• <

Wynik wyszukiwania - "islandia" - Wiadomości

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, od 31 marca br. wejdzie do strefy Schengen, jednak na razie zniesione zostaną tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole zostaną utrzymane.
30.03.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

20 okrętów do ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Jest to jasny sygnał dla Rosji

Minister Obrony Szwecji Pal Johnson przekazał, że infrastrukturę morską na Morzu Bałtyckim będzie patrolowało 20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF). Ma to być nie tylko forma bezpieczeństwa, ale także demonstracja siły, wskazująca Rosji, że kraje Europy są gotowe do obrony interesów na Morzu Bałtyckim.
28.11.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

Brytyjski lotniskowiec z wizytą w szwedzkim Göteborgu

Do szwedzkiego portu wszedł HMS Queen Elizabeth, jeden z największych okrętów w wyposażeniu Royal Navy. Odbywa się to w ramach współpracy obronnej JEF (Joint Expeditionary Force), w którą jest zaangażowanych szereg państw w zakresie bezpieczeństwa Morza Północnego i dróg prowadzących na Bałtyk.
14.10.2023

Dziesięć krajów północnej Europy chce zwiększyć ochronę infrastruktury na Morzu Bałtyckim

Dziesięć krajów północnej Europy, tworzących Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF) pod dowództwem Wielkiej Brytanii, chce zwiększyć ochronę infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim - wynika z deklaracji szefów państw, którzy w piątek spotkali się w Visby na Gotlandii.
13.10.2023

Islandzkie wyzwanie. Ćwiczenie Northern Challenge 2023 z udziałem polskich marynarzy

Marynarze z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. FOW stale się szkolą i zwiększają swoje zdolności w zakresie lokalizacji, identyfikacji oraz unieszkodliwiania obiektów niebezpiecznych.
25.09.2023

Islandia: wracają okrutne polowania na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Rosyjskie okręty "podbijają" Arktykę

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że szef resortu Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję odległych arktycznych garnizonów Floty Północnej. Wiązało się do z wysłaniem grupy okrętowej na Ocean Arktyczny w związku z wykonaniem przez nią zadań. Dochodził do tego również propagandowy aspekt, związany z rosyjską ekspansją w Arktyce, celem podporządkowania sobie obszarów posiadających prawdopodobnie bogate złoża wielu surowców potrzebnych nie tylko Rosji, ale też gospodarce świata.
14.08.2023

Islandia. Minister rybołówstwa: tego lata nie odbędą się połowy wielorybów

Tego lata nie odbędą się połowy płetwali zwyczajnych u wybrzeży Islandii - oświadczyła minister rybołówstwa i rolnictwa tego kraju Svandis Svavarsdottir. Sezon komercyjnych polowań miał się rozpocząć w środę 21 czerwca.
21.06.2023

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.
16.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Rynek ryb w Unii Europejskiej. Polska poniżej średniej w spożyciu, powyżej w eksporcie

W 2021 r. spożycie produktów z ryb i owoców morza w krajach Unii Europejskiej rosło. W 2021 r. wydatki gospodarstw domowych na ryby i owoce morza w UE-27 wzrosły o 7% w porównaniu do 2020 r. Trend ten utrzymuje się od 2019 r. – informuje EUMOFA (European Market Observatory for Fisheries and Aquaculture Products) w najnowszym raporcie.
04.01.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Min. obrony krajów nordyckich: wszystkie informacje wskazują, że wycieki z Nord Stream to sabotaż

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują że wycieki z gazociągów Nord Stream to celowy akt sabotażu. Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z atakiem na europejską infrastrukturę energetyczną - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.
30.09.2022

Władze miasta na Grenlandii chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Władze miasta Ilulissat na Grenlandii zamierzają ograniczyć i kontrolować liczbę turystów, aby chronić środowisko naturalne i nie doprowadzać do jeszcze szybszego topnienia lodowców. Każdego dnia obserwujemy skutki zmiany klimatu - powiedział burmistrz Palle Jeremiassen.
19.08.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego o przyszłości regionu po inwazji Rosji na Ukrainę

