• <
nauta_2024

Grupa LOTOS: zwolnienia pracowników i zmiany w zarządzie. Kto może być pewien zatrudnienia?

Marek Nowak

15.12.2016 18:36 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Grupa LOTOS: zwolnienia pracowników i zmiany w zarządzie. Kto może być pewien zatrudnienia?

Partnerzy portalu

Grupa LOTOS: zwolnienia pracowników i zmiany w zarządzie. Kto może być pewien zatrudnienia? - GospodarkaMorska.pl

Rada Nadzorcza odwołała Przemysława Marchlewicza ze składu zarządu Grupy Lotos S.A. Pełnił on funkcję wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych zalewdwie od połowy maja. Na spotkaniu z pracownikami odbyła się także dyskusja o tak zwanym „czarnym wtorku”, czyli zwolnieniu jednego dnia kilkunastu pracowników z wieloletnim stażem. Jeden z członków zarządu miał na nim zażartować, że to przedstawiciele zarządu firmy są dziś mniej pewni swoich stanowisk niż przeciętny pracownik.

Obowiązki prezesa Grupy LOTOS pełni obecnie Marcine Jastrzębski, który na spotkaniu z pracownikami, w tym przedstawicielami wszystkich liczących się central związkowych (także ze spółek zależnych, takich jak Lotos Petrobaltic czy Lotos Terminale), miał przekonywać, że nie ma mowy o żadnej czystce, a zwolnienia wśród pracowników dotyczą po prostu osób, które nie wykonywały poleceń przełożonych. Przedstawiciele strony społecznej nawiązywali jednak do atmosfery zagrożenia wśród pracowników i chcieli wiedzieć czy to prawda, że przygotowana została lista osób przeznaczonych do zwolnienia. Zarząd Lotosu zaprzeczył.

Nie jest jednak tajemnicą, że także wielu dyrektorów z pionu handlu ma dziś status "pełniących obowiązki", a brak stabilizacji zatrudnienia jest tu coraz bardziej odczuwalny, co szczególnie niepokoi w sytuacji gdy spółka ma dziś (15.12) zaprezentować informacje dotyczące strategii na lata 2017-2022.

Grupa Lotos SA to jedno z największych przedsiębiorstw w kraju. Skarb Państwa ma w niej 53,19%. udziałów, ING OFE posiada 6,35%, a pozostałe akcje są rozproszone. W spółkach Skarbu Państwa (Grupie Lotos, PKN ORLEN, KGHM Polska Miedź, Grupie Azoty oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej) wciąż prowadzi kontrolę Centralne Biuro Antykorupcyjne. Obejmuje ona okres od 1 grudnia 2015 roku. CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura. Funkcjonariusze badają umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Analizie, oprócz zakresu samych umów, została poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.