można kupić już od 350
20.07.2020

Pakiet mobilności UE: część przepisów wchodzi w życie szybko, część w 2022 r.

Parlament Europejski przeprowadził w środę głosowania, które zamykają wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy.
10.07.2020

Raport: Przypadki niestosowania się do światowych regulacji na statkach spadły o 25 procent w zeszłym roku

Według najnowszych badań Międzynarodowej Izby Żeglugi (ICS) incydenty niestosowania się do przepisów IMO i MOP na statkach spadły o 25% w ciągu ostatniego roku.
24.05.2020

Plażowicze w hiszpańskich kurortach zostaną podzieleni na grupy wiekowe

W związku z pandemią koronawirusa władze niektórych hiszpańskich kurortów zapowiedziały, że wprowadzą restrykcje dotyczące korzystania z plaż. W kilku gminach pojawił się już plan podziału urlopowiczów na grupy wiekowe i wypoczywania w sektorach.
12.05.2020

Seafarers Happiness Index: Marynarze dumni ze swojej pracy, ale zestresowani w związku z pandemią

Jak wynika z najnowszego raportu Seafarers Happiness Index (dosłownie: Indeks Szczęścia Marynarzy) opublikowanego wczoraj przez The Mission to Seafarers - poziom zadowolenia załóg w pierwszym kwartale tego roku spadł w porównaniu do ostatnich miesięcy 2019 r. To głównie konsekwencje pandemii Covid-19 i związanych z nią obaw dotyczących bezpieczeństwa oraz wydłużonych kontraktów.
05.05.2020

Raport: po zakończeniu kwarantanny 1/4 pracowników mogłaby pracować zdalnie

Po zakończeniu kwarantanny 1/4 pracowników, którzy z powodu pandemii pracują poza siedzibą firmy, mogłaby nadal pracować zdalnie - wynika z raportu Nationale-Nederlanden. Ponad 40 proc. respondentów deklaruje efektywniejszą pracę w czasie izolacji.
01.05.2020

Koronawirus w transporcie. Polscy przewoźnicy podtrzymują europejską gospodarkę mimo wielu trudności

Z danych INLEO, producenta systemu GBOX, monitorującego ruch blisko 30 tysięcy ciężarówek, wynika, że mimo wyzwań, jakie stawia przed przewoźnikami pandemia koronawirusa, nadal pokonujemy miliony kilometrów po drogach Europy. Przewozy krajowe utrzymują się niemal na tym samym poziomie co wcześniej. Blisko połowa polskich przewoźników deklaruje podobne obroty finansowe jak przed rozpoczęciem kryzysu. Przedsiębiorcy uważnie obserwują rynek – tym bardziej, że chińska gospodarka powoli wraca do gry, a największe fabryki między
22.04.2020

Polska i kilka innych krajów Unii Europejskiej chcą zawieszenia pakietu mobilności

Polska z grupą kilku krajów UE zwróciła się do chorwackiej prezydencji, szefa PE i przewodniczącej KE o zawieszenie prac nad pakietem mobilności, czyli nad przepisami dotyczącymi transportu drogowego ze względu na pandemię koronawirusa.
30.03.2020

Młoda foka na gdyńskiej plaży

Na orłowskiej plaży znaleziono młodą fokę, która odpoczywała na piasku, w słonecznym miejscu. Teren zabezpieczyła Straż Miejska. Wszystko po to, żeby ani spacerowicze, ani ekipa wykonująca prace na plaży, nie zakłócili spokoju zwierzęcia. Po krótkiej chwili foka wróciła do wody i odpłynęła pod osłoną morskich fal.
30.03.2020

Polki rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) rozpoczynają jutro rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial. Regaty odbędą się w Melbourne, a ich gospodarzem będzie Sandringham Yacht Club.
24.02.2020

Trzecie miejsce Aleksandy Melzackiej i Kingi Łobody w Otwartych Mistrzostwach Oceanii!

Trzecie miejsce Aleksandy Melzackiej i Kingi Łobody w Otwartych Mistrzostwach Oceanii! Regaty rozgrywane w australijskim Geelong były generalnym sprawdzianem przed zbliżającymi się mistrzostwami świata klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które zostaną rozegrane na tym samym akwenie w dniach 10-15 lutego.
04.02.2020

Rejs wycieczkowcem sposobem na zimę?

