• <

Wynik wyszukiwania - "arkadiusz marchewka" - Wiadomości

W Świnoujściu odbędzie się 16. Baltic Business Forum pod hasłem „Współpraca dla odbudowy Ukrainy”

Organizatorami tegorocznej edycji Baltic Buisness Forum są Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód ENEIA. Współorganizatorami: Urząd Miasta Świnoujścia i Województwo Zachodniopomorskie.
14.05.2024

Arkadiusz Marchewka: rozwój żeglugi śródlądowej jednym z priorytetów Ministerstwa Infrastruktury

Wiceminister i sekretarz stanu Arkadiusz Marchewka podkreślił w mediach społecznościowych, że władze planują rozwijać żeglugę śródlądową na Odrze, zwłaszcza w kontekście drogi wodnej do portu Szczecin-Śwnioujście.
12.05.2024

Wiceszef MI: o 33 mln zł więcej środków w programie dot. budowy drogi wodnej przez Mierzeję

Zwiększenie o 33 mln zł środków na pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego do portu w Elblągu zakłada projekt zmian w wieloletnim programie "Budowa nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską"- poinformował wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury planuje modernizację polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70

Planowana jest modernizacja polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 (Antwerpia-Kłajpeda) - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W czerwcu planowane jest podpisanie z marszałkami województw listów intencyjnych w tej sprawie.
08.05.2024

"Puls Biznesu": Konsorcjum SBT zaskarżyło decyzję o dzierżawie terminalu zbożowego

Międzynarodowe konsorcjum Szczecin Bulk Terminal (SBT), związane z grupami Viterra i Copenhagen Merchants, złożyło skargę do WSA na decyzję resortu infrastruktury o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia - informuje środowy "Puls Biznesu".
08.05.2024

Ruszają prace nad dokumentacją na potrzeby nowego toru podejściowego do Świnoujścia

W poniedziałek w Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie m.in. studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminalu obsługującego wielkie kontenerowce.
06.05.2024

Wiceminister Marchewka: park narodowy nie zagraża żegludze na Odrze

Budowa Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry nie zagraża żegludze na Odrze - powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
25.04.2024

Zmiany w Chińsko-Polskim Towarzystwie Okrętowym S.A. "Chipolbrok"

17 kwietnia br. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka powołał na stanowisko Dyrektora Oddziału w Gdyni Radosława Chmielińskiego, piastującego do tej pory stanowisko Dyrektora Wydziału Żeglugi. Jednocześnie Dyrektorem Wydziału Żeglugi został Janusz Kuźmicki, a pracami działu handlowego w Gdyni pokieruje Arkadiusz Kłosowski.
25.04.2024

Zagrożenia z dna Bałtyku przedmiotem obrad komisji sejmowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
24.04.2024

Terminal Kontenerowy w Porcie Świnoujście z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski wydał decyzję lokalizacyjną dla Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Tym samym można już przystąpić do projektowania infrastruktury dostępowej do terminalu. Powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej.
17.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

MI: żeby pomóc armatorom rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe

Żeby odpowiedzieć na potrzeby armatorów rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Dodał, że jest wniosek o włączenie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o pomocy państwa skierowanej do armatorów jachtów komercyjnych.
11.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Ministerstwo Infrastruktury: nie ma zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdyni przez zwycięzcę przetargu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że Ministerstwo Infrastruktury nie wyraziło zgody na udział podmiotu w przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni.
27.03.2024

Przełom w sprawie pogłębienia toru wodnego do Portu Elbląg: rząd pokryje koszty

Rząd sfinansuje powstanie toru wodnego przed portem w Elblągu, prace rozpoczną się w tym roku - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Szef MI podkreślił, że instytucje rządowe porozumiały się w tej sprawie z samorządem i portem w Elblągu.
25.03.2024

Arkadiusz Marchewka: projekt wyposażenia polskich armatorów w nową flotę jest priorytetowy

Projekt wyposażenia polskich armatorów w nową flotę jest priorytetowy – powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Zaprzeczył, by resort miał w planach przyłączenie Polferries do Unity Line lub prywatyzację Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
21.03.2024

100 dni Ministerstwa Infrastruktury. Podsumowanie prac rządu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka podsumował 100 dni prac resortu w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.03.2024

