• <

Czytanie nad morzem. Na gdańskich plażach książki czekają na czytelników - sprawdź gdzie

ew

27.06.2018 10:07 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czytanie nad morzem. Na gdańskich plażach książki czekają na czytelników - sprawdź gdzie

Partnerzy portalu

Czytanie nad morzem. Na gdańskich plażach książki czekają na czytelników - sprawdź gdzie - GospodarkaMorska.pl

Jelitkowo, Brzeźno, Stogi, Sobieszewo - na tamtejszych plażach strzeżonych znów od 1 lipca pojawią się mobilne biblioteki, a w nich powieści obyczajowe i romanse, thrillery, science fiction i książki dla dzieci. Po polsku i w trzech innych językach. Wystarczy wziąć ulubioną pozycję z półki i zanurzyć się w lekturze.

Dom bez książek jest jak plaża bez słońca - pisał José Martí, kubański XIX wieczny pisarz i poeta. A plaża bez książki?

Dla wielu z nas plażowanie i czytanie to sposób na wymarzony odpoczynek i nieodłączny element wakacji nad Bałtykiem. A od kilku lat, już nie musimy do plażowej torby wrzucać ciężkich woluminów - biblioteka ruszyła za nami.

I tak, przy wejściach na strzeżone miejskie plaże znów pojawią się, od 1 lipca, oznaczone regały, a na nich pozycje książkowe do wzięcia od zaraz. Do wyboru na początek 600 egzemplarzy, z czasem będzie ich więcej.   

      Lokalizacje bibliotek plażowych:

    Jelitkowo, wejście nr 72 - Bar plażowy

    Jelitkowo, wejście nr 65 - Tawerna Klipper

    Jelitkowo, wejście nr 63 - Bar plażowy

    Molo Brzeźno, wejście nr 52 - Bar plażowy

    Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 - Tawerna Dom Zdrojowy

    Stogi, wejście nr 26 - Obiekt Służb Ratowniczych

    Sobieszewo, wejście nr 16 - Obiekt Służb Ratowniczych

Na półkach znajdziemy pozycje z literatury pięknej, powieści obyczajowe, romanse, ale też wciągające thrillery i zapierające dech w piersi przygody z pogranicza fantasy i science fiction. Również książki dla dzieci i młodzieży.

Od trzech lat biblioteka dba też o turystów zagranicznych oraz tych, którzy chcą “szlifować” język na wakacjach - dla nich właśnie przygotowano lektury w językach obcych. Co dziesiąta pozycja będzie więc w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim.

- W ubiegłym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się powieści kryminalne, beletrystyka i, o dziwo, poradniki wszelkiego rodzaju - mówi Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Jak „wypożyczyć” taką książkę?

Zarówno regały, jak i same książki, będą miały na sobie specjalne naklejki z logiem akcji. Wybrany tytuł zabieramy ze sobą, a po zakończonej lekturze odkładamy na miejsce.

- Nie wszystkie książki wracają, to prawda - potwierdza Czaja. - Ale nas to nie martwi. Akcja ma charakter bookcrossingu, więc jeśli ktoś “zaczyta się” za bardzo, to nie ubolewamy na tym. Może przynieść w zamian swoją książkę z domu. Możne też książkę odłożyć do “biblioteki” na innej plaży.

WiMBP w Gdańsku obiecuje na bieżąco monitorować sytuację i uzupełniać zbiory nowymi tytułami.
- Rok temu akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem - wspomina Czaja. - Czytelnikom udostępniono niemal tysiąc tytułów. Na plaży organizowano też spotkanie autorskie.

Agnieszka Pruska promowała tak swoją książkę “Żeglarz”, a Monika Bronicka, niegdyś olimpijka, a dziś globtroterka, opowiadała o Wielkiej Rafie Koralowej - napisała o niej książkę przygodową dla dzieci „Przygoda na rafie”. Spotkanie odbyło się na molo na Zaspie.

A tym roku organizatorzy planują nieco inne atrakcje.

- Być może będzie to gra miejska - zdradza Czaja. - Ale na szczegóły musimy jeszcze poczekać.

Tegoroczna edycja „Biblioteki na Plaży” potrwa od początku lipca do końca sierpnia. Za projekt Biblioteka na Plaży odpowiadają Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Gdański Ośrodki Sportu.

Źródło:
gdansk.pl

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.