• <
escort_980x120_gif_2020

Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs Generałem Zaruskim

Strona główna Jachty, żeglarstwo Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs Generałem Zaruskim
Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs Generałem Zaruskim - GospodarkaMorska.pl

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu, w którym uczniowie szkół średnich i studenci biorą udział w morskiej wyprawie. W tym roku będą mieli okazję popłynąć na Islandię. Trwa rekrutacja do wyjątkowego rejsu na pokładzie STS "Generał Zaruski".

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Rejs jest w znacznym stopniu dofinansowany przez Miasto Gdańsk. Z tego powodu proces rekrutacji ma charakter konkursu.

Uczestnikami rejsu mogą być uczniowie szkół średnich oraz studenci z terenu całej Polski.

Jak zostać członkiem załogi?

- W rejsie weźmie udział dziewiętnaście wybranych osób, które pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Należy przygotować zgłoszenie w formie listu motywacyjnego w postaci jednej strony formatu A4 i dostarczyć je do Biura Armatorskiego do 13 marca 2020 roku - wyjaśnia Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, instytucji, która jest armatorem jachtu STS "Generał Zaruski" i wspólnie z Miastem Gdańsk organizatorem „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”.

- Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu, na przykład plan zwiedzania jednego z odwiedzanych portów, prezentacja multimedialna, zabawa integracyjna - dodaje Pawelec.

Rekrutacja trwa od 1 lutego do 13 marca. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 20 marca na stronie internetowej www.zaruski.pl.

Uczestnicy nie będący uczniami gdańskich szkół średnich i studentami, zobowiązani są pokryć koszty współorganizacji rejsu w wysokości 6.800 zł za osobę za cały rejs.

Udział uczniów gdańskich szkół średnich i studentów jest dofinansowany z budżetu Miasta Gdańska przez Gdański Ośrodek Sportu. Koszt w ich przypadku wynosi 3.800 zł za osobę za cały rejs.

Rejs zacznie się 11 lipca w Gdańsku, skąd po odbyciu szkolenia żeglarskiego, uczestnicy wypłyną w kierunku Szetlandów, a w drodze rozpoczną się zajęcia edukacyjne wynikające z programu rejsu. Szczególny nacisk będzie położony na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację.

Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu, a także specyfikę miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom postać generała Mariusza Zaruskiego, który był prekursorem rozwoju żeglarstwa oraz idee wychowania morskiego w Polsce. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs zakończy się 6 sierpnia w Reykjaviku, wcześniej młodzi żeglarze będą mieli okazję zwiedzić także inne miejsca w Islandii.

Po zakończeniu rejsu, uczestnicy są zobowiązani wrócić na własny koszt z miejsca wyokrętowania w Reykjaviku w dniu 6 sierpnia 2020 roku.

Źródło:
gdansk.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.