Rząd chce, by terminal zbożowy w Gdyni trafił do KGS

Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Ziejewski podał, że „rządowi zależy, by port w Gdyni przejęła Krajowa Grupa Spożywcza”. Krajowe media informują natomiast, że aby to umożliwić, przetarg na operatora terminalu zostanie unieważniony.
16.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury wstrzymuje kontrowersyjne wypłaty w Polskiej Żegludze Bałtyckiej

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że podjął decyzję o wstrzymaniu części wypłat w Polskiej Żegludze Bałtyckiej S.A. Ma to związek z audytem prowadzonym przez resort w państwowych spółkach branży morskiej.
11.03.2024

W ubiegłym roku wszystkie polskie porty osiągnęły zysk

Wszystkie polskie porty zamknęły ubiegły rok zyskiem; przeładowano w nich niemal 150 mln ton - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.03.2024

Spotkanie wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki z przedstawicielami Banku Światowego

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka spotkał się 8 marca 2024 roku w Warszawie z przedstawicielami Banku Światowego. Głównym celem spotkania była kontynuacja rozmów na temat współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej.
08.03.2024

Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Spółki Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. z siedzibą w Szczecinie ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu.
06.03.2024

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w siedzibie zarządu spółki do 20 marca 2024 r.
04.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza przetarg związany z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że rozpoczyna się przetarg na badania ferromagnetyczne dna w miejscu, w którym powstanie falochron. Ma to związek z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu.
29.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Odwołanie zarządu i prezesa Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wiceminister Arkadiusz Marchewka, został odwołany zarząd Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" Sp. z o.o. Zapowiedział, że odbędzie się tam audyt i kontrola wszystkich działań, które wcześniej były w niej podejmowane.
22.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Nowy skład rady nadzorczej Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Na stronie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” sp. z o.o. opublikowano informacje o nowym składzie rady nadzorczej.
16.02.2024

A. Marchewka o budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu: naszym celem jest realizacja tej inwestycji

Budowa Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu będzie realizowana – powiedział w czwartek podczas sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Głębokowodny Terminal Kontenerowy ma rozpocząć działalność w 2028 r.
08.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

Wiceminister Ziejewski: unieważnienie przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni jest możliwe

Unieważnienie przetargu dotyczącego dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia jest możliwe - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski.
07.02.2024

Arkadiusz Marchewka: "To, co zastajemy w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście to absolutny skandal"

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka napisał na platformie X, że trwająca obecnie kontrola w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście przynosi szokujące wyniki.
06.02.2024

Będzie Polski Pawilon na tegorocznej Posidonii

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Morskich Posidonia 2024 ponownie zorganizowany zostanie Polski Pawilon.
06.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
04.02.2024

Wiceminister Marchewka: Stocznię Szczecińską Wulkan czeka bardzo wnikliwy audyt

Stocznię Szczecińską "Wulkan" czeka bardzo wnikliwy audyt - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W ubiegłym tygodniu odwołani zostali prezes stoczni "Gryfia" i rada nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
30.01.2024

Krzysztof Zaremba odwołany ze stanowiska prezesa Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia"

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych o zmianach na stanowiskach w Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" w Szczecinie. W wyniku tego ze stanowiska jej prezesa został odwołany Krzysztof Zaremba, natomiast z członkostwa w radzie nadzorczej Małgorzata Jacyna-Witt.
28.01.2024

Nie będzie niemieckiego sprzeciwu wobec terminalu kontenerowego w Świnoujściu? Meklemburgia-Pomorze Przednie nie wnosi sprawy do sądu

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ma nie podejmować działań prawnych przeciwko planowanej budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Jak przekazał minister gospodarki Reinhard Meyer podczas czwartkowej wizyty w Schwerinie, uzyskano odpowiedzi w tej sprawie od strony polskiej. W efekcie władze landu miały zrezygnować z dalszego sprzeciwu wobec polskiej inwestycji.
25.01.2024

Arkadiusz Marchewka: do zawarcia umowy dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury

Analizujemy zapisy przetargowe na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Do zawarcia ostatecznej umowy potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
24.01.2024

