• <
BOTA_2023

Nauta remontuje Podlasie

31.03.2016 08:41 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Nauta remontuje Podlasie - GospodarkaMorska.pl

Od kilku dni masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej przebywa w stoczni remontowej Nauta, gdzie przechodzi swój drugi remont pośredni. W pierwszych dniach pobytu jednostki w stoczni zostały wykonane prace dokowe. Obecnie statek znajduje się przy nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace remontowe.

 Zakres remontu obejmuje: prace konserwacyjno-malarskie, przegląd zaworów i steru oraz prace w ładowniach i na dźwigach. Masowiec został wybudowany w 2008 r., ma 190 m długości i ponad 28 m szerokości. Jednostka wyposażona jest w 4 dźwigi pokładowe o udźwigu 30 ton i 5 ładowni.  Podlasie może przewozić ponad 37 tysięcy ton ładunków masowych, takich jak ruda, węgiel, zboże lub nawozy. Siostrzaną jednostką Podlasia jest masowiec Pomorze, który Nauta równie miała okazję remontować w lipcu 2011 r. Podlasie należy do serii 13 statków typu handy-size, które noszą nazwy polskich krain geograficznych.

Stocznia Nauta regularnie współpracuje ze szczecińskim armatorem. Tylko w ostatnich latach wyremontowała prawie 30 statków należących do PŻM.

Stocznia Nauta, należąca do grupy MARS Shipyards & Offshore, łączy wieloletnią tradycję okrętową z nowoczesnymi technologiami. Należy do zakładów o bardzo szerokim wachlarzu usług. Oprócz standardowych remontów wykonuje także skomplikowane konwersje i przebudowy, a także wyposaża statki obsługujące sektor offshore. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala Naucie remontować nawet największe jednostki wpływające na Bałtyk. Dwa lata temu Nauta powróciła na rynek nowych budów, otwierając Zakład Nowych Budów na terenie gdańskich pochylni, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 400 osób i będzie zwiększane w szybkim tempie. Dotychczas stocznia pozyskała kilkanaście kontraktów na budowę nowych jednostek i negocjuje kolejne zlecenia. Nauta jest również bardzo aktywna w obszarze innowacji. Stocznia wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo rozwojowych, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce, oraz różnych gałęziach przemysłu – w tym również w przemyśle wojskowym.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.