• <

Wynik wyszukiwania - "newcastle" - Wiadomości

Masowce – królowie oceanów i portów

Flota handlowa do przewozu ładunków suchych masowych (ponad 20 tys. dwt) liczy obecnie ponad 11 300 jednostek o nośności ponad 940 mln t. Flota zbiornikowców do przewozu ropy naftowej powyżej 60 tys. dwt wynosi obecnie 2 192 jednostki, o nośności 442,11 mln t. – podaje Banchero Costa. Flota zdolna do przewozu kontenerów to ponad 6 900 statków o nośności ponad 350 mln t. – wynika z danych Alphaliner.
29.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

100 aktywistów klimatycznych aresztowanych za zablokowanie w kajakach największego portu węglowego. Wśród nich jest 97-latek

Aresztowano ponad 100 działaczy klimatycznych, którzy w weekend zablokowali ruch żeglugowy w porcie Newcastle, protestując przeciwko eksportowi paliw kopalnych - poinformowała w poniedziałek stacja Deutsche Welle.
27.11.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

"Wietrzne skrzydła" od Bar Technologies otrzymują zatwierdzenie od DNV

Firma konsultingowa zajmująca się inżynierią morską opartą na symulacjach BAR Technologies (BARTech) otrzymała od towarzystwa klasyfikacyjnego DNV pełny certyfikat projektu homologacji typu (TADC) dla swojej technologii napędu wiatrowego.
20.06.2023

Brytyjski rząd finansuje projekt wodorowego CTV

Projekt firmy AceOn, mający na celu opracowanie pokładowego systemu magazynowania energii i technologii wodorowej do zasilania statków używanych do serwisowania morskich turbin wiatrowych, otrzymał zielone światło dzięki finansowaniu ze strony brytyjskiego rządu.
22.02.2023

Australijski ładunek węgla jednak nie dotrze do Chin. W tle niepewności celne

Co najmniej jeden statek przewożący australijski węgiel, który był przeznaczony do Chin, został przekierowany do innego portu ze względu na niepewność dotyczącą chińskiej polityki celnej po złagodzeniu zakazu importu z Australii.
17.02.2023

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

Chiny otrzymają co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla na początku lutego. To pierwsze dostawy od czasu zniesienia nieoficjalnego zakazu importu, obowiązującego od 2020 roku.
02.02.2023

W Australii zatrzymano statek dostawczy pod zarzutem niewypłaconych wynagrodzeń i łamanie praw pracowniczych

Australijskie władze zatrzymały na nabrzeżu Kooragang 10 masowiec Costanza pod zarzutem traktowania załogi w sposób niezgodny z prawem. Śledztwo wykazało szereg przypadków łamania przepisów dotyczących praw pracowniczych osób zatrudnionych w branży morskiej.
13.11.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
16.10.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”) [Część 2]

https://www.gospodarkamorska.pl/konosament-specjalne-klauzule-ladunkowe-disclaimers-czesc-1-65311
01.09.2022

Grecja liderem na morzach i oceanach. Ponad 5,5 tys. statków o wartości około 180 mld USD wpiera grecką gospodarkę

Grecja jest dziś krajem, którego armatorzy dysponują największą flotą na świecie. Greccy armatorzy z 5514 statkami kontrolują obecnie około 21% światowej floty pod względem nośności. Jej wartość można dzisiaj szacować na 180 mld USD. Grecka żegluga świetnie sobie radzi w okresie pandemii i w czasie wojny. I inwestuje w nowe energooszczędne statki.
31.07.2022

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu

Hiszpańskie służby ujawniły próbę przemytu kokainy na pokładzie kontenerowca Voltaire linii CMA CGM, który przypłynął do Algeciras z Kolumbii. W proceder zamieszani byli członkowie załogi, ale sprawa jest w toku.
07.07.2022

Australia. Martwy nurek i kokaina w porcie

Z zagadkową sytuacją mierzą się policja, straż graniczna i służba celna w porcie Newcastle w Australii. Główni bohaterowie historii to pakunki z kokainą, martwy nurek oraz masowiec z soją.
15.05.2022

Konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy na rynku węgla. Zapasy w największych terminalach maleją a ceny rosną

