• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Zakończyła się 8. Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies” (foto, wideo)

ew

18.10.2019 03:55 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Zakończyła się 8. Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies” (foto, wideo)
Zakończyła się 8. Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies” (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

W dniach 16-17 października 2019 r. w Hotelu Courtyard by Marriott Waterfront odbyła Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies”. To jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone w całości przemysłowi związanemu z sektorem morskiej energetyki wiatrowej.

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej juz po raz ósmy zorganizowało konferencję adresowaną do wszystkich polskich podmiotów zainteresowanych realizacją zleceń dla sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie oraz do firm zagranicznych, chcących wejść na wschodzący, polski rynek offshore wind.

Jego potencjał oszacowano w rządowym projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku na 10,3 GW mocy zainstalowanej. Oznacza to, że Polska jest największym rynkiem wschodzącym tego sektora w Europie oraz plasuje się w pierwszej piątce rynków wschodzących w skali globalnej, tuż obok Chin oraz USA.

Jak powiedział nam Mariusz Witoński, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej: "Morska energetyka wiatrowa jest dziedziną niezwykle nową i wciąż pod względem technologii dynamicznie rozwijającą się. Właściwie mamy do czynienia z permanentnym postępem technologicznym, który powoduje, iż uczestniczenie w łańcuchu dla projektów morskiej energetyki wiatrowej wymaga od przemysłu ciągłego doskonalenia, obserwowania trendów na rynku, ale równiez bezpośredniego uczestniczenia w tych procesach. Polskie firmy od 10 lat lokują swoją ofertę na europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. Muszą pozostać pozostać w stycznośni z nim, aby utrzymać gotowość do obsługi morskich farm wiatrowych w Polsce."

W ramach dwudniowego programu konferencji omówione zostały z udziałem światowych liderów przemysłu offshore wind najistotniejsze zagadnienia związane z dostawą kluczowych komponentów oraz usług na potrzeby realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Polsce oraz w pozostałej części Europy: morskich turbin wiatrowych, konstrukcji wsporczych, wież wiatrowych, elektroenergetycznej infrastruktury przesyłowej, specjalistycznych statków do obsługi projektów offshore wind w zakresie konstrukcji oraz bieżącej eksploatacji oraz wielu innych.

Jednym z gości konferencji był Vidar Martin Birkeland, dyrektor projektów Bałtyk JV, Equinor. Jak przyznał: "Widzieliśmy, że Polska jest atrakcyjną lokalizacją do inwestycji, znamy wasze państwo, nasze kraje mają bliskie stosunki. Kluczowe parametry są w Polsce obiecujące, zarówno jeśli chodzi ilość dni wietrznych, głębokość wody, odległość do nabrzeża czy sama infrastrukturę. Dzięki doświadczeniu przy projektach naftowych czy gazowych, wiemy także, że przemysł jest tu bardzo rozwinięty a poziom kosztów atrakcyjny.  Jesteśmy globalną firmą, chcemy wnieść swój wkład zarówno w rozwój przemysłu jak i całego społeczeństwa. Energetyka wiatrowa na morzu i zmiana miksu energetycznego w Polsce w najbliższych latach mogą się do tego rozwoju przyczynić." 

O współpracy z firmą Equinor opowiedział nam Arkadiusz Grota, dyrektor zarządzania łańcuchem dostaw, GE Renewables Offshore: "GE zostało ostatnio mianowane przez Equinorgeneralnym dostawcą farmy wiatrowej, która będzie miała 3,6 GW. To niesamowita wielkość. Dla porównania, dużoskalowe elektrownie nuklearne mają 3GW. Mówimy o ogromnym potencjale i czymś, co Polska powinna wykorzystać".

Potencjał Polski na rynku morskich farm wiatrowych dostrzegają światowi gracze. Jak mówi Paweł Przybylski, prezes Siemens Gamesa Renewable Energy w Polsce: "Wnioskując po dyskusji z przedstawicielami branży, naszymi klientami i innymi partnerami wierzymy, że do roku 2025-2026 można będzie postawić w Polsce mniej więcej 2,5 GW w projektach na Morzu Bałtyckim. Zależy to oczywiście od wielu czynników, jednym z nich jest legislacja i ustanowienie systemu wsparcia dla morskich projektów wiatrowych".

Zmiana regulacji w obszarze przepisów prawa energetycznego powinna wprowadzać nowe rozwiązania systemowe z obszaru funkcjonowania inwestycji OZE na Bałtyku, które pozwolą na rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Regulacje krajowe w dotychczasowym brzmieniu nie zapewniają skutecznego kształtowania polityki w obszarze odnawialnych źródeł energii, w szczególności w zakresie systemu wsparcia oraz struktury wytwarzania energii z OZE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. 

Jak przyznaje Andrzej Kaźmierski, kierownik projektu ds. energetyki wiatrowej, Agencja Rozwoju Przemysłu: "Dla polskiego rynku czyli Bałtyku to zmiana reguł gry i szansa na wprowadzenie większej ilości nowych firm, nowych produktów, zwiększenie produkcji i zainstnienie na naprawdę dużym rynku a dzięki temu w przyszłości wejście na rynki międzynarodowe".

Konieczność spotkań dedykowanych wszystkim firmom zainteresowanym realizacją zleceń dla sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie podkreślił Maciej Mielniczuk, dyrektor obszaru rozwoju biznesu w PGE Baltica: "Wydaje mi się że takie wydarzenia są niezbędne do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, to doskonała platforma do wymiany doświadczeń między rządami czy w ogóle zagranicznymi przedstawicielami tego sektora, gdzie on jest już rozwinięty a dostawcami, bez których tego sektora w Polsce nie będzie. Bez wymiany informacji o naszyh harmonogramach, założeniach i takiej otwartej dyskusji, nie bedziemy mogli skutecznie współpracować."


 

 

 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.