W Kristiansand w południowej Norwegii rozpoczął się we wtorek dwudniowy szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). W spotkaniu, którego tematem jest przyszłość regionu po inwazji Rosji na Ukrainę, nie uczestniczą rosyjscy dyplomaci.
24.05.2022

Finlandia i Szwecja na szybkiej ścieżce wstąpienia do NATO? Kraje nordyckie są za

Premierzy krajów nordyckich po spotkaniu w Kopenhadze opowiedzieli się w środę za szybką ścieżką przy rozpatrywaniu spodziewanego wniosku Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO.
04.05.2022

Lider portugalskiej lewicy krytykuje UE i apeluje o wstrzymanie opłat za rosyjskie paliwa

Lider portugalskiej lewicowej partii Livre Rui Tavares wezwał władze Unii Europejskiej do wstrzymania opłat za rosyjskie paliwa. W zamian zaproponował, aby środki te można było zdeponować na niezależnym koncie bankowym w krajach EFTA.
21.04.2022

Ćwiczenia wojskowe korpusu 10 państw Europy Płn. na Bałtyku

Dowodzona przez Wielką Brytanię wspólna grupa ekspedycyjna JEF, w skład której wchodzi 10 państw północnoeuropejskich, przeprowadzi serię zintegrowanych działań wojskowych, w tym na Morzu Bałtyckim - poinformował we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace.
22.02.2022

Islandia zaprzestaje komercyjnego wielorybnictwa

Islandia podjęła decyzję o wycofaniu się z komercyjnych połowów wielorybów. Powodem jest brak popytu.
08.02.2022

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 rok

Islandia - jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż zezwala się na połów wielorybów - zamierza od 2024 r. skończyć z tą praktyką. Powodem jest niski popyt - poinformował w piątek rząd islandzki.
04.02.2022

PARP ogłasza wydarzenia wspierające blue growth

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że wraz z Innovation Norway planuje organizację dwóch wydarzeń, które będą wspierać zrównoważone wykorzystanie wód morskich, śródlądowych i obszarów przybrzeżnych. Odbędą się w norweskim Lillestrøm i w Atenach.
28.01.2022

Skóra islandzkich dorszy dopuszczona jako implant w chirurgii

Skóra islandzkich dorszy została dopuszczona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a także do leczenia przewlekłych ran – poinformował w piątek Iceland Monitor.
22.10.2021

Rosyjskie plany ochrony Arktyki. Czym jest Rada Arktyczna i czego chce?

Zdaniem rosyjskiego ministra zasobów naturalnych adaptacja do zmian klimatycznych w Arktyce jest kluczowym wyzwaniem nie tylko dla Rosji, ale dla całego świata. Jakie plany ma Rosja podczas swojej kadencji w Radzie Arktycznej?
22.06.2021

Fundusze norweskie płyną do Portu Gdynia!

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej! Pod tym hasłem Islandia, Liechtenstein i Norwegia zapewniają w okresie 2014-2021 2,8 miliarda euro w ramach wsparcia dla 15 państw członkowskich UE i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) z Europy Środkowej i Południowej oraz obszaru Morza Bałtyckiego. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. z początkiem lutego br. stał się beneficjentem funduszy norweskich.
19.02.2021

Podsumowanie tygodnia 7/2021, a w nim m.in.: o utracie stanowiska przez wieloletniego szefa PŻB

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o ważnej zmianie personalnej w PŻB. Dotychczasowy dyrektor został odwołany z urzędu.
15.02.2021

Brexit a prawo angielskie

Podpisanie w dn. 30 grudnia 2020 „EU – UK Trade and Cooperation Agreement” („TCA”), ustalającego zasady nowego ładu gospodarczego, finansowego i prawnego [tzw. „post-Brexit trade deal”], który ma obowiązywać od 01.01.2021 stanie się z pewnością przedmiotem wielu analiz i komentarzy.
07.01.2021

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam
23.12.2020

Lepsze perspektywy dla firm niż na początku pandemii

Połowa dyrektorów finansowych w Europie bardziej optymistycznie niż w marcu ocenia perspektywy finansowe swojej firmy - wynika z badania firmy Deloitte. Co trzeci spodziewa się spadku dochodów, a na początku pandemii takie obawy miało 60 proc. respondentów.
16.11.2020