Tegoroczny luty zapoczątkował całkowitą zmianę układu sił na całym międzynarodowym rynku węgla. Podczas gdy rynek jeszcze nie odpracował strat z kryzysu wywołanego pandemią, konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy podażowe - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
10.03.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Największy na świecie port węglowy przechodzi na OZE

Największy na świecie port węglowy ogłosił, że będzie teraz zasilany w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Australijski Port w Newcastle, bo o nim mowa, ogłosił swoje plany po tym jak produkcja energii z węgla na rynku energii elektrycznej ma Antypodach spadła do poziomu najniższego trzech ostatnich miesięcy 2021 roku.
14.01.2022

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

Oldendorff Carriers zamawia do 12 ekologicznych Kamsarmaxów w Chinach

Właściciel i operator masowców z siedzibą w Niemczech, Oldendorff Carriers, podpisał kontrakt z chińską stocznią Hantong na budowę serii ekologicznych statków Kamsarmax.
02.11.2021

Najdłuższy podmorski kabel energetyczny łączy Norwegię i Wielką Brytanię

720 kilometrów ma najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny o nazwie North Sea Link. Został uruchomiony w piątek – poinformował norweski operator sieci energetycznej Statnet.
01.10.2021

Boom w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tydzień 32-35/2021)

Z rynku spływały kolejne elektryzujące informacje na temat inwestycji w tonaż. Wielkie zamówienia omijały jednak w większości przypadków europejski rynek stoczniowy, lokując się głównie na Azji.
13.09.2021

Dobre wieści dla rynku okrętowego. Analiza rynku tonażowego (tydzień 27-31/2021)

Dobre informacje spływały z rynków tonażowych, tj. zarówno ze stoczni produkcyjnych jak i rynków wtórnych. Wartości jednostek zarówno nowych jak i używanych przez kolejne tygodnie dynamicznie wzrastały. Z kolei na rynku recyklingu okrętowego od wielu miesięcy obserwuje się dalszy zastój, ale również wzrost oferowanych cen.
13.08.2021

Zasłużonym dla Polski Morskiej i Pomorza

W niedzielę przedstawiciele pomorskich społeczności, Marynarki Wojennej RP oraz Polskiej Marynarki Handlowej, morskich uczelni i organizacji społecznych, którym bliskie są związki Polski z Bałtykiem spotkali się na Cyplu w Rewie, gdzie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
16.06.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

ARP: w marcu wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach

W marcu wzrosły ceny węgla we wszystkich głównych terminalach węglowych. Jednocześnie pogłębiły się dysproporcje cenowe: w Australii i RPA cena tony węgla wzrosła powyżej 100 USD, a w Europie przekroczyła 70 USD - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
14.04.2021

Od początku roku zamówiono już 27 statków napędzanych LNG

Od początku tego roku armatorzy zamówili już 27 jednostek napędzanych LNG – informuje firma Gibson Shipbrokers. Wśród nich 14 to były tankowce, dziewięć kontenerowce, dwa drobnicowce i jeden samochodowiec. Statki będą dostarczane do 2024 roku.
14.04.2021

Oldendorff Carriers realizuje projekt napędu wiatrowego do masowców

Oldendorff Carriers (OC) to firma, która w bieżącym roku obchodzi 100-lecie działalności. Niedawno wraz z Anemoi Marine Technologies (Anemoi), Lloyd's Register (LR) i Shanghai Merchant Ship Design and Research Institute (SDARI), podpisali wspólny projekt rozwojowy (JDP) z w celu opracowania dla masowców napędu wspomaganego.
02.03.2021

Norweski armator przeznaczył 752 mln dolarów na 18. nowych masowców

Norweskie Golden Ocean Group Limited zakupił 18. wyposażonych w skrubery masowców, za cenę 752 mln dolarów, od podmiotów stowarzyszonych Hemen Holding Limited, spółki kontrolowanej pośrednio przez Johna Fredriksena, największego udziałowca firmy.
19.02.2021

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu września 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
21.09.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – stracony sezon (tydzień 31-33)