Rejsy statkami wycieczkowymi to coraz popularniejszy sposób na wypoczynek. Nie tylko wakacyjny – oferty morskich podróży, połączonych ze zwiedzaniem, to również świetna metoda ucieczki od zimowej szarugi.
07.01.2020

Jacek Siwek o starcie w Rolex Sydney Hobart

2 dni, 6 godzin i 31 minut – tyle czasu potrzebował jacht Maserati na dotarcie z Sydney do Hobart, co dało 12 miejsce w klasyfikacji rzeczywistej wyścigu Rolex Sydney Hobart. Na pokładzie polsko-międzynarodowa załoga dowodzona przez skipperów Jacka Siwka i Jacka Piotrowskiego.
30.12.2019

Polacy mistrzami żeglarskich mistrzostw Europy

Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) podwójnym mistrzem Europy w żeglarskiej klasie Hansa 303! Ze złotym i srebrnym medalem do Polski wraca też Olga Górnaś – Grudzień (AKS OSW Olsztyn). Polscy żeglarze niepełnosprawni potwierdzili, że należą do ścisłej światowej czołówki!
13.10.2019

Komisja transportu PE dała zielone światło dla negocjacji pakietu mobilności

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego przegłosowała we wtorek stanowisko w sprawie pakietu mobilności przewidujące m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Otwiera to drogę do negocjacji nad tymi regulacjami z Radą UE i KE.
24.09.2019

W PE konferencja o zagrożeniach dla przewoźników w związku z pakietem mobilności

Pakiet mobilności stanowi zagrożenie dla przewoźników drogowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i próba wprowadzenia protekcjonistycznych rozwiązań prawnych - przekonywali w czwartek w PE w Brukseli uczestnicy konferencji poświęconej tym propozycjom.
13.09.2019

Odpoczynek nad rzeką w zgodzie z naturą

Czas wakacji i piękna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu nad rzeką. Możemy cieszyć się pięknem natury podczas spływu kajakiem lub wycieczki pieszej, ale pamiętajmy o tym, że rzeki są siedliskiem wielu gatunków ryb, ptaków, ssaków i owadów, dlatego musimy zachowywać się tak, aby nie zakłócać ich spokoju. Jak korzystać z uroków rzeki, jednocześnie nie szkodząc jej i jej mieszkańcom? WWF Polska podpowiada.
01.08.2019

Od 1 lipca wszystkie kąpieliska w Gdańsku otwarte

Gdański Ośrodek Sportu 1 lipca uruchamia już wszystkie gdańskie kąpieliska, co oznacza że sezon kąpieliskowy w Gdańsku rusza w pełni. Bezpiecznego korzystania z kąpielisk pilnować będzie 70 ratowników, mających do dyspozycji profesjonalny sprzęt aratowniczy. GOS przypomina: bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu strzeżonym.
01.07.2019

Pierwsi ratownicy już na stanowiskach. Kolejne kąpieliska będą otwierane sukcesywnie

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się wcześniej, niż w latach ubiegłych. Pierwsza strzeżona plaża - w Brzeźnie - otwarta została już 1 czerwca 2019 r. Wraz z rozpoczęciem wakacji otwierane będą pozostałe.
20.06.2019

To najmniejsza zamieszkana wyspa na świecie. Należy do jednej rodziny

306 metrów kwadratowych i rekord Guinnessa, jako najmniejszy na stałe zamieszkany skrawek lądu. Hub Island, położoną w archipelagu Tysiąca Wysp, nabyła w 1950 roku rodzina Sizeland i nadała jej nazwę "Just Enough Room Island" ("Wyspa, na której jest w sam raz miejsca").
14.06.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Skąd wziąć brakującą godzinę na wykresówce? Zmiana czasu już blisko

Aż 84% przebadanych obywateli Unii Europejskiej jest za całkowitą rezygnacją ze zmiany czasu. Co myślą o tym kierowcy zawodowi, których obowiązkiem jest skrupulatna ewidencja swojego czasu pracy? Co powinni zrobić, aby po wykonaniu trasy w nocy z 30 na 31 marca 2019 roku dokumentacja okresów jazdy, odpoczynków i przerw była prawidłowa i zgodna z prawem, a na wykresówce nie brakowało godziny?
28.03.2019

Dołącz do mistrzowskiej załogi! Rusza nabór na wolontariuszy Młodzieżowych MŚ World Sailing

Złap wiatr w żagle i zostań częścią zespołu organizacyjnego Hempel Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing w żeglarstwie, które w dniach 13-20 lipca 2019 roku odbędą się w Gdyni.
19.03.2019

O co najczęściej pytają polscy przewoźnicy?