Państwa północno-wschodniego Atlantyku osiągnęły porozumienie w sprawie kwot na błękitka i śledzia na 2021 r

Podczas wideokonferencji w ciągu ostatnich dwóch tygodni delegacje Unii Europejskiej, Wysp Owczych, Norwegii, Islandii, Grenlandii, Federacji Rosyjskiej i, po raz pierwszy, Wielkiej Brytanii, osiągnęły porozumienie w sprawie środków zarządzania błękitkiem i śledziem atlantycko-skandynawskim w północno-wschodnim Atlantyku w 2021 r. Całkowity dopuszczalny połów (TAC) dla obu stad jest określony zgodnie z zaleceniami naukowymi.
05.11.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Brak porozumienia ws. kwot połowowych śledzia grozi utratą certyfikatu MSC

Cztery rybołówstwa śledzia atlantycko-skandynawskiego prowadzące działania na północno-wschodnim Atlantyku są zagrożone utratą certyfikatu MSC. Jest to efekt braku międzynarodowego porozumienia dotyczącego kwot połowowych.
06.10.2020

W Irlandii ograniczenia w poruszaniu się po przyjeździe z Polski

Od dzisiaj przyjeżdżający do Irlandii z Polski, a także Niemiec, Litwy i Islandii, podlegają ograniczeniom w poruszaniu się przez 14 dni po przyjeździe. Te cztery kraje zaledwie po tygodniu spadły z listy uznawanych za bezpieczne epidemicznie.
28.09.2020

Nie będzie kwarantanny dla przyjeżdżających z Polski do Norwegii

W tym tygodniu norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Folkehelseinstituttet zalecił zniesienie kwarantanny wjazdowej do Polski. Na żółtej liście ma znaleźć się także Islandia i Liechtenstein, a na czerwonej Estonia. Rząd podejmie ostateczną decyzję w ciągu tygodnia. Wszystkie zmiany będą obowiązywać od północy w nocy do soboty 19 września.
17.09.2020

Costa Cruises przedstawia nowy harmonogram rejsów na zimę

W tym miesiącu rejsy wznowiono na statkach Costa Deliziosa i Costa Diadema. Costa Cruises będzie stopniowo zwiększać liczbę pływających wycieczkowców, których oferta będzie kierowana do mieszkańców Europy zgodnie z postanowieniami włoskiego rządu. Najpopularniejsze trasy włoskiego armatora obejmują: Morze Śródziemne, Wyspy Kanaryjskie, a także rejsy dookoła świata. Zimą 2020/2021 zadebiutuje statek Costa Firenze.
17.09.2020

Kontrowersyjny przemysł wielorybniczy w Norwegii ma się coraz lepiej

Najnowsze dane pokazują rosnący popyt na mięso z wieloryba. Komercyjne połowy w tym sezonie, który rozpoczął się 1 kwietnia, są większe niż w całym ubiegłym roku.
26.08.2020

Polska uznana przez Norwegię za kraj "czerwony" z powodu koronawirusa

Norweski rząd uznał wczoraj Polskę, za kraj "czerwony" z powodu przyrostu zakażeń COVID-19. Obok naszego kraju na norweskiej liście znalazły się Holandia, Islandia, Wyspy Owcze, Malta oraz Cypr.
13.08.2020

Kierownictwo AIIB z ministrem Kościńskim w składzie o odbudowie gospodarek

Odbudowa gospodarek po kryzysie wywołanym koronawirusem była tematem 5. corocznego spotkania Rady Gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Polskę w Radzie reprezentuje minister finansów Tadeusz Kościński.
28.07.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

Tam, gdzie niebo spotyka się z oceanem - poznajcie islandzką lagunę (foto, wideo)

Do tej pory, ten rok nie był łaskawy dla entuzjastów podróży. Stąd też, wielu z nich, ma wysokie oczekiwania względem 2021 r. Islandia przygotowała wyjątkową propozycję dla entuzjastów spektakularnych zachodów słońca, zorzy polarnej i gwiazd.
22.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Arak: kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem jest jak sepsa

Kryzys gospodarczy spowodowany przez pandemię koronawirusa jest jak sepsa – uderzył we wszystkie sektory gospodarcze – ocenił Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego poprzedni ład ekonomiczny w dużym stopniu przeminął i naukowcom trudno prognozować przyszłość.
03.06.2020