Pomimo pojawiających się oznak poprawy a także podstaw ku temu, aby twierdzić, że rynki żeglugowe podniosą się w przeciągu około 1 do 2 lat, aktualna sytuacja w branży żeglugowej jest nadal trudna. Niepewność, co do najbliższej przyszłości paraliżuje funkcjonowanie i rozwój wielu ze światowych armatorów. Jednocześnie trwają dziejowe przetasowania pomiędzy konkurentami. Być może w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne zaskakujące dla rynku informacje.
17.08.2020

DFDS uspokaja pasażerów po ogłoszeniu przez rząd nowych przepisów dotyczących kwarantanny

Operator promowy będzie nadal obsługiwał trasy pasażerskie między Wielką Brytanią, Francją i Holandią. Firma oferuje Gwarancję Podróży z opcją bezpłatnej ponownej rezerwacji do 24 godzin przed rejsem. Wprowadzono szeroko zakrojone środki w celu przystosowania promów do podróży z zachowaniem zasady dystansu społecznego.
14.08.2020

Światowy łańcuch dostaw zagrożony. Przepracowani marynarzy odmawiają pracy na statkach

Pojawiło się nowe zagrożenie dla światowego łańcucha dostaw, po tym jak przepracowani marynarze uwięzieni przez długi czas na morzu zaczęli odmawiać pracy.
11.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

DFDS wraca na Morze Północne

DFDS na Morzu Północnym wrócił do normalnego rozkładu
22.07.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnych nowych promach, które zasiliły floty europejskich operatorów

13.07.2020

Port Newcastle przejdzie na 100-procentowe zużycie odnawialnych źródeł energii już w 2021 roku

Australijski Port Newcastle będzie w 100 procentach operować na energii odnawialnej do 2021 roku i będzie kontynuować transformację wszystkich swoich pojazdów na elektryczne do 2023 roku.
05.07.2020

DFDS zwalnia 650 pracowników

Duńska firma promowa i logistyczna DFDS zwolni około 650 osób w ciągu najbliższych miesięcy w ramach działań mających na celu dostosowanie się do warunków rynkowych po COVID-19. DFDS zatrudnia obecnie około 8600 osób.
30.06.2020

Krajowy węgiel obecnie droższy od importowanego

W minionych 10 latach średnie ceny polskiego węgla dla energetyki były o ok. 42 zł na tonie niższe od cen, które elektrownie musiałyby zapłacić za węgiel importowany - wynika z danych górniczych spółek. Obecnie krajowe ceny są wyższe od międzynarodowych, a eksperci prognozują utrzymanie tego trendu.
05.06.2020

DFDS przygotowuje promy przed przyjęciem wczasowiczów

Operator promowy, firma DFDS, zaproponowała, abyśmy rzucili okiem na to jak przygotowała swoje promy przed zaproszeniem wczasowiczów do podróży na upragnione wyjazdy w tym roku.
02.06.2020

Pandemia koronawirusa - bieżąca sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W specjalnej relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej.
01.06.2020

DFDS wycofało ze służby 12 promów

Duńska firma promowa i logistyczna DFDS wycofała ze służby 12 z 50 promów w odpowiedzi na spadek popytu spowodowany kryzysem COVID-19, który zmniejszył liczbę pasażerów.
21.04.2020

DFDS ogłasza zmiany w funkcjonowaniu promów

DFDS tymczasowo zawiesza wszystkie mini rejsy na trasie z Newcastle do Amsterdamu i zmniejsza ilość pasażerów na rejsach do Francji
19.03.2020

Nic nie jest w stanie uchronić raf koralowych przed zagładą? Naukowcy przewidują, że znikną za 80 lat

Ponure wnioski po dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Jak przekonywali naukowcy z hawajskiego uniwersytetu w Mānoa, siedliska koralowców znikną do 2100 roku, niezależnie od kroków, które podejmą ludzie, aby je ratować.
23.02.2020

Piąta z rzędu nowa jednostka dołączyła do floty 2020 Bulkers

Norweski armator 2020 Bulkers odebrał Bulk Shenzhen, piąty z ośmiu zamówionych masowców Newcastlemax o nośności 208 tys. dwt.
06.01.2020

