• <

Uwaga na małe foki!

wwf

10.03.2016 09:53 Źródło: własne
Uwaga na małe foki! - GospodarkaMorska.pl

Czas foczych narodzin trwa, a na polskim brzegu mogą pojawić się focze szczenięta – informują organizacja ekologiczna WWF Polska i Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W przypadku znalezienia foki zapewnijmy jej bezwzględny spokój. Natomiast każdą obserwację zgłaszajmy niezwłocznie do Błękitnego Patrolu WWF i Stacji Morskiej.
 
Foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. Przez pierwsze trzy tygodnie focze szczenięta przebywają na lądzie lub lodzie pod troskliwą opieką matki. Na początku pokrywa je białe futro - lanugo. Po opuszczeniu przez matkę, wiedzione głodem i instynktem ruszają do morza, w poszukiwaniu pokarmu.
 
Co roku Błękitny Patrol WWF otrzymuje zgłoszenia o małych fokach na plaży – mówi Monika Łaskawska-Wolszczak z WWF Polska. – Nasi wolontariusze zjawiają się na miejscu i zabezpieczają teren wokół malucha, tak, aby nikt nie niepokoił zwierzęcia. Po konsultacji ze Stacją Morską w Helu zapada decyzja o dalszych losach szczenięcia, które może wymagać pomocy i rehabilitacji. Dlatego w przypadku każdej obserwacji apelujemy o jak najszybszy telefon do Błękitnego Patrolu WWF, numer numer 795 536 009 lub Stacji Morskiej, 601 889 940

 
Nie wszystkie szczenięta wymagają  pomocy. Te w dobrej kondycji nie muszą być poddawane rehabilitacji. W przypadku takich osobników, Błękitny Patrol WWF monitoruje miejsca ich odpoczynku. W ubiegłym roku zostały odnotowane 22 obserwacje foczych maluchów, ale rehabilitacji wymagało zaledwie sześć fok szarych.
 
Zachowują się typowo dla wszystkich dzieci – są nieświadome niebezpieczeństw,  z tego powodu często ufne w stosunku do człowieka, eksplorują teren w poszukiwaniu dogodnych dla siebie miejsc – tłumaczy dr Iwona Pawliczka z Stacji Morskiej IOUG. -  W każdym przypadku powinno się bezwzględnie zapewnić im spokój, zachować dystans tak, aby nie płoszyć zwierzęcia i dać mu szansę na odpoczynek na lądzie po pierwszych wyczerpujących próbach pływania, nurkowania i poszukiwania pożywienia. Zdarza się, że małe foczę wyrusza na pierwszą kąpiel zbyt wcześnie i gubi drogę powrotną do swojej mamy. Wtedy wychodzi na brzeg w zupełnie nieznanym sobie miejscu i jeszcze niesamodzielne potrzebuje pomocy człowieka, aby przeżyć. Dlatego bardzo ważna jest ocena stanu małej foczki jeszcze na plaży, aby zminimalizować kontakt z człowiekiem i jeśli rehabilitacja nie jest niezbędna pozwolić jej samodzielnie uczyć się życia w swoim środowisku.
 
Należy też pamiętać, że napotkany przez nas samotny maluch na plaży nie musi oznaczać  braku mamy. Może być tak, że  samica, spłoszona obecnością człowieka  jest w pobliżu , oczekuje aż zagrożenie minie. Dlatego najważniejsze jest zachowanie podstawowej zasady: nie płoszymy i nie niepokoimy, obserwujemy z daleka, aż do czasu pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF lub Stacji Morskiej, staramy się zagwarantować spokój szczenięciu.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.