Bohaterowie oceanów: zrównoważony przemysł rybny stawia czoła pandemii COVID-19

Wybuch pandemii COVID-19 wywarł do tej pory znaczny wpływ na przemysł, powodując szereg implikacji społeczno-gospodarczych. Zrównoważony przemysł rybny i jego pracownicy stoją aktualnie przed największymi w historii wyzwaniami, jakie niesie za sobą pandemia. Aby uchronić rynek przed utratą dostępności produktów rybnych i owoców morza, przemysł stawia na przedsiębiorcze i nowatorskie rozwiązania.
21.05.2020

Islandia zakazała zabijania wielorybów (wideo)

Co najmniej do końca bieżącego roku (ale z dużym prawdopodobieństwem przedłużenia), Islandia wstrzymuje polowania na wieloryby. Jako powody tej decyzji, islandzki rząd wskazuje trudności w konkurowaniu z Japonią, rozszerzenie stref zakazu połowów i rosnące zainteresowanie obserwacją tych zwierząt.
17.05.2020

Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs Generałem Zaruskim

Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu, w którym uczniowie szkół średnich i studenci biorą udział w morskiej wyprawie. W tym roku będą mieli okazję popłynąć na Islandię. Trwa rekrutacja do wyjątkowego rejsu na pokładzie STS "Generał Zaruski".
22.02.2020

Islandia zakazuje używania ciężkiego bunkra na swoich wodach

Islandia zdecydowała się zakazać używania ciężkiego bunkra na swoich wodach, by podnieść jakość powietrza zarówno na lądzie, jak i na regionach przybrzeżnych.
10.12.2019

Nordyckie porty będą współpracować nad zrównoważonym rozwojem

Dziesięć portów w regionie nordyckim podpisało deklarację mającą na celu skupienie się na zrównoważonym w zarządzaniu portami.
12.11.2019

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Kommisja Europejska: Chorwacja gotowa na strefę Schengen

Komisja Europejska oceniła we wtorek, że Chorwacja spełniła kryteria, by przystąpić do strefy Schengen. Ostateczna decyzja należy do państw UE, które muszą być w tej sprawie jednomyślne.
22.10.2019

Islandia: Rząd oficjalnie pożegnał lodowiec Okjokull (foto, wideo)

Niecodzienna uroczystość odbyła się w niedzielę przy wulkanie Okjokull niedaleko stolicy Islandii Reykjaviku. Władze tego kraju oficjalnie uhonorowały zanik lodowca na tym wulkanie i odsłoniły tablicę, będącą wezwaniem dla przyszłych pokoleń.
19.08.2019

Finlandia: Prezydent Niinisto ostrzega przed konfliktem mocarstw w Arktyce

Obszar Arktyki nie jest odporny na napięcia; niestety nie możemy już wykluczyć konfliktu polityki siły - przyznał prezydent Finlandii Sauli Niinisto, otwierając we wtorek w Helsinkach międzynarodowe sympozjum poświęcone kwestiom bezpieczeństwa w Arktyce.
08.05.2019

Szczyt Rady Arktycznej w cieniu polityki mocarstw i bez deklaracji końcowej

Po raz pierwszy w historii bez wspólnej deklaracji końcowej państw zakończył się we wtorek szczyt Rady Arktycznej. Powodem braku jednomyślności w fińskim Rovaniemi były "rozbieżne punkty widzenia", w szczególności USA oraz Rosji, na problem zmian klimatycznych.
08.05.2019

Islandia planuje budowę portu arktycznego

Globalne ocieplenie umożliwiło utworzenie nowych szlaków żeglugowych, co dało impuls Islandii do budowy portu na skraju koła podbiegunowego.
11.04.2019

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Republice Islandii

Perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym intensyfikacja kontaktów gospodarczych i sprawy polonijne, znalazły się wśród najważniejszych tematów spotkań ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Reykjavíku.
10.04.2019

Znamy nominowanych do Carbonów 2019

Kapituła Śląskich Nagród Żeglarskich ogłosiła nominowanych w sześciu kategoriach. Nagrody zostaną ogłoszone podczas Gali Carbonów, która obędzie się w piątek, 29 marca wieczorem, podczas Festiwalu JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
22.03.2019