Deltamarin i GTT opracują projekt masowca typu Newcastlemax o napędzie dual-fuel

Towarzystwo klasyfikacyjne ABS dało zielona światło fińskiemu projektantowi statków Deltamarin i francuskiej firmie inżynieryjnej GTT na opracowanie projektu masowca typu Newcastlemax o napędzie dual-fuel.
09.12.2019

ARP: w listopadzie duża rozpiętość cen węgla w światowych terminalach

Tegoroczny listopad charakteryzował się dużą rozpiętością cen węgla kamiennego w światowych terminalach; zauważalnie wzrosła cena w RPA, podczas gdy pozostałe indeksy - w tym europejskie - były stabilne - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
09.12.2019

Największa stocznia świata ze strumieniem zamówień

Największy koncern stoczniowy świata, China Shipbuilding Corp, zanotował fantastyczny tydzień pod względem nowych kontraktów, które powiększyły wartość ich portfela zamówień do 4,2 mld dolarów.
08.12.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

DFDS: Umowa na nowe promy na trasie Amsterdam-Newcastle anulowana

6 września 2019 r. DFDS zawarła umowę z włoską firmą promową Moby na zakup dwóch promów, Moby Wonder i Moby Aki, w celu umieszczenia ich na trasie Amsterdam-Newcastle.
30.10.2019

DFDS, wiodący operator promowy, odnotowuje wzrost podróżnych ze zwierzętami domowymi

Myśl o pozostawieniu zrozpaczonego zwierzaka w schronisku prowadzi do wzrostu liczby wczasowiczów decydujących się na zabranie ze sobą czworonożnych członków rodziny. Podróżujący uważają, że jest to mniej stresujące, niż się spodziewali, a wyrobienie psu paszportu jest niesłychanie łatwe. Wyjazd z domu z dźwiękiem płaczu zwierzaka dobiegającego z budy - lub, co gorsza, wyrazem pyszczka „nie zostawiaj mnie” - gdy odjeżdżasz, nie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie wakacji.
07.10.2019

Niecodzienna transakcja. DFDS i Moby Lines zamieniają się promami

Dwaj popularni europejscy armatorzy – DFDS i Moby Lines - zamienią się promami. Duża transakcja, która ma zwiększyć efektywność operacji wykonywanych przez obu przewoźników, zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku.
10.09.2019

Naukowcy: Nagrzewanie się wody prowadzi do natychmiastowej śmierci koralowców

Nagrzewanie się wody w oceanach do wysokich temperatur, które zdarza się coraz częściej, może wywoływać niemal natychmiastową śmierć koralowców - alarmuje w piątek portal BBC News, przytaczając badania naukowców zajmujących się Wielką Rafą Koralową.
09.08.2019

2020 Bulkers odebrało pierwszy nowy masowiec Newcastlemax

Norweski armator 2020 Bulkers odebrał pierwszy z ośmiu nowych masowców Newcastlemax budowanych w chińskiej stoczni New Times Shipyard. Jednostka Bulk Sandefjord o nośności 208 tys. dwt została przekazana Norwegom 7 sierpnia.
08.08.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

DFDS i ORCA przedłużają współpracę

W dniu dzisiejszym, firma DFDS, wiodący przewoźnik promowy w Europie, oraz organizacja charytatywna ORCA, przedłużyły współpracę na trzynasty rok z rzędu. W ramach partnerstwa eksperci ORCA zajmujący się morską fauną i florą współpracują z pasażerami DFDS w celu edukowania ich o różnorodnym życiu morskim i pracach konserwatorskich prowadzonych na wodach brytyjskich. Rozmowy o ochronie przyrody, morskie obserwacje, a także zabawy związane z dziką przyrodą są bezpłatnie oferowane pasażerom w każdym wieku.
29.03.2019

ST3 Offshore weźmie udział w budowie wielkiej farmy wiatrowej Moray East?