Ministerstwo Infrastruktury. Rozmowy na temat budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Infrastruktury ds. ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Arkadiusz Marchewka spotkał się z dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciechem Zdanowiczem w sprawie kluczowej morskiej inwestycji w województwie zachodniopomorskim, budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Celem wizyty roboczej było określenie planów budowlanych w związku z tym przedsięwzięciem, które w przyszłości ma wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu.
22.01.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska powołana na stanowisko dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak powołał z dniem 16 stycznia 2024 r. Annę Stelmaszyk-Świerczyńską na stanowisko dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Powołanie wręczył sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
17.01.2024

Noworoczne spotkania branży morskiej w Szczecinie. Wiceminister Arkadiusz Marchewka rozmawiał z przedsiębiorcami

Wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka rozmawiał z przedsiębiorcami z branży morskiej podczas noworocznych spotkań Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego oraz Krajowej Izby Gospodarki Morskiej w Szczecinie. Minister podkreślał, że wspólnym celem jest budowa silnego środowiska gospodarki morskiej.
09.01.2024

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp Wałów Chrobrego

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego - poinformowały w wtorek władze miejskie. To wynik ugody między miastem a spółką Polsteam - Żegluga Szczecińska.
09.01.2024

Komisja gospodarki morskiej pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. rybołówstwa, gospodarki morskiej oraz gospodarki wodnej.
28.12.2023

Arkadiusz Marchewka wiceministrem odpowiedzialnym za gospodarkę morską

Powołany ma wiceministra infrastruktury w randze sekretarza stanu Arkadiusz Marchewka będzie w resorcie odpowiadał za gospodarkę morską, gospodarkę wodną i żeglugę śródlądową - poinformowało w czwartek ministerstwo.
14.12.2023

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Terminal zbożowy w Gdyni przedmiotem politycznych sporów

Na naszych oczach rząd PiS oddaje w obce ręce terminal zbożowy w Gdyni, wyremontowany, przygotowany, by obsługiwały go duże statki - podkreślają posłowie KO. Do zawarcia umowy dzierżawy niezbędna jest uzyskanie zgody prezesa UOKiK, ministra właściwego ds. gospodarki morskiej i zarządu - podkreślił w piątek dział marketingu Portu Gdynia.
10.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim: Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie o poprawkach Senatu

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie zaopiniowała cztery spośród dziesięciu poprawek Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw.
10.01.2023

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w środę poprawki do projektu nowelizacji ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi. Przyjęta została m.in. poprawka zmieniająca ustawę o Straży Granicznej.
16.11.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Szczecin. Akademia Morska stała się Politechniką Morską [ZDJĘCIA]

Akademia Morska w Szczecinie stała się w czwartek oficjalnie Politechniką Morską. Władze uczelni wskazują, że zmiana nazwy m.in. podkreśla kształcenie zarówno kadry inżynierskiej, jak i oficerskiej.
01.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

"To będzie pierwsza Politechnika Morska w naszym kraju. Na świecie istnieją, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie" – powiedział w poniedziałek w Szczecinie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.05.2022

Akademia Morska w Szczecinie będzie Politechniką Morską

Sejm niemal jednogłośnie zdecydował o przekształceniu Akademii Morskiej w Szczecinie w Politechnikę.
10.03.2022

Komisja gospodarki morskiej za projektem ws. budowy Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek budowę Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego w Szczecinie. Obiekt ma być nowoczesnym centrum szkoleniowym, w którym kształcić się będą studenci Akademii Morskiej.
09.02.2022

SAR dostanie podwyżki. Dużo szczegółów do dopracowania

Średnio po 1 tys. zł netto podwyżki mają otrzymać pracownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służby SAR od angielskiego Search And Rescue). Plan realizacji podwyżek został wpisany do budżetu kraju, jednak pozostaje wiele pytań dotyczących warunków wypłat.
13.10.2021

Ministerstwo: wielu armatorów zgłasza się do stoczni "Gryfia"

Bardzo wielu armatorów zgłasza się do szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" – powiedział we wtorek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Zaznaczył, że "jest optymistą", jeśli chodzi o stocznię ze względu na nadchodzący "boom remontowy".
29.09.2021

Sejm: Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, został w środę skierowany do trzeciego czytania. Projekt poparły wszystkie sejmowe kluby parlamentarne.
21.07.2021

Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu

Prawie pięć lat temu, w szwedzkim porcie Ystad, przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy. Umowa warta 130 mln euro zakładała wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich miał rozpocząć prace w 2019 roku. Szwedzi zobowiązali się natomiast dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża portu w Ystad, by tak duże
15.02.2021