Islandia zakaże wszystkich plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, w tym plastikowych sztućców i toreb na zakupy

W planie działania dotyczącym redukcji odpadów pochodzących z tworzyw sztucznych, powołanym przez Ministra Środowiska Islandii, przewiduje się wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku.
27.11.2018

UE wprowadzi w czwartek środki ograniczające import stali

Unia Europejska wprowadzi w czwartek tymczasowe środki ograniczające import stali do Wspólnoty; to reakcja na nałożenie przez USA taryf na unijną stal i forma ochrony europejskiego przemysłu stalowego - poinformowała Komisja Europejska.
18.07.2018

KE wszczyna dochodzenie w sprawie restrykcji na przepływ katarskiego gazu

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna dochodzenie, by sprawdzić, czy umowy na dostawy gazu między katarską państwową firmą Qatar Petroleum, eksportującą gaz LNG, a europejskimi importerami nie utrudniają przepływu tego surowca w Europie.
21.06.2018

Smyril Line inwestuje w porcie Hirtshals

W porcie Hirtshals tempa nabierają prace nad nową infrastrukturą, która będzie służyła popularnemu armatorowi z Wysp Owczych – Smyril Line. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.
21.02.2018

Port State Control – uwarunkowania prawne

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa morskiego jest kontrola przeprowadzana przez państwo portu (Port State Control, w skrócie PSC), którą można zdefiniować jako inspekcję obcych statków w innych portach krajowych w celu sprawdzenia, czy kompetencje kapitana i oficerów na pokładzie oraz stan statku i jego wyposażenia są zgodne z konwencjami międzynarodowymi i czy obsada załogowa jednostki i jej eksploatacja są zgodne z obowiązującym prawem międzynarodowym.
14.11.2017

Polska i 22 kraje notyfikowały przystąpienie do współpracy wojskowej UE

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.
13.11.2017

Finlandia: Rada Nordycka przyjęła wspólną strategię

Podczas trzydniowego szczytu Rady Nordyckiej w Helsinkach przyjęto nową międzynarodową strategię współpracy w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. Priorytetem Rady jest współpraca pokojowa w regionach Bałtyku, Arktyki i na forum UE.
02.11.2017

Europejskie rybołówstwo śródlądowe i akwakultura w centrum uwagi

W Starych Jabłonkach w środę rozpoczęła się Sesja Komisji FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations). Komisja rozpatrzy strategię zrównoważonego rozwoju rybołówstwa śródlądowego i akwakultury w regionie europejskim.
06.09.2017

O rybactwie śródlądowym i akwakulturze w formacie międzynarodowym

W dniach 3-6 września br. w Starych Jabłonkach odbędzie się międzynarodowe sympozjum pn. „Dostosowanie rybactwa śródlądowego i akwakultury do zmian klimatycznych”. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of United Nations). Resort gospodarki morskiej na sympozjum będzie reprezentowała wiceminister Anna Moskwa.
31.08.2017

Hafborg ze Szczecina już w Danii

Szczecińska stocznia Kedat przekazała częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego duńskiej stoczni Hvide Sande Shipyard, Steel & Service, gdzie trwa jego wyposażanie. Armatorem statku jest islandzki Hafborg. Kuter trafi do właściciela pod koniec tego roku.
23.08.2017

Gottemoeller: Budowa potencjału militarnego w Arktyce nie jest możliwa

Budowa potencjału militarnego w Arktyce nie jest możliwa. Musimy na to uczulać Rosję - powiedziała w Bydgoszczy zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller, która uczestniczyła w Ćwiczeniach Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX).
23.06.2017

MSZ: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Islandii

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski spotkał się w środę z ministrem spraw zagranicznych Islandii Gudlaugurem Thor Thordarsonem w Reykjaviku. Głównymi tematami ich rozmów były m.in. problematyka bezpieczeństwa oraz współpraca bilateralna - poinformowało MSZ w komunikacie.
21.06.2017

