• <
Nauta_top_1100x200

Vistal w tarapatach. Co z budową mostu w gdańskim Sobieszewie?

jk/PAP

17.09.2017 19:52 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Vistal w tarapatach. Co z budową mostu w gdańskim Sobieszewie?
Vistal w tarapatach. Co z budową mostu w gdańskim Sobieszewie? - GospodarkaMorska.pl

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśy się o kłopotach finansowych, z jakimi boryka się Vistal Gdynia. Portal Trojmiasto.pl sprawdził, czy problemy firmy wpłyną na harmonogram prac przy budowie przeprawy przez Wisłę w gdańskim Sobieszewie.

Zgodnie z umową wykonawca projektu budowy mostu – konsorcjum: czeski Metrostav i gdyński Vistal, zbuduje przeprawę do końca 2017 roku a pierwsi kierowcy przejadą nim na początku 2018 roku. Czy tak się stanie?

- Sprawę analizujemy już od jakiegoś czasu. W poniedziałek spotykamy się z wykonawcą na budowie i będziemy podejmować decyzje o dalszej pracy. Możliwe, że wtedy Metrostav - lider konsorcjum - przejmie zobowiązania firmy Vistal - powiedział na łamach Trojmiasto.pl Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, nadzorującej budowę mostu. - Sądzę - z dużym prawdopodobieństwem - że zamieszanie wokół Vistal nie wpłynie na opóźnienie prac w Sobieszewie - dodał.

Prezes spółki Vistal Gdynia, Ryszard Matyka stwierdził niedawno, że podjęte zobowiązania będą realizowane. Zapewnił, że z uwagi na to, iż wszystkie kluczowe kontrakty z kontrahentami zawierane są za pośrednictwem Vistal Gdynia, wnioski o upadłość niektórych spółek z grupy "w niewielkim stopniu wpływają na ryzyko braku realizacji tych kontraktów".

Z kolei firma Metrostav w oświadczeniu przesłanym do redakcji Trojmiasto.pl poinformowała, że wszystko jest pod kontrolą. "Współpraca z firmą Vistal przebiega sprawnie. Wykonawca jest w kontakcie z przedstawicielami firmy Vistal i na bieżąco monitoruje sytuację, aby prace prowadzone były zgodnie z planem" - napisano.

Przypomnijmy, że w czwartek Vistal poinformował, że PKO BP wypowiedział spółce umowę limitu kredytowego wielocelowego, a ING Bank Śląski zablokował ze skutkiem natychmiastowym dostępność limitów kredytowych udostępnionych na rzecz Vistal Construction oraz Vistal Eko. Termin wypowiedzenia umowy kredytu PKO BP wynosi 30 dni licząc od 15 września. Zadłużenie spółki wobec tego banku na 11 września wynosi 8,97 mln zł.

Vistal otrzymał także zawiadomienie od Credit Agricole Bank Polska o zamiarze zaliczania kwot otrzymywanych od dłużników spółki na spłatę zadłużenia z tytułu umowy kredytu z bankiem po upływie 7 dni od dnia zawiadomienia.

W sobotę Vistal poinformował w raporcie, że dokonał aktualizacji budżetów długoterminowych kontraktów budowlanych, co wpłynie negatywnie na jednostkowy wynik finansowy brutto spółki za I połowę 2017 r. o ok. 42,9 mln zł, a na poziomie skonsolidowanego wyniku finansowego brutto o ok. 88,1 mln zł. Dodatkowo spółka dokonała odpisu na przeterminowane należności w wysokości 3,4 mln zł.

Analitycy wskazywali, że Vistal Gdynia może być zmuszony do większych dezinwestycji, ponieważ przeprowadzone przez spółkę rewizje budżetów realizowanych kontraktów utrudnią jej pozyskiwanie finansowania na przyszłe zamówienia.

Pod koniec sierpnia Vistal poinformował, że prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży praw do Nabrzeża Węgierskiego w Gdyni, na którym spółka realizowała głównie zamówienia z segmentu Marine&Offshore.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.