• <
Nauta_top_1100x200

Supermaszyna od STIGALa powala na kolana. Rozmawiamy z właścicielem firmy, Marcinem Stępniem

Joanna Kubik

09.10.2017 19:26 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Supermaszyna od STIGALa powala na kolana. Rozmawiamy z właścicielem firmy, Marcinem Stępniem
Supermaszyna od STIGALa powala na kolana. Rozmawiamy z właścicielem firmy, Marcinem Stępniem - GospodarkaMorska.pl

Produkują najszybsze, najbardziej wydajne maszyny do kształtowego cięcia blach w technologii plazmowej i gazowej. Ich urządzenia pracują w największych polskich zakładach związanych z branżą morską. W Europie są praktycznie bezkonkurencyjni. Marcin Stępień, właściciel firmy STIGAL opowiada nam o przewadze, jaką jego urządzenia mają nad innymi.  

Wasze nowe dziecko - PRO Master3D - to chyba najefektowniejsza maszyna zaprezentowana przez STIGAL na tegorocznym Baltexpo.

Nie tylko na targach, ale w całej branży ta maszyna nie ma sobie równych. To urządzenie uniwersalne, wielozadaniowe i piekielnie szybkie. PRO Master3D przeznaczony jest głównie do precyzyjnego cięcia z jednoczesnym fazowaniem krawędzi (cięcie 3D). To w branży morskiej bardzo ważny element produkcji. W cięciu blach „po staremu” (cięcie 2D) wycięte elementy, zanim trafią na spawalnię, wymagają przemieszczania po różnych działach firmy w celu wykonania dodatkowych operacji fazowania krawędzi, trasowania linii, znakowania, punktowania itd.  Wymaga to dodatkowych nakładów pracy i narzędzi: transport, szlifierki, frezarki. No i oczywiście trzeba to obsłużyć, czyli potrzebni są ludzie. PRO Master3D wykonuje to wszystko podczas procesu wycinania plazmowego lub tlenowego. Przygotowuje krawędzie do spawania, opisuje blachy, zaznacza miejsca, w których trzeba wspawać kolejne elementy. Oszczędność czasu i zasobów jest ogromna. W procesie produkcyjnym możemy pominąć pracę nawet kilkunastu osób, zdecydowanie skrócić czas produkcji oraz mamy gwarancję powtarzalności i jakości na wysokim poziomie.

Dlaczego warto postawić na PRO Master3D?


To jest najszybsza i bardzo wydajna maszyna wielkogabarytowa. Jest dedykowana do precyzyjnego cięcia 3D. Może być produkowana w szerokościach od 2 do 6,5 m  i do 36 m długości. Poza cięciem płaskich arkuszy blach z wykorzystaniem technologii 2D i 3D może również wycinać w rurach i profilach. Przy jej użyciu jesteśmy w stanie tworzyć zaawansowane konstrukcje rurowe, z uwzględnieniem  przenikania rur, profili i kształtowników. PRO Master3D poradzi sobie nawet z rurami o średnicy do 920 milimetrów ze ściankami grubymi na 50 mm. Natomiast blachy, które obsłuży nasze urządzenie mogą mierzyć od 1 mm do nawet 300 milimetrów grubości. Użytkownicy naszych maszyn cenią sobie profesjonalne wsparcie techniczne i błyskawiczny serwis, natomiast modułowa budowa gwarantuje im możliwość rozbudowy urządzenia wraz ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorstwa.

Dodam, że PRO Master3D  jest zawsze „szyty na miarę”.

Czyli?

Każda maszyna jest dostosowywana do potrzeb klienta. Wspólnie analizujemy bieżące i przyszłe potrzeby produkcyjne. Dobieramy gabaryty robocze, wyposażenie i technologię cięcia. Jest tutaj sporo komponentów do wyboru: obrotnica do rur, trasowanie, punktowanie, głowica 3D, palniki gazowe i plazmowe, specjalne suporty narzędziowe, wymienne stoły robocze, filtrowentylacja itp. Ustalamy wymagania dotyczące grubości i gatunków ciętych materiału oraz rodzaj agregatu plazmowego. Ważnym elementem jest również oprogramowanie technologiczne, które umożliwia optymalne przygotowanie programów cięcia.

To pewnie bardzo drogie „zabawki”.

Cena maszyny PRO Master3D, w zależności od wyposażenia, waha się w granicach od 500 tys. zł do ponad miliona. Warto dodać, że inwestycja w nasze urządzenie zwraca się czasami nawet podczas jednego kontraktu. Zazwyczaj jednak po około 2 latach taka maszyna jest w stanie zarobić na siebie.

Jakie jeszcze maszyny produkujecie?

Posiadamy linię podstawowych produktów mało i średnio-gabarytowych o szerokości od 1,5 do 2 m i długości do 12 m. Są to maszyny serii DYNAMIC przeznaczone do cięcia blach w technologii plazmowej do 40 mm i tlenowej do 50 mm. Ich nowocześniejszą, szybszą i wydajniejszą wersją jest seria DYNAMIC Speed HQ. To najszybsze tego typu przecinarki plazmowe dostępne na europejskim rynku, zarazem bardzo precyzyjne. DYNAMIC Speed HQ jest dedykowana do wycinania cienkich blach (1-20 mm grubości). Jak każda z naszych maszyn jest przystosowana do pracy 3-zmianowej w warunkach przemysłowych. W pewnym zakresie grubości blach może zastąpić lub znaczenie odciążyć popularne wycinarki laserowe, przy 4-krotnie niższych nakładach inwestycyjnych.