Sekretarz stanu USA i przedstawiciele 7 państw podpisali porozumienie arktyczne

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oraz szefowie dyplomacji siedmiu państw wchodzących w skład Rady Arktycznej podpisali w Fairbanks na Alasce tzw. porozumienie arktyczne, które pośrednio odwołuje się do Paryskiego Paktu Klimatycznego – podała agencja Reutera.
12.05.2017

Finowie przejmują przywództwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Wskazują na potrzeby inwestycji w infrastrukturę i badania klimatyczne

Finlandia przejmuje w czwartek od USA przewodnictwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Finowie chcą przekonać pozostałe państwa, że modernizacja przestarzałej infrastruktury, między innymi floty lodołamaczy w obszarach arktycznych będzie korzystna dla środowiska i biznesu.
10.05.2017

Sukces stalowowolskiej wystawy morskiego designu z krajów nadbałtyckich

„Roundabout Baltic” – to ekspozycja 70 designerskich przedmiotów codziennego użytku zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (podkarpackie), która osiągnęła ogromny sukces w krajach nadbałtyckich. Od 12 marca wystawa będzie prezentowana w Reykjaviku (Islandia).
22.02.2017

Szczecińska stocznia zbuduje kadłub statku rybackiego dla islandzkiego armatora

Kolejny polski projekt doceniony zagranicą. Tym razem szczecińska stocznia Kedat zbuduje częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego dla islandzkiego armatora Hafborg. Jednostka ma zostać przekazana do końca przyszłego roku.
13.12.2016

Marynarze z 8.FOW w ćwiczeniu Northern Challenge 2016

Jedenastu nurków minerów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża poleci w sobotę (10 wrzesień) na Islandię, by wziąć udział w ćwiczeniach Northern Challenge 2016.
08.09.2016

Coraz więcej osób podróżujących na Islandię wybiera prom

Rośnie liczba pasażerów, którzy wybierają prom jako sposób dotarcia na Islandię. W ciągu roku odnotowano 7-procentowy wzrost na tym kierunku.
22.08.2016

Wątpliwości dot. regulacji siarki – możliwe scenariusze

Wielka Brytania po wystąpieniu z UE będzie mogła zamienić obecne regulacje siarki z dyrektyw UE i udać się kompletnie inną drogą, tworząc swoje kryteria mniej lub bardziej restrykcyjnie.
15.07.2016

Po wizycie w Islandii. Memorandum - pierwszy krok do pełnej współpracy

Spotkanie z Gunnarem Bragi Sveinssonem, ministrem rybołówstwa i rolnictwa islandzkiego rządu i podpisanie memorandum o współpracy w obszarze rybołówstwa, hodowli ryb, biotechnologii, przemysłu stoczniowego i handlu to jeden z głównych powodów naszej wizyty w Islandii – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Cenne były bardzo spotkania z przedsiębiorcami, hodowcami ryb, armatorami, wizyty w przetwórniach - dodaje. Szefowi resortu towarzyszył Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu
14.07.2016

Szefowie resortu zakończyli oficjalną wizytę w Republice Islandii

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu w tym resorcie zakończyli trzydniową wizytę w Islandii.
09.07.2016

Koniec polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

Z końcem minionego miesiąca zakończyła się roczna prezydencja Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. W ramach naszego przewodnictwa zorganizowano m.in. 3 posiedzenia Grupy Eksperckiej ds. Polityki Morskiej, którym przewodniczyła Monika Niemiec–Butryn, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Morskiej w MGMiŻŚ. Spotkania poświęcone były w głównej mierze przeglądowi narodowych dokumentów strategicznych z zakresu gospodarki morskiej. Omawiano również inicjatywy związane z rozwojem polityki morskiej podejmowane w poszcze
06.07.2016

Morski akcent na ME 2016 - norweski napój dla piłkarzy na bazie tłuszczu rybnego i tranu

Norweski napój energetycznego na bazie tłuszczów rybnych, który przyspiesza regenerację sportowców, jest stosowany regularnie przez Benficę Lizbona, dwa kluby premier league oraz, według nieoficjalnych źródeł, przez piłkarzy reprezentacji Portugalii i Islandii.
14.06.2016

Ćwiczenie marynarzy 8.FOW

Scenariusz ćwiczenia marynarzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przenosi ich na fikcyjny kontynent - Euroland, gdzie narasta konflikt. Jego podłożem są bogate złoża surowców naturalnych.
17.05.2016