Gróbarczyk: program Batory nie został zahamowany

Program Batory, który ma pobudzać przemysł stoczniowy w Polsce, nie został zahamowany – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, w ministerstwie trwają prace nad jego rozwojem.
22.01.2021

KO: polityka gospodarcza rządu powoduje podwyżki

Polityka gospodarcza rządu, wprowadzenie od nowego roku nowych podatków w połączeniu z polityką NBP prowadzi do wzrostu cen i ubożenia Polaków - alarmowali na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie KO Izabela Leszczyna, Paulina Hennig-Kloska i Arkadiusz Marchewka.
21.01.2021

PO złoży wniosek o kontrolę NIK ws. promu dla PŻB

Złożymy do Najwyższej Izby Kontroli wniosek dotyczący zbadania procesu budowy promu dla PŻB – zapowiedział w poniedziałek w Szczecinie poseł PO Arkadiusz Marchewka. Jak wskazał, po trzech latach od położenia stępki prom nadal nie został wybudowany.
22.06.2020

Sejmowa komisja gospodarki morskiej uzupełniła skład prezydium

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uzupełniła w środę skład prezydium o Artura Szałabawkę, Jerzego Maternę i Jerzego Wilka. Wszyscy reprezentują Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
20.11.2019

Marek Sawicki (PSL-Kukiz15) przewodniczącym komisji gospodarki morskiej

Marek Sawicki (PSL-Kukiz15) został przewodniczącym sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Za kandydaturą Sawickiego głosowało 13 posłów nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
14.11.2019

Zachodniopomorskie: W wyborach do Sejmu zmierzą się m.in. Gróbarczyk z Marchewką

Na Pomorzu Zachodnim w okręgu szczecińskim o najlepszy wynik w wyborach do Sejmu powalczą m.in. "jedynki" PiS i Koalicji Obywatelskiej - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i poseł PO-KO Arkadiusz Marchewka.
23.08.2019

Prezes MS TFI: To nieprawda, że kontynuacja działalności stoczni Nauta jest zagrożona

Nie są prawdą publikacje prasowe, że kontynuacja działalności stoczni Nauta jest zagrożona – powiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej prezes MS TFI Witold Wójcicki. Komisja wysłuchała informacji na temat sytuacji stoczni zależnych od Skarbu Państwa.
24.07.2019

MGMiŻŚ: Przychody w Gryfii m.in. z remontów i budowy lodołamaczy

Morska Stocznia Remontowa Gryfia planuje uzyskać w tym roku przychody m.in. z remontu cywilnych jednostek i budowy nowych lodołamaczy – poinformował we wtorek posłów wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
14.05.2019

Zarząd Stoczni Szczecińskiej: Udostępniliśmy dokumenty posłom

Posłom PO udostępniono pomieszczenia na terenie Stoczni Szczecińskiej i okazano dokumenty, o które wnosili - poinformowała w poniedziałek pełniącą obowiązki prezesa zarządu tego zakładu Małgorzata Jacyna-Witt.
15.04.2019

Posłowie PO-KO złożyli wniosek o wotum nieufności wobec szefa MGMiŻ Marka Gróbarczyka

Klub KO-PO złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformowali w piątek w Szczecinie posłowie PO-KO. Ich zdaniem, minister Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce.
05.04.2019

PO-KO zapowiedziała wniosek o wotum nieufności wobec szefa MGMiŻŚ Marka Gróbarczyka

Złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka zapowiedzieli we wtorek posłowie PO-KO, w tym m.in. wiceszef sejmowej komisji gospodarki morskiej Tadeusz Aziewicz.
02.04.2019

Termin realizacji promu dla PŻB jest niezagrożony

Termin realizacji promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest niezagrożony – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jednostka ma być gotowa na przełomie lat 2020/2021. Jej budową zajmuje się Morska Stocznia Remontowa Gryfia na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Stocznia Szczecińska.
11.12.2018

Gróbarczyk: Trwa ocena dokumentacji związanej z budową promu dla PŻB

Trwa ocena dokumentacji związanej z budową promu dla PŻB - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak dodał, ocena dokumentacji ma się zakończyć do końca tygodnia.
04.12.2018

PGZ: Niebawem umowa w sprawie aktywów stoczni w Szczecinie

Niebawem zostanie podpisana umowa przedwstępna ws. aktywów Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia i Stoczni Szczecińskiej – poinformował w środę zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
21.11.2018