Grupa DEME Offshore (dawniej GeoSea) ogłosiła wczoraj wybór kluczowych dostawców na instalację fundamentów wież turbin na morskiej farmie wiatrowej Moray East. Wśród nich znalazł się Smulders z Wallsend w Newcastle, któremu powierzono główną część prac produkcyjno-konstrukcyjnych wraz z ostatecznym montażem 55 kratownicowych fundamentów. To dobra wiadomość dla ST3 Offshore bowiem część działalności produkcyjnej może być przeprowadzona w podwykonawstwie.
15.03.2019

Wielka Brytania: Niszczyciel HMS Defender monitoruje przemarsz okrętów rosyjskich

Brytyjski niszczyciel rakietowy HMS Defender monitoruje przemarsz rosyjskiej fregaty rakietowej Admirał Gorszkow i trzech towarzyszących jej okrętów pomocniczych w pobliżu wód terytorialnych Zjednoczonego Królestwa - poinformowano w środę.
07.03.2019

Budowanie flot narodowych- przykładem Norwegia i Korea Południowa

Po oceanach pływa ponad 93 tys. statków o łącznej nośności 1,86 mld t. Nie wszystkie znajdują zatrudnienie. Często zmiana strategii albo błąd armatora sprawiają, że na rynku pojawiają się statki po okazyjnych cenach. Bywa, że operator musi wzmocnić serwis i pilnie poszukuje na morskie połączenie nowej jednostki. Mimo niskich cen ropy wciąż dynamiczny jest rynek offshore.
18.02.2019

Ogromny sukces szczecińskiego portu w raporcie BIMCO

BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie armatorskie, wkazuje Szczecin jako najlepszy port z wysoką jakością obsługi statków zatrudnionych w przewozach suchych ładunków masowych. Na stronie stowarzyszenia opublikowany został raport gromadzący wyniki przeglądu terminali masowych w portach świata (Dry Bulk Terminals Vetting Report 2018).
21.01.2019

Analiza ARP: W grudniu rosły międzynarodowe ceny węgla

Po listopadzie, kiedy wyraźnie zaznaczył się systematyczny spadek indeksów obrazujących międzynarodowe ceny węgla, w grudniu ub. roku notowano z reguły wzrost cen - w europejskich portach przekraczały 86 USD za tonę węgla energetycznego - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
11.01.2019

Princess Seaways na nowej trasie

Firma DFDS poinformowała o zmianach, gdy chodzi o rozmieszczenie statków. Przetasowania będą dotyczyły połączeń na Morzu Bałtyckim i będą miały związek z planowanymi przez przewoźnika przeglądami.
09.01.2019

Ważna nagroda dla Stena Line. Przewoźnik zdobył ją już 26. raz

Stena Line znów nie dała szans innym. Armator w trakcie tegorocznej gali Northern Ireland Travel and Tourism Awards ponownie otrzymał nagrodę dla „Najlepszej firmy promowej”. Był to już 26. triumf przewoźnika.
24.10.2018

Analiza ARP: W sierpniu zmienna sytuacja na międzynarodowym rynku węgla

Tegoroczny sierpień charakteryzował się zmienną sytuacją na międzynarodowym rynku węgla - początek miesiąca przyniósł zmniejszony popyt i spadek cen tego surowca, zaś druga połowa sierpnia odwróciła ten trend - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
17.09.2018

Stanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie pozyskania fregat Adelaide

Wizyta Prezydenta Dudy w Australii i związany z nią temat fregat Adelaide wywołały żywiołową dyskusję, szczególnie wśród ludzi związanych z branżą stoczniową i Marynarką Wojenną. O zdanie zapytaliśmy Polskie Lobby Przemysłowe aby uzyskać rzetelny głos w tej sprawie. Publikujemy odpowiedź, którą otrzymaliśmy.
22.08.2018

Polska kupi używane australijskie fregaty Adelaide?

Według zapewnień wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza, rząd pracuje intensywnie nad sprawą zakupu od Australii uzywanych fregat Adelaide. Jak powiedział: "Mam nadzieję, że w sierpniu będziemy już znać wszystkie szczegóły współpracy ze stroną australijską, która jest naprawdę bardzo otwarta na współpracę z Polską".
31.07.2018

Analiza ARP: Światowe ceny węgla energetycznego w czerwcu najwyższe od 2012 r.

