• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Watykan/Papież: Solidarność i miłosierdzie jedyną odpowiedzią na kryzys migracyjny

pc

06.07.2018 17:38 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Watykan/Papież: Solidarność i miłosierdzie jedyną odpowiedzią na kryzys migracyjny

Partnerzy portalu

Watykan/Papież: Solidarność i miłosierdzie jedyną odpowiedzią na kryzys migracyjny - GospodarkaMorska.pl

Papież Franciszek mówił w piątek podczas mszy w Watykanie dla migrantów i ratowników niosących pomoc na Morzu Śródziemnym, że jedyną sensowną odpowiedzią na kryzys migracyjny jest solidarność i miłosierdzie. Potępił "jałową obłudę", jak nazwał obojętność.

W liturgii w bazylice świętego Piotra uczestniczyło ok. 200 migrantów uratowanych na morzu oraz przedstawiciele ekip ratunkowych.

Papież odprawił mszę w związku z piątą rocznicą swej wizyty na Lampedusie z początku pontyfikatu. Ta włoska wyspa stała się symbolem kryzysu migracyjnego w Europie.

Homilię Franciszek rozpoczął od słów przestrogi proroka Amosa: "Wy, którzy uciskacie słabych, wy, którzy ubogich gnębicie (...). Oto nadchodzą dni (...), w których ześlę na kraj cały głód bardzo dotkliwy; głód słuchania słów Pańskich".

Zwrócił uwagę na aktualność tych słów, mówiąc: "Iluż biednych jest dziś gnębionych! Ilu maluczkich zostało zamordowanych!". "Wszyscy oni są ofiarami tej kultury odrzucenia, którą wielokrotnie potępiano. A muszę do nich zaliczyć migrantów i uchodźców, którzy nadal pukają do drzwi państw cieszących się większym dobrobytem" - dodał papież.

Przywołał swoją wypowiedź z Lampedusy o ofiarach katastrof morskich, gdy odwoływał się do poczucia odpowiedzialności: „Gdzie jest twój brat?". "Niestety, odpowiedzi na to wezwanie, choć wielkoduszne, nie były wystarczające, a dzisiaj opłakujemy tysiące zmarłych" - wskazał Franciszek.

"Pan obiecuje odpoczynek i wyzwolenie wszystkim uciskanym na świecie, ale potrzebuje nas, aby uskutecznić Jego obietnicę. Potrzebuje naszych oczu, aby dostrzec potrzeby braci i sióstr. Potrzebuje naszych rąk, aby nieść pomoc" - oświadczył papież.

"Potrzebuje naszego głosu, aby potępić niesprawiedliwość popełnianą w milczeniu, czasami współwinnym, wielu" - dodał.

Jak zauważył Franciszek, są to różne formy milczenia: "milczenie zdrowego rozsądku", milczenie zgodnie z przekonaniem, że "zawsze się tak czyniło", milczenie polegające na przeciwstawianiu pojęć "my" i "wy". "Pan potrzebuje przede wszystkim naszego serca, aby okazać miłość miłosierną Boga wobec ostatnich, odrzuconych, opuszczonych i zepchniętych na margines" - apelował.

Franciszek potępił "jałową obłudę tych, którzy nie chcą pobrudzić sobie rąk". Jego zdaniem jest to pokusa wyraźnie obecna także w naszych czasach. Polega ona na "zamknięciu względem tych, którzy jak my mają prawo do bezpieczeństwa i godnego życia, oraz buduje mury, prawdziwe lub wyimaginowane, zamiast mostów" - wyjaśnił.

"W obliczu współczesnych wyzwań migracyjnych jedyną sensowną odpowiedzią jest solidarność i miłosierdzie; odpowiedź, która nie robi zbyt wielu obrachunków, ale wymaga sprawiedliwego podziału obowiązków, uczciwej i szczerej oceny alternatyw i roztropnego zarządzania" - wskazał.

Według papieża właściwą polityką jest ta, która poświęca się służbie, "zapewnia odpowiednie rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo, poszanowanie praw i godności wszystkich" i "umie spojrzeć na dobro swojego kraju, biorąc pod uwagę dobro innych krajów w coraz bardziej wzajemnie połączonym świecie".

"Wraz z rządzącymi ziemią i ludźmi dobrej woli pragniemy kontynuować zobowiązanie do wierności i właściwego osądu. Dlatego uważnie śledzimy działania wspólnoty międzynarodowej, aby odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez współczesne migracje, mądrze harmonizując solidarność i pomocniczość, określając zasoby i obowiązki" - dodał.

Papież wyraził wdzięczność ratownikom prowadzącym operacje na Morzu Śródziemnym i podkreślił, że są oni ucieleśnieniem przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Obecnych w bazylice uratowanych migrantów papież zapewnił o swej solidarności i wsparciu. Podkreślił, że dobrze zna tragedie tych, którzy uciekają.

"Proszę, abyście nadal byli świadkami nadziei w świecie, który jest coraz bardziej zaniepokojony swoją teraźniejszością, nie mając nazbyt wielkiej wizji przyszłości, niechętny do dzielenia się, abyście poprzez poszanowanie dla kultury i praw kraju, który was przyjmuje, wspólnie wypracowywali drogi integracji" - apelował Franciszek.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.