Czy przerwę śniadaniową możesz wliczyć w czas pracy? Czy dopuszczalne są dwa skrócone odpoczynki tygodniowe pod rząd? Czy na pewno wiesz, jak ustalić porę nocną? Między innymi o to najczęściej pytają kierujący ciężarówkami i polscy przewoźnicy drogowi. Przybliżamy wybrane zagadnienia w zakresie czasu pracy kierowcy zawodowego. Komentuje Kamil Wolański z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
12.03.2019

Zasady odpoczynku na promie wciąż spędzają sen z oczu kierowcom

W ubiegłym roku polscy armatorzy i operatorzy przewieźli morską flotą transportową w komunikacji międzynarodowej 627,8 tys. pasażerów. Kierowców samochodów ciężarowych było aż 295,7 tys.[1]. Wobec lat poprzednich wzrosła zarówno liczba przewiezionych osób, jak i obrotów ładunkowych. Potencjał branży promowej rośnie, a przedsiębiorcy i kierowcy chętnie z niego korzystają. Jednak wciąż mnożą się problemy ze rozumieniem i zastosowaniem się do obowiązujących przepisów czasu pracy. Pracodawcy i pracownicy dyskutują na forach te
23.01.2019

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformowali o tym w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
14.01.2019

Komisja PE odrzuciła niekorzystne dla Polski propozycje dotyczące przewoźników

Komisja transportu PE odrzuciła w czwartek najbardziej niekorzystne dla Polski propozycje przepisów dotyczące przewoźników drogowych. Z głosowania zadowoleni są polscy europosłowie i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nie kończy ono jednak prac nad regulacjami.
10.01.2019

W czwartek ważne dla Polski głosowania w PE w sprawie przewoźników drogowych

W komisji transportu PE odbędą się w czwartek głosowania w sprawie nowych regulacji, które mogą uderzyć w przewoźników drogowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, np. Polski. Głosowania ustalą, czy jest szansa na złagodzenie ostatecznej wersji przepisów.
10.01.2019

Jaki będzie 2019 dla polskich przewoźników?

Pakiet Mobilności wydaje się być najgorętszym tematem dyskusji wśród kierowców ciężarówek i właścicieli firm transportowych. Tymczasem nic jeszcze nie jest pewne i na wieści z Parlamentu Europejskiego trzeba będzie chwilę poczekać. Podobnie jak w przypadku nowych pomysłów dotyczących tachografów. Podczas, gdy jeden przepis nie wszedł jeszcze w życie, urzędnicy już mają kolejne rewolucyjne propozycje. Co więc zmieni się na pewno, a co może stać się nieodległą i niepokojącą przyszłością? Komentują eksperci Inelo i Ogólnopolskiego C
03.01.2019

Port Service wspiera edukację. W Gdańsku otwarto „Grotekę” – nowoczesną pracownię multimedialno-interaktywną (foto, wideo)

Port Service wspiera edukację. Spółka zajmująca się utylizacją odpadów niebezpiecznych ufundowała nowoczesną pracownię multimedialno-interaktywną w Szkole Podstawowej nr 72 w Gdańsku. „Groteka”, bo taką otrzymała nazwę, została otwarta w środę. To w tym miejscu dzieci przez zabawę będą rozwijały m.in. umiejętność logicznego myślenia.
13.12.2018

Lewiatan: Unijne przepisy uderzą w polskie firmy transportowe

Nowe unijne regulacje negatywnie odbiją się na działalności polskich firm transportowych; są także niekorzystne dla europejskiej gospodarki i unijnych konsumentów - uważa związek pracodawców „Transport Logistyka Polska”, członek Konfederacji Lewiatan.
04.12.2018

