• <
Baltexpo2023_duży

Gazoport będzie rozbudowany? Decyzja na początku 2016 r.

25.11.2015 08:51 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Gazoport będzie rozbudowany? Decyzja na początku 2016 r.

Partnerzy portalu

Gazoport będzie rozbudowany? Decyzja na początku 2016 r. - GospodarkaMorska.pl

Rozpoczęcie działalności terminalu LNG coraz bliżej. 31 maja 2016 roku ma dojść do podpisania protokołu przekazania do użytkowania. Instalacje gazoportu zostały już schłodzone azotem, trwa rozruch kotłowni i palników SCV. Decyzja o rozbudowie zapadnie na początku 2016 r.

Na terenie terminalu LNG w Świnoujściu trwają również ostatnie przygotowania do przyjęcia pierwszego metanowca Al-Nuaman. Pierwszy statek ze skroplonym gazem ziemnym przypłynie do świnoujskiego portu między 11-12 grudnia 2015 r. Druga dostawa LNG, która zapewni gaz na dalsze próby eksploatacyjne, zostanie przeprowadzona w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W pierwszym kwartale 2016 ma również zapaść decyzja dotycząca rozbudowy terminalu o trzeci zbiornik oraz kolejne palniki SCV (Submerged Combustion Vaporizers), które wykorzystywane są w procesie regazyfikacji.

Początkowo dzięki instalacji na terminalu LNG będzie można zapewnić jedną trzecią polskiego zapotrzebowania na gaz. W przypadku rozbudowy obiektu zdolność regazyfikacyjna terminalu wyniesie 7,5 mld m3 rocznie, co odpowiada połowie zapotrzebowania naszego kraju na ten surowiec. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. Instalacja, wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym i fizycznym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem, zwiększy niezależność energetyczną Polski.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.