Światowe ceny węgla energetycznego w czerwcu wzrosły do poziomów nienotowanych od 2012 roku - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego węglowe rynki i sytuację w górnictwie. Cena tony węgla energetycznego przekracza 100 dolarów.
11.07.2018

W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla

Tegoroczny marzec przyniósł spadek cen węgla na międzynarodowych rynkach tego surowca. W końcu miesiąca w europejskich portach cena tony węgla energetycznego spadła do niespełna 76 dol. za tonę i była najniższa od maja zeszłego roku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.04.2018

O gdyńskim waterfroncie na targach w Cannes

Trwają prestiżowe targi rynku nieruchomościowego „MIPIM - The World's Leading Property Market” we francuskim Cannes. Na miejscu jest gdyńska delegacja, która propaguje ideę Sea City, zwanego też Śródmieściem Morskim. To szansa na przyciągnięcie uwagi międzynarodowego grona inwestorów, którzy mogą zmienić oblicze tej części miasta. Gdynia między innymi bierze udział w debacie na temat europejskich waterfrontów.
13.03.2018

Sea City na targach w Cannes

Gdynia bierze w tym tygodniu aktywny udział w trzydniowych, prestiżowych targach „MIPIM - The World's Leading Property Market” we francuskim Cannes. To, zdaniem wielu branżowych środowisk, największa impreza nieruchomościowa na świecie. Miasto dzieli się przy tej okazji ideą Sea City, zwanego też Śródmieściem Morskim Gdyni.
13.03.2018

Analiza ARP: W grudniu umocnienie cen węgla na międzynarodowych rynkach

Po obserwowanym w listopadzie spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, w grudniu ub. roku nastąpiło umocnienie cen tego surowca, których poziom w niektórych terminalach przekroczył 100 dol. za tonę - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.01.2018

Analiza ARP: W listopadzie spadek międzynarodowych indeksów węglowych

Tegoroczny listopad był pierwszym miesiącem spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, po trwającym ponad rok okresie ich systematycznego wzrostu zarówno na rynku Azji-Pacyfiku, jak i rynku Atlantyku - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
19.12.2017

Rośnie morski transport węgla

Po okresie posuchy w końcu wzrosły ceny węgla energetycznego. Coraz większe ilości tego surowca są transportowane obecnie przez statki.
22.11.2017

Analiza ARP: W październiku było stabilnie na międzynarodowym rynku węgla

W październiku sytuacja na międzynarodowym rynku węgla była stabilna, a wahania cen niewielkie – wynika z najnowszej analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuacją na węglowych rynkach.
10.11.2017

Analiza ARP: ceny węgla nadal rosną, najbardziej w europejskich portach

W ostatnich tygodniach nadal rosły międzynarodowe ceny węgla; najbardziej dynamiczny wzrost obserwowano w europejskich portach - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), monitorującej sytuację na węglowym rynku.
09.10.2017

Analiza ARP: Sierpniowy boom cenowy na rynku węgla

Tegoroczny sierpień na międzynarodowym rynku węgla upłynął pod znakiem prawdziwego boomu cenowego, zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku, jak i Atlantyku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), której katowicki oddział monitoruje sytuację na rynku węgla.
08.09.2017

Na świecie rośnie transport węgla drogą morską

Po okresie posuchy w końcu wzrosły ceny węgla energetycznego. Coraz większe ilości tego surowca są transportowane obecnie przez statku.
01.08.2017

71 lat temu szwedzki prom zainaugurował pierwsze połączenie promowe do Gdyni

Pierwsze połączenie promowe Gdynia-Trelleborg zostało utworzone 25 kwietnia 1946 roku. Pływał na nim jako pierwszy prom Drottning Victoria.
26.04.2017

Analiza ARP: w marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla

Na międzynarodowym rynku węgla obserwowany był w marcu stopniowy spadek cen tego surowca; w zachodnioeuropejskich portach w końcu miesiąca węglowy indeks cenowy osiągnął najniższy poziom od pół roku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
11.04.2017

BBN: zaawansowane prace nad pozyskaniem używanych fregat z Australii

Bardzo zaawansowane są prace związane z pozyskaniem używanych fregat typu Adelaide z Australii – powiedział w czwartek posłom z sejmowej komisji obrony dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski.
26.03.2017