Kraje UE przyjęły stanowisko ws. przepisów dot. międzynarodowego transportu drogowego

We wtorek późnym wieczorem po kilkunastu godzinach negocjacji kraje UE przyjęły stanowisko ws. nowych regulacji dotyczących międzynarodowego transportu drogowego. Jak powiedział dziennikarzom minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Polska była przeciwna, jak również kilka innych krajów UE.
04.12.2018

Cztery niemieckie okręty wpłynęły do Gdyni (foto, wideo)

Fregata Hessen, okręt badawczy Planet, holownik pełnomorski Fehmarn oraz okręt podwodny U-31 z 27-osobową załogą. Te cztery okręty z wizytą roboczą zawinęły w piątek do Portu Gdynia. Jednostki na co dzień służące w Deutsche Marine nie są dostępne dla zwiedzających.
05.10.2018

Bitwa o Gotland - Delphia Challenge 2018, czyli 500 mil non-stop

Już w najbliższą niedzielę 16 września, w samo południe, rozpoczną się regaty Bitwa o Gotland, najdłuższe i najtrudniejsze regaty samotników na Bałtyku. 500-milowa trasa, którą trzeba pokonać non-stop, stanowi poważne wyzwanie, a rekord wciąż pozostaje niepobity.
11.09.2018

10. przystanek Daru Młodzieży

Rejs Niepodległości przemierza wybrzeża Afryki. Po wizycie w Dakarze przyszedł czas na legislacyjną stolicę Republiki Południowej Afryki. W porcie dojdzie do wymiany uczestników rejsu. Nowi członkowie załogi pozostaną na pokładzie aż do Singapuru.
16.08.2018

XXII edycja Baltic Sail Gdańsk za nami

To były cztery bardzo słoneczne dni, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i szantami w tle oraz edukacyjnym zacięciem. Już po raz 22. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Gdańska.
18.07.2018

Ekspert: Pracownik potrzebuje urlopu, by mógł efektywnie pracować

Pracownik potrzebuje systematycznego odpoczynku, by mógł efektywnie pracować; ważne jest też zadbanie o regenerację organizmu w ciągu dnia - powiedział PAP psycholog, kulturoznawca Przemysław Staroń z Uniwersytetu SWPS. Dodał, że długotrwały brak odpoczynku grozi wypaleniem zawodowym.
16.07.2018

Watykan/Papież: Solidarność i miłosierdzie jedyną odpowiedzią na kryzys migracyjny

Papież Franciszek mówił w piątek podczas mszy w Watykanie dla migrantów i ratowników niosących pomoc na Morzu Śródziemnym, że jedyną sensowną odpowiedzią na kryzys migracyjny jest solidarność i miłosierdzie. Potępił "jałową obłudę", jak nazwał obojętność.
06.07.2018

Nowi uczestnicy Rejsu Niepodległości

Zapierające dech w piersiach widoki, niezapomniane przygody i świadomość uczestnictwa w historycznym przedsięwzięciu. Takie wspomnienia zabierze ze sobą młodzież, która opuści już wkrótce pokład Daru Młodzieży. Na Teneryfie dojdzie do kolejnej wymiany uczestników Rejsu Niepodległości.
05.07.2018

Exerters: Indywidualne podejście i dobrze wykorzystany czas - jak sprawić, żeby szkolenie było przyjemnością? (wywiad)

Czas dla ludzi pracujących na morzu jest niezwykle istotny. Szczególnie ten spędzany na lądzie z rodziną. Szkolenia są często zmarnowanym czasem i przysparzają wiele irytacji. Niezadowolenie budzą niedoświadczenie i czyste teoretyzowanie prowadzących oraz brak praktycznej wiedzy. Wiedział o tym założyciel Exerters, który zawodowo zajmował się pływaniem. O tym, jak ważne jest indywidualne podejście, jakie kompetencje powinien mieć idealny kandydat na prowadzącego szkolenie i jak sprawić, żeby czas spędzony na dodatkowej nau
03.07.2018

Czytanie nad morzem. Na gdańskich plażach książki czekają na czytelników - sprawdź gdzie

