• <
Baltexpo2023_duży

Karstensens inwestuje w Polsce! Nowa stocznia rozpocznie produkcję w Gdyni

ew

09.06.2018 08:15 Źródło: karstensens.dk
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Karstensens inwestuje w Polsce! Nowa stocznia rozpocznie produkcję w Gdyni

Partnerzy portalu

Karstensens inwestuje w Polsce! Nowa stocznia rozpocznie produkcję w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Duńska stocznia Karstensens Skibsværft A/S poinformowała na swojej stronie o założeniu spółki zależnej o nazwie "Karstensen Shipyard Poland". Jak czytamy w komunikacie, ma być to krok w celu "utrzymania pozycji wiodącego producenta kadłubów dla dużych jednostek rybackich".

Stocznia Karstensen pozyskała od Vistal Offshore nowoczesny zakład produkcyjny przy nabrzeżu Indyjskim w Porcie Gdynia, oddany do eksploatacji w 2013 roku. Jest on dobrze dostosowany do produkcji kadłubów. Zakład produkcyjny składa się z dwóch dobrze wyposażonych, nowoczesnych hal o wymiarach: 200x30x30m oraz 150x30x20m a także z przyległych biur i zaplecza dla personelu. Karstensen przejmie zakład już 1 lipca, na mocy umowy o trzyletniej dzierżawie.

Przygotowania do startu produkcji już się rozpoczęły. Obecnie stocznia Karstensen zatrudnia w Polsce personel składający się 10 osób: inspektorów i inżynierów okrętowych. Według zapewnień, w Polsce powstanie około 200 nowych miejsc pracy. Oficjalny plan zakłada rozpoczęcie produkcji zaraz po starcie dzierżawy hal produkcyjnych. Pierwszym kadłubem który ma zostać wybudowany w Gdyni będzie jednostka # 450 LUNAR BOW. Kadłub ma zostać ukończony wiosną 2019 a następnie przekazany szkockiemu armatorowi Lunar Fishing w styczniu 2020 r.

Jak przekonuje Karstensens Skibsværft: "Ta inwestycja w produkcję kadłubów w Polsce opiera się na sukcesie, jaki stocznia osiągnęła w niszowym obszarze rybackich statków pelagicznych, dostarczając wysokiej jakości, niestandardowe rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb każdego klienta. Nie wplynie ona negatywnie na produkcję w Danii i pracowników w Skagen. Wręcz przeciwnie, oczekujemy że dzięki przejęciu kontroli nad pierwszym etapem produkcyjnym, znacząco poprawi i zwiększy całą produkcję a także poprawi jakość i przyspieszy dostawę.

Knud Degn Karstensen w komentarzu odnośnie założenia spółki zależnej w Polsce powiedział: "To dobrze dla wszystkich stron, że ułożyło się to w ten sposob. Jestem pewien, że nasza inwestycja w Polsce jest ważna dla naszego dalszego rozwoju, także tutaj, w Skagen. " Karstensen Shipyard Poland stanie się tym samym już drugą stocznią należącą do kapitału zagranicznego, działającą w Gdyni, obok holenderskiej Damen Shipyards Gdynia.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.