• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marynarze z 8.FOW w ćwiczeniu Northern Challenge 2016

PMK

08.09.2016 05:51 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarze z 8.FOW w ćwiczeniu Northern Challenge 2016

Partnerzy portalu

Marynarze z 8.FOW w ćwiczeniu Northern Challenge 2016 - GospodarkaMorska.pl

Jedenastu nurków minerów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża poleci w sobotę (10 wrzesień) na Islandię, by wziąć udział w ćwiczeniach Northern Challenge 2016.

Przez blisko dwa tygodnie będą oni trenować unieszkodliwianie wykrytych pod wodą improwizowanych urządzeń wybuchowych. Razem z blisko 200 żołnierzami z 14 państw NATO uczestniczyć będą w szkoleniu zorganizowanym przez islandzką Straż Przybrzeżną.


W tegorocznej edycji ćwiczenia „Northern Challenge” polską Marynarkę Wojenną reprezentować będą nurkowie minerzy z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Zabiorą oni ze sobą m. in. robota EXPERT, sprzęt minerski oraz kombinezon EOD-9. Grupą 11 marynarzy dowodzić będzie kpt. mar. Piotr Gorycki. Ćwiczenie przeprowadzone zostanie w bazie w Keflavik. Głównym jego założeniem jest trenowanie prac mających na celu unieszkodliwianie improwizowanych urządzeń wybuchowych ( ang. IED). Scenariusz przedsięwzięcia zakłada że morskie wersje IED zostały podłożone przez nieznanych terrorystów, którym zależy na destabilizacji państwa. Minerzy skupią się między innymi na poszukiwaniu i niszczeniu niebezpiecznych ładunków przymocowanych m.in. do kadłubów jednostek. Marynarze będą operowali w międzynarodowych zespołach na terenie portu w Keflaviku.

Polscy marynarze z ćwiczenia „Northern Challenge 2016” powrócą 24 września.

---------------------
„Northern Challenge” to jedno z największych w Europie ćwiczeń saperów i nurków, którzy specjalizują się w zwalczaniu min. Ćwiczenia w bazie Keflavik organizuje islandzka Straż Przybrzeżna. W jej szeregach służą specjaliści od neutralizowania niebezpiecznych materiałów zarówno na lądzie, jak i w morzu. To właśnie na nich na co dzień spoczywa ciężar usuwania niewybuchów i starych min. Choć Islandia nie była bezpośrednio zaangażowana w II wojnę światową, leżała na trasie konwojów atlantyckich zaopatrujących Europę w broń. Miny w jej rejonie stawiali zarówno alianci, jak i Niemcy. Na lądzie sporo jest pozostałości po stacjonujących na wyspie od początku lat 40. wojskach brytyjskich, a potem amerykańskich.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.