Jelitkowo, Brzeźno, Stogi, Sobieszewo - na tamtejszych plażach strzeżonych znów od 1 lipca pojawią się mobilne biblioteki, a w nich powieści obyczajowe i romanse, thrillery, science fiction i książki dla dzieci. Po polsku i w trzech innych językach. Wystarczy wziąć ulubioną pozycję z półki i zanurzyć się w lekturze.
27.06.2018

Od piątku kąpiel na gdańskich plażach pod okiem ratowników

Już w najbliższy piątek, 22 czerwca, rozpoczyna się w Gdańsku sezon kąpieliskowy, co oznacza że od tego dnia wszyscy spragnieni morskiej kąpieli będą jej zażywać pod czujnym okiem ratowników. Zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu przygotował osiem kąpielisk, z których można bezpiecznie korzystać.
21.06.2018

Pogoria w Porcie Gdynia

Po rocznej nieobecności i czterdziestu czterech rejsach szkoleniowych do Portu Gdynia powróciła trójmasztowa barkentyna „Pogoria”- pierwszy duży żaglowiec zaprojektowany przez konstruktora statków inż. Zygmunta Chorenia, który zbudowano w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.
05.06.2018

Pierwsza wymiana załogi na Darze Młodzieży

Uczestnicy Rejsu Niepodległości dotarli do Kopenhagi. W stolicy Danii doszło do pierwszej wymiany młodzieży biorącej udział w rejsie.
01.06.2018

Przed PE manifestacja związkowców transportowych; żądania niepokoją polski sektor

Setki pracowników firm transportowych z krajów Europy Zachodniej manifestowało we wtorek przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu domagając się lepszych warunków pracy dla kierowców. Polskie firmy z niepokojem patrzą na te żądania.
29.05.2018

NGL Machining: W naszej pracy nie ma gdybania czy coś się uda czy nie - musi się udać (wywiad)

Mobilna obróbka skrawaniem stwarza nowe możliwości w technologii remontowo- produkcyjnej. Dzięki rezygnacji z demontażu oraz transportu elementu, który ma zostać obrobiony – zyskujemy mnóstwo czasu i pieniędzy. Poprzez doświadczenie zdobyte m.in. w branży stoczniowej, wiedzieli o tym założyciele firmy NGL Machining –Artur Chróścielewski i Rafał Bogusz. O swoim rozwoju, pracy w temperaturze 55°C, projektach realizowanych od Ciechanowa, przez Brazylię czy Malezję i o tym dlaczego ich projekty muszą się zawsze udać - opowiada
10.05.2018

Kapitan Mariusz Koper: Olbrzymia satysfakcja, że opłynęliśmy Antarktydę

"Mam olbrzymią satysfakcję, że zdołaliśmy opłynąć Antarktydę" - powiedział PAP kapitan Mariusz Koper, który dowodził ośmioosobową załogą Katharsis II. Do Hobart jacht dotarł 5 kwietnia po 102 dniach i 23 godzinach od opuszczenia Kapsztadu w RPA 23 grudnia.
05.04.2018

Złoty rozpoczyna rok umocnieniem

Handel w okresie świąteczno-noworocznym, nie był łaskawy dla dolara, który doświadczył wyprzedaży w relacji do większości walut. Pierwszy tydzień nowego roku nie charakteryzował się dużą zmiennością na głównych parach walutowych, mocno zyskiwały natomiast waluty emerging market. Rosnący optymizm i globalny wzrost aktywności gospodarczej sprawiły, że inwestorzy zaczęli skupować aktywa ryzykowne, czyli akcje i surowce, co wsparło większość walut EM, w szczególności te południowoamerykańskie, których umocnieniu przewodziło kolumbijs
08.01.2018

Kpt. jachtowy Kaczorowski: warto stworzyć zespół, by walczyć z najlepszymi

Kapitan jachtowy Jarosław Kaczorowski uważa, że w Polsce jest obecnie ogromna szansa na stworzenie takiego zespołu żeglarzy, który byłby w stanie rywalizować z najlepszymi na świecie w najbardziej prestiżowych zawodach.
07.01.2018