Kolejne dwa promy DFDS przeszły modernizację

Firma DFDS kontynuuje działania związane z modernizacją floty. Duński przewoźnik zdecydował się na odświeżenie dwóch promów, które na co dzień obsługują połączenie pomiędzy Amsterdamem a Newcastle.
06.03.2017

Duński przewoźnik DFDS znów najlepszy w Europie

Firma DFDS po raz kolejny nazwana została wiodącym operatorem promowym w Europie. Duński przewoźnik triumfował podczas dorocznej gali nagród World Travel Awards.
08.09.2016

Po decyzji o Brexicie... wzrosła liczba pasażerów promowych do Wielkiej Brytanii

Decyzja Brytyjczyków odnośnie Brexitu nie odstraszyła podróżujących od korzystania z przepraw promowych na Wyspy podczas tegorocznych wakacji. Liczba przeprawionych pojazdów osobowych na kontynent i wewnątrz Wysp wzrosła w lipcu o 4%
30.08.2016

Pogłębienie różnic cen węgla między portami europejskimi i australijskimi

Coraz bardziej zwiększa się dysonans cenowy pomiędzy dwoma dużymi rynkami regionalnymi tj. obszarem Pacyfiku i obszarem Atlantyku. W stosunku do cen węgla w Newcastle oraz RB, ceny węgla w europejskich terminalach ARA były niższe aż o około 17%.
18.04.2016

DFDS: rekordowy wolumen przewozów towarowych do Wielkiej Brytanii

Rok 2015 okazał się rekordowym dla DFDS. Obroty grupy wzrosły o 5% do poziomu 13,5 mld koron duńskich. EBITDA, czyli zysk przed uwzględnieniem odsetek, podatków i amortyzacji wzrósł o 42% do poziomu 2 041 miliona koron duńskich. Te historyczne wyniki są częściowo efektem silnego wzrostu wolumenu przewozów towarowych i pasażerskich między kontynentem a Wielką Brytanią.
08.03.2016

Incydent z udziałem promu Princess Seaways. Zawinił silny wiatr

Należący do DFDS prom Princess Seaways został uszkodzony. W kadłubie statku pojawił się niewielki otwór. Głównym winowajcą jest wiatr, który wciąż daje się we znaki w wielu miejscach w Europie.
02.12.2015

Australijska marynarka zatrzymała statek wiozący narkotyki warte 30 mln dolarów

Kolejny raz w ciągu ostatnich tygodni australijska marynarka zatrzymała statek przemytników z 139 kg heroiny na pokładzie. To już szósta udana akcja Australijczyków w przeciągu dwóch miesięcy.
09.07.2015

Göteborg nowym portem eksportowym marki Volvo

Port w Göteborgu stanie się nowym portem eskportowym dla marki Volvo. To właśnie stąd samochody będą przewożone do klientów z Finlandii, Rosji i Chin. Oznacza to również utworzenie nowych połączeń do Finlandii i Rosji, oraz zwiększenie liczby eksportowanych aut.
11.03.2015

Rosną szanse na przywrócenie połączenia Newcastle-Bergen

Czy istnieje szansa na to, że połączenie promowe pomiędzy Newcastle a Bergen i Stavanger zostanie wznowione? Rozpoczęta niedawno kampania ma na celu przywrócenie tej historycznej trasy.
05.01.2015

Instytut Morski w Gdańsku: Konferencja końcowa projektu ARCH

Instytut Morski w Gdańsku jako partner projektu ARCH zaprasza na konferencję końcową projektu, która odbędzie się 24 i 25 czerwca 2015 w Newcastle University, UK.
17.12.2014

Niezwykła oferta DFDS. Armatorzy pomagają potrzebującym

Popularny operator promowy zapowiedział, że wszystkie wpływy, które będą pochodzić z wybranych listopadowych rejsów na wyznaczonej trasie, przekaże na cele charytatywne. To nie pierwszy w ostatnim czasie przykład włączania się linii promowych w pomoc potrzebującym.
27.10.2014

