• <

BP zwolni 15 procent swoich pracowników do końca roku

PMK

08.06.2020 19:48 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki BP zwolni 15 procent swoich pracowników do końca roku

Partnerzy portalu

BP zwolni 15 procent swoich pracowników do końca roku - GospodarkaMorska.pl

BP ograniczy około 15% siły roboczej w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem oraz w ramach planu dyrektora naczelnego Bernarda Looneya, aby zmienić ropę naftową i gaz na energię odnawialną.

Looney powiedział pracownikom podczas globalnego połączenia internetowego, że londyńska firma usunie 10 000 z obecnych 70 100 miejsc pracy.

- Rozpoczniemy teraz proces, w czasie którego blisko 10 000 osób opuści BP - większość do końca tego roku - powiedział Looney w oświadczeniu.

Reuters wcześniej informował o planowanych redukcjach miejsc pracy, powołując się na trzy źródła z firmy.

Akcje BP wzrosły o 3,3% do 1230 GMT, w porównaniu do 2,2% wzrostu w szerszym europejskim sektorze energetycznym. Firma twierdzi, że dotyczy to głównie wysokich stanowisk biurowych, a nie personelu operacyjnego pierwszej linii.

Rzecznik prasowy powiedział, że około jedna piąta redukcji zatrudnienia będzie miała miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie BP zatrudnia 15 000 osób.

Podobnie jak wszystkie najlepsze światowe firmy energetyczne, BP obniżył swoje plany wydatków na 2020 roku, po tym jak pandemia koronawirusa przyniosła bezprecedensowy spadek popytu na ropę. BP ogłosił obniżkę o 25% do 12 miliardów dolarów w tym roku i powiedział, że do końca 2021 roku uzyska 2,5 miliarda dolarów oszczędności dzięki cyfryzacji i integracji swoich przedsiębiorstw.

Jednak w poniedziałek Looney powiedział, że firma prawdopodobnie będzie musiała jeszcze bardziej obniżyć koszty. BP nie przewiduje podwyżek płac dla starszych stażem pracowników do marca 2021 roku i powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby w tym roku wypłacono premie pieniężne.

Jak podają źródła, redukcje miejsc pracy są również częścią dążenia Looneya do zwiększenia elastyczności 111-letniej firmy naftowej, która przygotowuje się do przejścia na energię niskoemisyjną.

- Zawsze było częścią planu, aby uczynić BP bardziej szybszą i niskoemisyjną firmą - powiedział Looney.

Rzecznik powiedział, że kryzys koronawirusa „wzmocnił i przyspieszył” plany transformacji BP.

Looney ogłosił w zeszłym miesiącu dużą liczbę spotkań kierownictwa wyższego szczebla, zmniejszając o połowę wielkość zespołu kierowniczego BP w ramach jego planu zmiany struktury firmy.

Niedługo po objęciu urzędu w lutym 49-letni CEO powiedział, że stworzy 11 dywizji, aby „odkryć na nowo” BP i zdemontować tradycyjną strukturę zdominowaną przez dział wydobycia ropy i gazu oraz dział rafinacji, marketingu i handlu.

Chevron Corp, drugi co do wielkości producent ropy w USA, powiedział w zeszłym miesiącu, że zmniejszy od 10% do 15% światowej siły roboczej w ramach trwającej restrukturyzacji.

Tymczasem Royal Dutch Shell zainicjował program dobrowolnych zwolnień.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.