Dar Młodzieży przechodzi remont w SR Nauta. Będzie jak nowy

Podróż dookoła świata coraz bliżej, dlatego Dar Młodzieży nie ma czasu na odpoczynek. Obecnie żaglowiec przechodzi remont klasowy w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Zostanie m.in. pomalowany i wyposażony w nowoczesny system obróbki wód balastowych. Ostatni taki „;lifting&r
26.12.2017

Dar Młodzieży w doku SR Nauta. Wkrótce wyruszy w wyjątkową podróż (foto, wideo)

Podróż dookoła świata coraz bliżej, dlatego Dar Młodzieży nie ma czasu na odpoczynek. Obecnie żaglowiec przechodzi remont klasowy w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Zostanie m.in. pomalowany i wyposażony w nowoczesny system obróbki wód balastowych. Ostatni taki „lifting” należąca do Akademii Morskiej w Gdyni jednostka przechodziła dwa lata temu. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
26.12.2017

Od 01.03.2018 r- ograniczenie handlu w niedziele i święta?

Obecnie zakaz handlu w placówkach handlowych uregulowany jest jedynie w art. 1519a Kodeksu Pracy § l, natomiast § 3 tego kodeksu zawiera zapis, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. W konsekwencji więc handel w niedziele jest prawnie dopuszczalny i stanowi obecnie zjawisko powszechne. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, kiedy niedziela przypada w święto.
09.12.2017

Pierwszy dzień regat The Tall Ships Races

Odpoczynek, relaks oraz dobra zabawa czekają na załogantów i turystów odwiedzających finał regat The Tall Ships Races – zapowiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek. W rozpoczynającym się w sobotę zlocie bierze udział ponad 100 jednostek, w tym 70 żaglowców, które brały udział w zawodach na Morzu Bałtyckim.
05.08.2017

Gdynia Sailing Days – Skrzypulec: to nie były wczasy pod żaglami

Ostatnim akcentem trwających trzy tygodnie regat Volvo Gdynia Sailing Days były mistrzostwa Polski w klasie 505, które zakończyły się triumfem Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin). „To nie były wczasy pod żaglami” - oceniła mistrzyni świata w klasie 470.
23.07.2017

Ponad milion pasażerów skorzystało z WLT

Liczba pasażerów korzystających z wodnych środków transportu kursujących w ramach Warszawskich Linii Turystycznych (WLT) od ich uruchomienia w 2009 roku przekroczyła milion. To już dziewiąty sezon, podczas którego można skorzystać z promów łączących brzegi Wisły, podziwiać Warszawę z tramwaju wodnego czy popłynąć statkiem wycieczkowym przez Kanał Żerański do Serocka.
17.07.2017

Kajakarz Aleksander Doba przerwał wyprawę przez Atlantyk i wystartuje ponownie

Nagłe załamanie pogody sprawiło, że Aleksander Doba musiał przerwać swą trzecią wyprawę przez Atlantyk, tym razem z Nowego Jorku do Lizbony. Jak poinformował PAP nawigator kajakarza Jacek Pietrasiewicz, próbę przepłynięcia oceanu wznowi prawdopodobnie we wtorek.
13.05.2017

Rozpoczyna się nowy sezon wycieczek po Wiśle

W najbliższą sobotę rozpocznie się nowy sezon Warszawskich Linii Turystycznych, który potrwa do 10 września. Z pokładu tramwaju wodnego będzie można obejrzeć panoramę Warszawy, promem przeprawić się przez Wisłę, a statkiem „Zefir” wybrać się na wycieczkę do Serocka.
26.04.2017

Majówka treningowo-integracyjna z Baltic Polonez Cup Race

W długi weekend majowy na trasie Szczecin-Świnoujście odbędzie się rejs treningowo-integracyjny dla Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych Baltic Polonez Cup Race na zasadach gentlemen's agreement z elementami współzawodnictwa. Główny cel to dobra żeglarska zabawa i trening oraz możliwość przetestowania i dotrymowania swoich jachtów przed zbliżającym się sezonem żeglarskim.
21.04.2017