Przetarg na dzierżawę największego terminala węglowego na świecie roztrzygnięty

Koncerny Hastings Funds Management i China Merchants Group wygrały rządowy przetarg na dzierżawę australijskiego portu Newcastle na okres 98 lat. Za dzierżawę największego terminala eksportowego węgla na świecie, spółki musiały zapłacić 1,75 miliarda dolarów australijskich (1,6 miliardy dolarów $). Pierwotnie dzierżawę wyceniano na 700 milionów dolarów.
06.05.2014

DFDS Seaways: nowe śmigła zmniejszą zużycie paliwa

Armator DFDS od dłuższego czasu inwestuje duże środki w modernizację floty. Przede wszystkim chodzi o dostosowanie floty do regulacji unijnych o niskiej zawartości siarki w paliwie, które wejdą w życie w 2015 roku. Już zostały podjęte decyzje o instalacji scruberów na kilku jednostkach - teraz armator robi kolejny krok w celu redukcji kosztów.
24.09.2013

Brytyjskie stocznie liczą na więcej zamówień z branży naftowej

Stocznia w Newcastle, należąca do spółki OGN, zakończyła prace nad największą od lat platformą wiertniczą wyprodukowaną w Wielkiej Brytanii. Branża liczy jednak, że w związku ze wzrostem inwestycji na Morzu Północnym, kolejnych zleceń nie zabraknie.
04.06.2013

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno - technicznej kładki pieszej przez Motławę

Ma być funkcjonalna i estetyczna, przyjazna zarówno dla żeglarzy, jak i pieszych, otwierać i zamykać ma się szybko i sprawnie, by nie przysłaniać panoramy Gdańska od strony Polskiego Haka znajdować się ma na wysokości 2,5 m w świetle toru wodnego Motławy - to podstawowe oczekiwania stawiane projektantom w ogłoszonym właśnie międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-technicznej zwodzonej kładki pieszej przez rzekę Motławę na wyspę Ołowiankę.
16.05.2012

C-LIEGE – nowa mapa drogowa dla Szczecina

W Akademii Morskiej w Szczecinie rusza nowy projekt: C-LIEGE - Nowa „mapa drogowa” dla Szczecina umożliwiająca zarządzanie energooszczędnym miejskim transportem towarowym (UTF).
01.02.2012

Sto lat temu spłynął na wodę RMS Titanic

Czterokominowe transatlantyki budowane były w trzech krajach - cesarskich Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji, w pięciu stoczniach - u Vulcana w ówczesnym pruskim Stettinie - dziś polskim Szczecinie, u Johna Browna w Clydebank, u Swana Huntera i Wigham-Richardsona w Newcastle, u Harlanda i Wolffa w Belfaście oraz w Chantiers de Penhoet w St. Nazaire.
27.05.2011

Promy alternatywą dla odwołanych lotów

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba odwołanych lotów. Z powodu wulkanicznego pyłu na szkockich lotniskach utknęło już tysiące pasażerów. W ciągu najbliższych dni jedynym sposobem na wydostanie się z Wysp Brytyjskich może okazać się podróż promem.
25.05.2011

DFDS Seaways- Narodowy Festiwal Promów.

W Wielkiej Brytanii rusza wielka akcja promująca przejazdy promowe - Narodowy Festiwal Promów. Impreza potrwa dwa tygodnie. Z tej okazji linie DFDS Seaways przygotowały specjalną ofertę cenową dla pasażerów podróżujących na głównych trasach europejskich.
12.05.2011

Niezwykły samochodowiec odwiedzi Gdańsk

Do portu gdańskiego płynie nowatorski samochodowiec o niezwykłej architekturze, który zdążył zdobyć rozgłos w Europie i na świecie nie tylko w morskiej prasie fachowej, lecz również w mediach motoryzacyjnych, ekologicznych i głównego nurtu. Przekazany do eksploatacji formalnie zaledwie w grudniu ubiegłego roku City of St. Petersburg, zdobył sławę z dwóch powodów: ze względu na wygląd i łączące się z nim zalety techniczno-eksploatacyjne oraz za sprawą ładunku, jaki przywiózł w swej pierwszej podróży z Dalekiego Wschodu do Europy.
09.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.