Szczyt USA-kraje nordyckie: krytyka działań Rosji w regionie Bałtyku

USA oraz Islandia, Norwegia, Dania, Finlandia i Szwecja skrytykowały w piątek agresywną postawę militarną Rosji w regionie Morza Bałtyckiego. Okazją było spotkanie prezydenta Baracka Obamy z przywódcami pięciu krajów nordyckich w Białym Domu.
14.05.2016

Przyjęto nową zintegrowaną politykę UE dotyczącą Arktyki

Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisja Europejska przyjęli dzisiaj projekt dotyczący polityki, która będzie podstawą działań Unii Europejskiej w regionie Arktyki. Unia Europejska rozszerzy swoje obecne działania i zaangażowanie w regionie o 39 działań. Będą one dotyczyć zmian klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej. W tych priorytetowych obszarach szczególne znaczenie nadaje się badaniom naukowym, rozwojowi i innowacjom.
29.04.2016

Polski biznes rusza na Arktykę

7 grudnia w ramach inauguracji programu Go Arctic wyruszyła pierwsza misja biznesowa polskich przedsiębiorców do Danii i Grenlandii. Jej celem jest promocja w regionie polskich przedsiębiorców z sektora zielonych technologii, high-tech, innowacyjnych rozwiązań w energetyce oraz zaawansowanych procesów przemysłowych. Misja potrwa do 10 grudnia.
08.12.2015

Statki PŻM wolne od azbestu

Już w 2009 r. wydano w PŻM "Zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedur postępowania z azbestem na statkach". Doprowadziło ono do stopniowego usuwania ze wszystkich statkowych instalacji tego materiału. Na żadnym ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej nie występują więc obecnie jakiekolwiek materiały azbestowe. Jednostki PŻM są zatem pod tym względem w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego i pracujących na nich załóg.
15.09.2015

Peace Boat z hibakusha przypłynie do Gdańska

Globalna organizacja pozarządowa „Peace Boat” od 7 lat organizuje światowe rejsy przeciwko stosowaniu broni jądrowej. Hibakusha to osoby, które przeżyły ataki w Hiroszimie i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 r. Pod koniec miesiąca statek pokoju zawinie do Gdańska.
22.05.2015

Kiedy polski marynarz może być ubezpieczony w KRUS?

Wejście Rzeczypospolitej Polskiej w struktury Państw Członkowskich Unii Europejskiej przyczyniło się do pogłębienia migracji polskich obywateli na terenie Europy. Przez wzgląd na falę wyjazdów polskich obywateli poza granice kraju w celach zarobkowych oraz powszechne przemieszczanie się obywateli innych państw europejskich, pojawiła się konieczność skoordynowania systemu zabezpieczenia społecznego w europejskiej wspólnocie i dostosowania go do nowych potrzeb oraz rosnących oczekiwań ze strony pracowników i pracodawców jak
18.03.2015

Widzieliście zaćmienie Słońca? Akademia Marynarki Wojennej zaprasza

Akademia Marynarki Wojennej „organizuje” zaćmienie Słońca. Jeżeli przegapisz, to tak widowiskowe zjawisko będzie miało miejsce dopiero 1 czerwca 2030 roku. Uczelnia zaprasza wszystkich chętnych na happening astronomiczny w piątek 20 marca o godzinie 08:00. Księżyc w Polsce ma zakryć od 60% do 80% średnicy tarczy Słońca. Na początku wytłumaczymy dlaczego. Wykład wygłoszony zostanie w Auli AMW im. Zygmunta Augusta (godzina 08:00, wejście od ul. Grudzińskiego).
16.03.2015

Połączenia do Sandefjord. Komisja sprawdzi, czy nie naruszono zasad uczciwej konkurencji

Problemy Color Line oraz władz miasta Sandefjord? Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) rozpoczęło postępowanie, które ma zbadać, czy norweski armator oraz miasto nie naruszyli przepisów wynikających z porozumienia obowiązującego w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).
06.03.2015

Wyprawa Narwik 2015

Pod koniec maja młodzi żeglarze wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały. Wyprawa Narwik 2015 uczci 75. rocznicę tych walk oraz 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
18.02.2015