Trzeba podkreślić, że zarówno DYNAMIC jak i DYNAMIC Speed HQ są maszynami kompaktowymi, które zazwyczaj nie wymagają kotwienia i specjalnego przygotowania posadzki.

Kolejny nasz produkt mieści się w przedziale maszyn średnio i wielkogabarytowych. Maszyny typu VXstandard służą do prostopadłego cięcia zarówno blach, jak i rur. Urządzenie przeznaczone jest do kształtowego cięcia blach w 3 zakresach grubości: do 100, 200, a nawet 300 mm. VXstandard posiada konstrukcję, która umożliwia zamontowanie kilku portali oraz wielu suportów narzędziowych. Wielokrotnie nagradzana, uchodzi za najbardziej uniwersalną przecinarkę plazmowo-gazową dostępną na polskim rynku. Maszyny serii VXstandard mogą mierzyć od 1,5 do 5 m szerokości oraz do 36 m długości.

Natomiast naszą najbardziej zaawansowaną linią są wspomniane już maszyny PRO Master3D, które pomimo swoich pokaźnych rozmiarów są szybkie, precyzyjne i przeznaczone do realizowania wielu zadań w tym do cięcia 3D, z jednoczesnym fasowaniem krawędzi.

Dodam jeszcze, że maszyny DYNAMIC i VXstandard  poruszają się z prędkością - 22 m/min, PRO Master3D - 45 m/min, a najszybszy DYNAMIC Speed HQ - 90 m/min.

Jest jeszcze jedna, ogromna zaleta maszyn od STIGALa.

Nasze urządzenia mają budowę modułową. To znaczy, że klient może kupić podstawową wersję i rozbudowywać ją na przestrzeni kolejnych lat. Możemy dodać praktycznie każde wyposażenie dostępne dla wybranego produktu. Maszynę można przedłużyć, dodać wysięgnik portalu, obrotnicę do rur, głowicę 3D, kolejne suporty narzędziowe.

Wasze maszyny zdobywają powoli branżę morską.

Firma Cermar Industry ze Szczecina jako pierwsza w Polsce kupiła naszą maszynę z głowicą 3D. Od prawie 4 lat to urządzenie nieprzerwanie pracuje wykorzystując tę technologię.  Dziś lista naszych „morskich” klientów jest długa. Współpracujemy m.in. z takimi firmami jak: Hydro-Naval, Mostostal Pomorze, Navikon, Bilfinger Infrastructure, ZBUD, Hydromega, czy też Gdańską Stocznią Remontową, która ma naszą obrotnicę do cięcia rur z zastosowaniem technologii 3D.

Co powstaje z elementów wyciętych na maszynach STIGAL?

Bardzo wiele elementów, począwszy od modułów i sekcji statków, platform wiertniczych, pokładów i ramp, przez konstrukcje offshore, elementy mostów i elektrowni wiatrowych, na dźwigarach i kontenerach skończywszy. Jesteśmy w stanie spełnić wysokie wymagania branży stoczniowej. Nasze maszyny są wręcz idealne, jeśli chodzi o zastosowanie w tym sektorze przemysłu. Pozostałe najważniejsze branże stosujące nasze maszyny, to producenci maszyn i urządzeń, producenci konstrukcji stalowych oraz firmy świadczące usługi cięcia.

Skąd ta pewność?

Po pierwsze, jesteśmy polską firmą, która produkuje maszyny o możliwościach technologicznych znacznie przekraczających ofertę europejskich producentów. Od wielu lat wprowadzamy nowatorskie rozwiązania w dziedzinie cięcia plazmowego, które wyznaczają nowe standardy. Oferujemy sprawdzone w przemyśle cięcie w technologii 3D, za pomocą głowicy Multi3D, która ma największe kąty robocze i daje użytkownikom dużo większe możliwości produkcyjne niż inne tego typu rozwiązania. Naszym klientom oferujemy szybki serwis i profesjonalne wsparcie techniczne w zakresie obsługi maszyn i technologii cięcia. Jesteśmy w stanie połączyć się zdalnie z maszyną, zweryfikować jej stan techniczny, czy też pomóc w kalibracji. Co istotne, maszyny STIGALa dają przewagę przedsiębiorcom, którzy je kupili. Sprawiają, że stają się oni bardziej konkurencyjni, mogąc produkować więcej, szybciej i lepiej. Ponadto gwarantujemy krótkie terminy realizacji i możemy pochwalić się fantastycznymi referencjami. Warto więc postawić na markę STIGAL, jej wartość potwierdza ponad 400 przedsiębiorstw posiadających nasze maszyny.

Ciągle się rozwijacie.

Wyrośliśmy z garażu. Pierwsze produkty powstawały na 135 mkw, gdzie zbudowaliśmy 27 maszyn. Zatrudnialiśmy wtedy zaledwie 7 osób. Dziś mamy 55 etatowych pracowników i dysponujemy halą o powierzchni 3500 mkw, a w planach jest dobudowanie kolejnych 2000 mkw. Stawiamy na innowacje i stale dbamy o wysoką jakość usług i produktów. Zdobyliśmy kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Rocznie sprzedajemy około 60 maszyn. Firma nieustannie się rozwija, robimy to z myślą o wprowadzeniu nowych technologii, produktów i zwiększaniu możliwości technicznych naszych maszyn. Pracujemy nad ich prędkością, wydajnością i wielozadaniowością. Chcemy, żeby nasze maszyny w jak największym stopniu pomagały przedsiębiorcom spełniać ich stale rosnące potrzeby produkcyjne.

Dziękuję za rozmowę

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.