• <
gryfia_70lat

Andrzej Czerwiński: Pierwszy statek wpłynie do terminalu LNG w tym roku

10.08.2015 13:51 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Andrzej Czerwiński: Pierwszy statek wpłynie do terminalu LNG w tym roku

Partnerzy portalu

Andrzej Czerwiński: Pierwszy statek wpłynie do terminalu LNG w tym roku - GospodarkaMorska.pl

Jeszcze w tym toku pierwsze gazowce zawiną do terminalu LNG w Świnoujściu – zapewnia Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa. Konkretna data zakończenia budowy terminalu nie jest jeszcze znana.

- Zgodnie z raportami wykonawcy, stan zaawansowania inwestycji wynosi ponad 98 proc. - mówi Andrzej Czerwiński -  Jesteśmy na końcowym etapie prac budowlanych. Dostawy i montaż wszystkich urządzeń na terenie terminalu zostały zrealizowane w 100 proc. Budowa głównych obiektów terminalu (zbiorniki magazynowe LNG) jest na końcowym etapie. Na zbiornikach trwają końcowe przeglądy w zakresie wszystkich branż, czyli budowlanej, mechanicznej, elektrycznej i automatyki. Na placu budowy pracuje średnio 1000 osób dziennie – dodaje.

Obecnie trwają roboty związane z malowaniem oraz suszeniem konstrukcji. Zbiorniki przygotowywane są do etapu schładzania instalacji procesowych terminalu. Został zakończony bardzo ważny i długotrwały etap prac związany z próbami ciśnieniowymi rurociągów.

Aktualnie trwają prace także przy zamykaniu poszczególnych systemów rurociągowych przy pomocy tzw. „złotych styków” tj. połączeń spawanych poddawanych szczegółowej kontroli oraz kończone są prace przy  rurociągu „wysyłkowym”  stanowiącym połączenie terminala z krajową siecią gazociągów. Trwa również wykańczanie budynków, zagospodarowywanie terenów zielonych.

- Dokończenie budowy gazoportu jest jednym z najważniejszych moich priorytetów - powiedział Czerwiński. - Zadania i odpowiedzialność za realizację tej inwestycji przyporządkowałem wiceministrowi Zdzisławowi Gawlikowi oraz inwestorowi zastępczemu, Janowi Halamowi.

Andrzej Czerwiński nie chciał ujawnić konkretnego terminu zakończenia inwestycji, potwierdził jednak, że na pewno nastąpi ono jeszcze w tym roku. - Czy to będzie wrzesień czy październik, negocjacje trwają. Moblilizacja inwestorów i wykonawców jest spora - dodał.

LNG w Świnoujściu miał być gotowy pierwotnie już latem 2014 r. W maju prace były zaawansowane w 98 proc. Jest to jedna ze sztandarowych inwestycji związanych z polskim bezpieczeństwem energetycznym.

Gazoport w liczbach


Realizacja inwestycji: 2010 - 2014
Powierzchnia portu zewnętrznego: 130 ha
Obsługiwane statki:  max dł. 320 m, zanurzenie 12,5 m, pojemność 217.000 m3
Nowy falochron wschodni: 2 990 m dł.
Ostroga istniejącego falochronu wschodniego: 250 m dł.
Zdolność przeładunkowa terminalu: 5 mld m3 rocznie, w przyszłości: 7,5 mld m3.
Wielkość urobku z robót czerpalnych: 2 440 000 m3

-------

Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG - Liquefied Natural Gas). Proces regazyfikacji polega na przywróceniu gazu z postaci skroplonej do gazowej. W takiej postaci gaz jest przesyłany siecią gazociągów do odbiorców. Projekt wzmocni znacząco bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpłynie na warunki importu gazu przez Polskę. Uruchomienie terminalu LNG pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu ziemnego do Polski i kontraktowanie gazu pochodzącego od dostawców z różnych rejonów świata. Może się także przyczynić do obniżenia cen gazu ziemnego w regionie.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.