W sobotę wielkie zwiedzanie gdyńskiej stoczni

Już w najbliższą sobotę wyjątkowa okazja do poznania z bliska gdyńkich terenów stoczniowych. 3 września bramy działających tam zakładów i firm staną otworem przed gośćmi, na których czeka 7 tras tematycznych, strefy piknikowe i 3 punkty widokowe. Będzie to jedno z największych wydarzeń w ramach trwających cały rok obchodów 90 urodzin Gdyni.
01.09.2016

Amerykański lotniskowiec zawinął na Kretę

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Harry S. Truman zawinął we wtorek na Kretę, by zapewnić odpoczynek swej liczącej 5,5 tys. ludzi załodze po siedmiu miesiącach pobytu na morzu i ponad 2 tys. lotów bojowych przeciwko obiektom Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.
21.06.2016

Sztutka – foczy maluch ze Sztutowa

Dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF pierwsza mała foka szara trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Szczenię otrzymało imię Sztutka, od miejsca znalezienia, na plaży w Sztutowie.
25.03.2016

Uwaga na małe foki!

Czas foczych narodzin trwa, a na polskim brzegu mogą pojawić się focze szczenięta – informują organizacja ekologiczna WWF Polska i Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W przypadku znalezienia foki zapewnijmy jej bezwzględny spokój. Natomiast każdą obserwację zgłaszajmy niezwłocznie do Błękitnego Patrolu WWF i Stacji Morskiej.
10.03.2016

Dziewięć fok szarych oddanych morzu

W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. Trzy z nich, to urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG w Helu szczenięta, które dziś zostały wypuszczone do swojego naturalnego środowiska w Słowińskim Parku Narodowym. Pozostałe sześć fok przyszło na świat w naturze, ale osobniki te wymagały rehabilitacji i pomocy ekspertów. Zostaną one wypuszczone na morzu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, w miejscu ich znalezienia – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
29.05.2015

Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było

W ciągu moich lat pracy nie wszystkie osoby były zadowolone, że miały babę na pokładzie. Uważają, że ty im nie pomożesz, jak im się coś stanie. Życia nie uratujesz. Skąd oni mają pewność, że facet dałby radę?
11.04.2015

Pływanie pod żaglami to nie tylko przyjemności, ale też wyrzeczenia

Czesław Perlicki pływa od ponad pięćdziesięciu lat. Zaczął w czasach, gdy w Polsce nie było mowy o produkcji jachtów. Jedyną szansą na własne żagle było remontowanie przedwojennych łodzi, pozostawionych przy zniszczonych falochronach i pomostach. Nikogo nie było też stać na posiadanie własnego jachtu. – Żeby wejść na pokład, trzeba było przynależeć do klubów sportowych – wspomina kapitan, jedna z ważniejszych postaci w sportach wodnych lat 60. i 70., wielokrotny zwycięzca regat w olimpijskiej klasie Star.
05.07.2013

Kolejne sukcesy studentów z Gdańska w światowych regatach łodzi solarnych

Studenci z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, członkowie Koła Naukowego „Korab” w niedzielę wrócili z najtrudniejszych regat łodzi solarnych DONG Energy Solar Challenge 2012, które odbyły się w Holenderskiej Fryzji. W trakcie ich trwania należało w ciągu pięciu dni pokonać trasę liczącą ponad dwieście kilometrów.
17.07.2012

Gdańsk: Dwie nowe linie tramwajów wodnych na Westerplatte i Górki Zachodnie

Od dnia dzisiejszego włącznie do 30 września br. w ramach program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku kursować będą dwa dodatkowe tramwaje wodne - na trasach Żabi Kruk - Westerplatte i Targ Rybny - Narodowe Centrum Żeglarstwa (Górki Zachodnie).
05.06.2012

Ostatnie dni na morzu: Radek Kowalczyk coraz bliżej mety

Jacht polskiego żeglarza Radosława Kowalczyka 790 CALBUD dziś rano miał do mety już tylko 230 mil morskich.
09.11.2011

Poznaj Gdańsk od strony wody

Zwiedzanie miasta Gdańska drogą wodną, odpoczynek i rekreacja dla całych rodzin nad wodą oraz utrzymanie bezpieczeństwa na szlaku wodnym i w jego okolicy to podstawowe założenia „Programu ożywienia dróg wodnych w Gdańsku”.
16.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.