Podatki marynarskie: Islandia – regulacje dotyczące polskich marynarzy

Na przestrzeni ostatnich kilku lat doszło do wielu zmian umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, poprzez wprowadzenie niekorzystnych podatkowo regulacji dla polskich marynarzy uzyskujących dochody z pracy najemnej na rzecz zagranicznych armatorów m.in. z Singapurem, z Norwegią, z Malezją (jeszcze nie obowiązuje od 01.01.2015 roku), z USA (nie obowiązuje od 01.01.2015 roku). Umowa pomiędzy Polską, a Islandią uległa również zmianie, ale zmiana ta jest korzystna podatkowo dla polskich marynar
14.01.2015

Polskie firmy ruszają na podbój Arktyki. To atrakcyjny kierunek m.in. dla firm wydobywczych i transportowych

Wraz z ociepleniem klimatu rośnie dostępność Arktyki oraz jej znaczenie ekonomiczne. Ministerstwo Gospodarki chce zachęcić polskie przedsiębiorstwa do inwestowania na tym terenie m.in. w ramach planowanego programu Go Arctic. Na Grenlandii działa już spółka KGHM Polska Miedź, która przygotowuje się do wydobycia molibdenu ze złoża Malmbjerg. Szansą jest też obsługa w tych rejonach szlaków morskich, które będą zyskiwać na znaczeniu.
07.11.2014

Smyril Line - rekordowy wynik

Armator promowy Smyril Line, należący do grupy Blue Watter Shipping od wielu lat obsługuje połączenia promowe z Danii na Wyspy Owcze i Islandię. Sezon letni tego roku był dla firmy wyjątkowy pod względem ilości przewiezionych pasażerów. W ciągu dwóch letnich miesięcy (lipca i sierpnia) odnotowano wynik 50000 pasażerów, co na tak długą i kosztowną podróż, jest dla tego kierunku ilością rekordową.
20.11.2013

Pierwsze kroki po własną ropę i gaz

Islandia rozpoczyna od pierwszych dni tego roku swą wielką przygodę z ropą i gazem. Zawarła właśnie w Reykjaviku dwie umowy islandzko-norweskie na poszukiwania oraz eksploatację podmorskich bogactw na należących do niej wodach tak zwanej Strefy Dragon na północnym Atlantyku.
06.01.2013

26 kwietnia otwarcie nowego obiektu Centralnego Muzeum Morskiego

26 kwietnia otwarty zostanie nowy obiekt Centralnego Muzeum Morskiego ulokowany nad Motławą, w sąsiedztwie słynnego Żurawia. W placówce znajdzie się m.in. ponad 40 oryginalnych łodzi z całego świata, a także 60 multimedialnych stanowisk związanych z morzem.
04.04.2012

W kwietniu będzie otwarcie obiektu Centralnego Muzuem Morskiego

Kończy się budowa nowego obiektu Centralnego Muzeum Morskiego ulokowanego nad Motławą, w sąsiedztwie słynnego Żurawia. Placówka pod nazwą Ośrodek Kultury Morskiej będzie prezentować europejską historię morską. Otwarcie zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.
27.12.2011

VII Posiedzenie Punktów Kontaktowych Wysokiego Szczebla Państw Członkowskich do spraw Zintegrowanej Polityki Morskiej

Stymulowanie wzrostu gospodarczego, innowacji i zatrudnienia w sektorze morskim, integracja systemów nadzoru morskiego, stanowiąca (obok wiedzy o morzu i morskiego planowania przestrzennego) instrument Zintegrowanej Polityki Morskiej UE oraz wzmocnienie roli i znaczenia Grupy HLFP to najważniejsze tematy VII Posiedzenia Punktów Kontaktowych Wysokiego Szczebla Państw Członkowskich do spraw Zintegrowanej Polityki Morskiej (HLFP).
11.10.2011

Fryderyk Chopin sprzedany

Szczecin/Warszawa/Falmouth. Żaglowiec "Fryderyk Chopin" ma nowego właściciela. Jednostka została sprzedana warszawskiej firmie 3Oceans. Za nazwą kryje się znany pasjonat żeglarstwa Piotr Kulczycki, właściciel kilku firm z branży informatycznej.
20.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.