Gróbarczyk: wszystkie elementy programu naprawczego PŻM zrealizowane

Wszystkie elementy zostały zrealizowane – powiedział w środę szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk o programie naprawczym Polskiej Żeglugi Morskiej. Sejmowa komisja gospodarki morskiej wysłuchała informacji o restrukturyzacji PŻM.
07.11.2018

Komisja rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Na podstawie nowych przepisów ma nastąpić reforma urzędów żeglugi śródlądowej.
02.07.2018

Schetyna: gospodarka morska rządu to tylko obietnice i zapowiedzi

Gospodarka morska w wykonaniu rządu PiS to jedynie obietnice, zapowiedzi i prężenie muskułów – ocenił w czwartek w Szczecinie szef PO Grzegorz Schetyna.
17.05.2018

PO przygotowała „sześciopak” ustaw gospodarczych

Ułatwienia dla przedsiębiorców, zwłaszcza młodych, unettowienie emerytur oraz 5-proc. stawka VAT na żywność - to niektóre propozycje "sześciopaku" gospodarczego PO, projektów ustaw, które jeszcze w środę mają trafić do Sejmu. Ich główny cel, to poprawa kondycji finansów publicznych.
29.11.2017

PO złożyła wniosek do NIK o kontrolę procesu inwestycyjnego budowy promu

Platforma Obywatelska złożyła w poniedziałek wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę procesu inwestycyjnego budowy promu przez Morską Stocznię Remontową Gryfia dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – poinformowali podczas konferencji zachodniopomorscy posłowie.
06.11.2017

Burzliwa dyskusja o stoczni Gryfia. Politycy PiS i opozycji nie szczędzą ostrych słów

Działacze Platformy Obywatelskiej zarzucają PiS nieudolne zarządzanie stocznią Gryfia. Polityków opozycji rozzłościły słowa Jarosława Kaczyńskiego, że "Gryfia po raz pierwszy od lat osiąga zyski". W odpowiedzi, Krzysztof Zaremba, poseł Prawa i Sprawiedliwości – nazywa działaczy PO „pacanami” i oskarża ich o niszczenie przemysłu stoczniowego w Szczecinie na niemieckie zamówienie.
17.05.2017

PO: Mamy dla PiS gotowce dot. przebudowy toru wodnego Szczecin - Świnoujście

PiS-owski projekt ustawy dot. przebudowy toru wodnego Szczecin - Świnoujście może spowodować wstrzymanie finansowania ze środków unijnych - takie wątpliwości wyrazili we wtorek posłowie PO. Przygotowaliśmy PiS gotowca, dokumenty strategiczne i będziemy się przyglądać, czy nie zepsuje tego, co zostało wcześniej przygotowane - zapowiedzieli.
21.02.2017

Zakaz handlu w niedzielę zagrozi działalności polskich portów

Proponowany w obywatelskim projekcie zakaz handlu w niedzielę stanowi poważne zagrożenie dla portów w Szczecinie i Świnoujściu – uważają zachodniopomorscy posłowie Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem może oznaczać to straty 1 mld zł miesięcznie.
05.12.2016

Sejm: projekt ustawy o wyposażeniu morskim - do komisji

Sejm skierował w piątek rządowy projekt ustawy o wyposażeniu morskim, wprowadzający zasady przeprowadzania oceny jego zgodności i obowiązków producentów do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
05.11.2016

Ustawa stoczniowa trafiła do Sejmu

Marek Gróbarczyk, szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zaprezentował dziś w Sejmie projekt tzw. ustawy stoczniowiej. Ustawa ma wejść w życie od przyszłego roku.
08.06.2016

Protokół skłóconych

Przez ponad godzinę trwała gorąca kłótnia między radnymi komisji rewizyjnej Rady Miasta nad zapisami protokołu pokontrolnego dotyczącego budowy Centrum Żeglarskiego w Dąbiu. Ale przedstawicielom rządzącej koalicji nie udało się nic zmienić. Ich wszystkie poprawki odrzucili głosujący razem radni PO i radna niezrzeszona. Teraz protokół trafi do prezydenta Szczecina.
30.04.2014

Razem osiągniemy więcej

Klaster Morski Pomorza Zachodniego rozpoczyna działalność.
18.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.